Urzędnicy od stycznia będą mogli więcej zarobić. Jest jeden warunek. Będą musieli więcej pracować

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik urzędu dostał wynagrodzenie za prace w nadgodzinach.
Sprawdzamy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik urzędu dostał wynagrodzenie za prace w nadgodzinach. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Podwyżki w budżetówce dla urzędników – czy to możliwe? Już od stycznia 2024 r. będą mogli więcej zarabiać, jeśli zdecydują się zostać w pracy po godzinach. Do tej pory praca i nadgodziny w urzędach nie były płatne. Czy urzędnicy dostaną wyższą wypłatę? Aby dostać wyższą wypłatę, muszą być spełnione pewne warunki i wymagania. Czy konieczne będzie złożenie specjalnego podania o podwyżkę? Wypłata za nadgodziny nastąpi na wniosek pracownika.

Spis treści

W styczniu 2024 r. wejdą w życie inne zasady rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych. Chodzi o członków korpusu służby cywilnej.

Co to jest służba cywilna?

Służbę cywilną tworzą członkowie korpusu służby cywilnej. To osoby, które są odpowiedzialne za zapewnienie działalności administracji rządowej pomimo różnej sytuacji politycznej i zmieniających się rządów.

W urzędach pracują nie tylko członkowie korpusu służby cywilnej, czyli pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej oraz urzędnicy służby cywilnej. W urzędzie mogą pracować także „zwykłe” osoby, spoza służby. Zmiany dotyczą tych, którzy są w służbie cywilnej.

Nadgodziny w pracy. Urzędnik jak dotąd nie mógł liczyć na wynagrodzenie

Do tej pory było tak, że pracownik urzędu, który jest w służbie cywilnej i został w pracy po godzinach, co do zasady nie mógł liczyć na wypłatę wynagrodzenia za ten czas. W grę wchodziła jedynie rekompensata w postaci czasu wolnego. Teraz ma się to zmienić.

Urzędnicy będą mogli więcej zrobić, jeśli zostaną po godzinach w pracy

Od 1 stycznia będą obowiązywać nowe przepisy. Dzięki nowym regułom możliwe będzie przyznanie wynagrodzenia pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych oraz urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej.

Zatem urzędnik będący częścią służby cywilnej będzie mógł dostawać pieniądze za nadgodziny. Im więcej i dłużej będzie pracować - tym więcej zarobi. Warunkiem jest oczywiście, że na będzie się to odbywało za zgodą i poleceniem szefa.

Zmiany te wynikają z ustawy z 16 czerwca 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ten dokument zmienił art. 97 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o służbie cywilnej.

Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymać wynagrodzenie – konieczne będzie złożenie odpowiedniego, dodatkowego wniosku w tej sprawie do swoich przełożonych, a konkretnie do dyrektora generalnego urzędu. Musi mieć on formę pisemną i wpłynąć w terminie 14 dni po dniu zakończenia okresu rozliczeniowego. Na rozpatrzenie wniosku dyrektor będzie miał 14 dni od dnia złożenia wniosku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu