Spis treści
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy – jakie są jej główne cele?
- Co dyrektywa UE zmieni dla pracownika i pracodawcy?
- Nowe przepisy przewidują elastyczne godziny pracy i możliwość zmiany warunków zatrudnienia
- Dyrektywa work-life balance dla rodziców
- Czy będą kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów?
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy – jakie są jej główne cele?
Polityka personalna ma być kreowana w sposób przejrzysty, a warunki pracy powinny być przewidywalne – tego wymaga od pracodawców Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (UE) 2019/1152 (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105). Jej głównym celem jest poprawa warunków pracy oraz zapewnienie zdolności adaptacyjnej rynku pracy – możemy przeczytać na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
– Te zmiany staną się rewolucyjne dla działań HR-owych w Polsce i wymuszą zmianę na poziomie dokumentacji wewnętrznej w firmach, instytucjach oraz innych podmiotach zatrudniających pracowników – wyjaśnia dr Agnieszka Piasecka-Robak, menedżer kierunku Human Resources i Coaching w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. – Od pewnego czasu mówiło się o konieczności zmian, które nas czekają. Rynek pracy przygotowywał się na zapisy dotyczące rozszerzenia uprawnień związanych z rodzicielstwem oraz szeroko rozumianym work-life balance. Niewielu pracodawców miało jednak świadomość, jak daleko idące zmiany przed nami.
Co dyrektywa UE zmieni dla pracownika i pracodawcy?
Dr Agnieszka Piasecka-Robak wyjaśnia co stanie się standardem na rynku pracy wraz z wejściem dyrektywy UE. Będzie to m.in.: