Urlop tacierzyński 2019: 2 miesiące urlopu dla ojców
Ustawa, która 4 kwietnia 2019 została przegłosowana przez eurodeputowanych zakłada zmiany w urlopie tacierzyńskim. Jakie?
- długość urlopu, który będzie "przypisany" tylko do jednego rodzica będzie wnosiła dwa miesiące,
- to zmiana w stosunku do tego, iż dotychczas urlop macierzyński i rodzicielski mógł wynieść łącznie rok i w całości mógł być wykorzystany przez matkę dziecka.
Obserwowaliśmy, że gdy umożliwiało to prawo, wielu ojców oddawało swoje prawo do urlopu rodzicielskiego matkom. Dlatego zdecydowaliśmy, że dwóch miesięcy nie będzie można przekazać. Albo się je weźmie, albo straci. - komentowała Marie Arena, belgijska eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów i komisji ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn.
Jakie są zasady korzystania z nowego urlopu rodzicielskiego?
- z urlopu skorzystać będzie można do 8. roku życia dziecka,
- państwa UE zdecydują o poziomie płatności za urlop.
- dyrektywa uwzględnia prawo do co najmniej 10 dni roboczych płatnego urlopu ojcowskiego dla ojców.
Wraz z założeniami projektu, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały przyznać 5 dni w roku urlopu opiekuńczego osobom, które opiekują się krewnym lub bliską osobą, będącą w ciężkim stanie zdrowia. Ma to również zastosowanie, jeśli taka osoba mieszka w tym samym gospodarstwie domowym co osoba niepełnosprawna.
Urlop tacierzyński odciąży kobiety?
Jak zaobserwowała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, jedna z polskich wysłanniczek w Parlamencie Europejskim takie zmiany mogą być szansą na pogodzenie obowiązków domowych z życiem zawodowym.
Chcemy zmniejszyć konflikt praca-dom, zapobiec sytuacjom, w których jedno z rodziców - to zwykle są kobiety - aby realizować obowiązki rodzinne, musi zrezygnować ze swojego rozwoju zawodowego. - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.
Nowe przepisy muszą zostać poparte przez kraje członkowskie UE. Jeśli tak się stanie to będą zobowiązane, w ciągu 3 lat je wprowadzić. Zatem najpóźniej w 2022 roku każdy ojciec będzie miał prawo do dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?
60 sekund Biznesu
