Urlop ojcowski i emerytura dla ojca. Te świadczenia przysługują tacie. Mama 4 plus nie tylko dla mam. Oto zasady, jakie trzeba spełnić

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ojciec czwórki i więcej dzieci może się starać o dodatkowe świadczenia. To m.in. dodatek dla emerytury dla ojców oraz urlopy ojcowskie.
Ojciec czwórki i więcej dzieci może się starać o dodatkowe świadczenia. To m.in. dodatek dla emerytury dla ojców oraz urlopy ojcowskie. unsplash
Urlop ojcowski i wyższa emerytura dla ojców? Dla niektórych to możliwe! Ojciec wychowujący dzieci, tak jak i matka (w przypadku czwórki lub więcej dzieci) może się starać o dodatkowe świadczenia. Mogą otrzymać m.in. dodatek dla emerytury dla ojców, matek oraz urlop dla ojca i dla matki. Komu przysługuje urlop ojcowski? Na jakich zasadach wyliczana jest wyższa emerytura dla ojców? Warunki urlopu ojcowskiego mają pewne ograniczenia. Podobnie jest z dodatkiem do emerytury. Poznaj kryteria i zasady, jakie należy spełnić, by otrzymać pieniądze.

Urlop ojcowski. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?

Po narodzinach dziecka rodzicom przysługują 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Matka musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni, pozostałą część urlopu może przekazać na rzecz ojca dziecka.

- Prawo do urlopu ojcowskiego jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka i przysługuje także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka - czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, albo
  • do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlop można wykorzystać za jednym razem w całości lub w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Po zakończeniu urlopu pracownik powinien wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko. Jeżeli nie jest to możliwe – pracodawca powinien zaoferować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika. Wynagrodzenie za pracę nie może być niższe, niż przed urlopem.

Urlopy ojcowskie mają zostać przedłużone aż do 9 tygodni. W sytuacji, gdyby ojciec urlopu nie wykorzystał – ten po prostu przepadnie i nie będzie przechodzić na matkę.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Czy ojcowie wielu dzieci mogą liczyć na wyższe emerytury?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to dodatkowe świadczenie dla kobiet w wieku powyżej 60 lat, które wychowały więcej, niż trójkę dzieci i nie wypracowały przez to własnego świadczenia.

Świadczenie wynosi dokładnie tyle, co minimalna emerytura. Obecnie jest to 1217,98 zł netto. Gdyby matka co najmniej czwórki dzieci otrzymywała emeryturę niższą, wówczas ta zostaje podwyższona do tej kwoty. Dodatkowo świadczenie ulega corocznej waloryzacji.

O świadczenie starać się mogą także ojcowie. Są jednak pewne warunki:

  • ojciec powinien ukończyć 65 lat,
  • jest to możliwe w przypadku śmierci matki dzieci, porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania przez nią wychowywania dzieci,
  • ojciec wychował co najmniej czworo dzieci oraz nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Co oznacza warunek „wychowania dziecka”? Jest spełniony, gdy dotyczy:

  • dziecka własnego,
  • dziecka współmałżonka,
  • dziecka przysposobionego,
  • dziecka przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowej rodziny zastępczej).

Ponadto osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 maja 2015 roku mogą starać się o korzystniejsze przeliczenie kapitału początkowego oraz doliczenie czasu opieki nad dzieckiem. Okres opieki może wynieść do 3 lat (na każde dziecko), nie więcej jednak, niż 6 lat na wszystkie dzieci łącznie.

Wnioskować o przeliczenie kapitału początkowego może ojciec, o ile to on opiekował się dzieckiem. Konieczne będzie również udokumentowanie takiej sytuacji przez matkę (oświadczenie i dowody potwierdzające, że matka w tym czasie pracowała). Co ważne, dotyczy to jednak tylko tych osób, które mają wyliczane emerytury według nowych zasad.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające można pobrać ze strony www.zus.pl lub otrzymać w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów na terenie każdej jednostki ZUS-u. Konieczne będzie posiadanie numerów PESEL dzieci oraz wypełnienie stosownych oświadczeń o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu