W 2023 roku będziemy pracować krócej. Jak zaplanować urlop w 2023 roku? Kiedy warto wziąć wolne i gdzie pojechać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Liczba dni roboczych w 2023 roku wyniesie 250, czyli o jeden mniej niż w roku poprzednim. W 2023 czas pracy na pełnym etacie wyniesie łącznie 2000 godzin.
Liczba dni roboczych w 2023 roku wyniesie 250, czyli o jeden mniej niż w roku poprzednim. W 2023 czas pracy na pełnym etacie wyniesie łącznie 2000 godzin. Karolina Misztal/ Polska Press
Sześć długich weekendów, pełny tydzień dodatkowej przerwy od pracy, a wliczając w to soboty, niedziele i pojedyncze wolne, aż 23 dni poza przysługującym urlopem. Liczba dni roboczych w 2023 roku wyniesie 250, czyli o jeden mniej niż w 2022. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie marzec. Wypadają w nim aż 23 dni pracujące. Z kolei najwięcej wolnych dni, bo 12, wypadnie w grudniu. – Wyjazdy na długie weekendy to trend, który z każdym rokiem rośnie na znaczeniu – komentuje dla nas ekspertka.

Spis treści

W 2022 roku Boże Narodzenie wypadło w niedzielę. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie otrzymali dodatkowego dnia wolnego, który przysługuje jedynie wtedy, kiedy święto wypada w sobotę. Jak wskazują eksperci inFakt, ostatnia taka sytuacja, kiedy dzień wolny wypadł w sobotę, miała miejsce 1 stycznia 2022. Kolejna będzie dopiero w listopadzie.

Jak zaplanować początek urlopu w 2023 roku?

Pierwszą okazję do wydłużenia wypoczynku pracownicy otrzymają już w styczniu za sprawą święta Trzech Króli (6 stycznia). Wypadnie ono w piątek. Z kolei w maju będzie możliwość otrzymać 9 dni wolnego, biorąc tylko 3 dni urlopu, ponieważ 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę.

Boże Ciało przypada w 2023 roku na czwartek 8 czerwca, natomiast uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) to wtorek. Oba te święta pozwolą na zaplanowanie czterodniowego weekendu, przy wykorzystaniu tylko jednego dnia urlopu.

Wolne do odbioru za święto w sobotę

W listopadzie w Polsce są dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to Wszystkich Świętych (1 listopada), który wypadnie w środę, drugi – Święto Niepodległości (11 listopada) przypadnie w sobotę. – To właśnie dzięki temu pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, otrzymają dodatkowy dzień wolny – przypominają eksperci inFakt i dodają, że będzie on musiał być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym obowiązującym w zakładzie pracy. Najczęściej jest to miesiąc kalendarzowy.

Ile godzin przepracujemy w 2023 roku?

Liczba dni roboczych w 2023 roku wyniesie 250, czyli o jeden mniej niż w 2022. W 2023 roku czas pracy na pełnym etacie wyniesie łącznie 2000 godzin. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie, podobnie jak w 2022 roku, marzec. Wypadają w nim aż 23 dni pracujące, czyli 184 godziny. Z kolei najwięcej wolnych dni (12) wypadnie w grudniu.

Na długie weekendy coraz częściej planujemy wyjazdy

Wyjazdy na długie weekendy to trend, który z każdym rokiem rośnie na znaczeniu. Powodów tego upatrywać można w co najmniej dwóch obszarach – wskazuje w komentarzu dla Strefy Biznesu Marzena German, Wakacje.pl. Po pierwsze, zdaniem ekspertki jest to stale rozwijająca się siatka połączeń lotniczych z lotnisk lokalnych, a po drugie w szukaniu oszczędności.

– Polacy stają się coraz bardziej doświadczonymi turystami, ale też wygodniejszymi. Chętnie rozpoczynamy podróż z lotniska położonego najbliżej naszego miejsca zamieszkania, a wybór kierunku często podyktowany jest dostępnością oferty. Dzięki temu, że linie lotnicze wprowadzają kolejne trasy z mniejszych lotnisk Polski, poszerza się również oferta biur podróży, które na bazie przelotów regularnych, w tym przewoźników niskokosztowych, tworzą pakiety turystyczne – tłumaczy.

Dla klienta to podwójna korzyść. Po pierwsze, jak wskazuje, może kupić wyjazd w atrakcyjnej cenie i sam zadecydować, czy zabiera bagaż podręczny, dzięki czemu oszczędza na kosztach, czy decyduje się na wygodną opcję przewozu większej walizki, po drugie jest objęty ochroną na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń gwarantowaną przez ustawę o imprezach turystycznych.

– Zgodnie z jej zapisami za pełną realizację wyjazdu odpowiada touroperator, co oznacza, że klient nie musi się martwić ewentualnymi zmianami w rozkładzie lotów czy odwołaniami przelotu – tłumaczy nam German.

W 2023 roku w większym stopniu będziemy spoglądać na koszty wyjazdów

Przedłużone weekendy świetnie się w ten trend wpisują – wyjeżdżając na przykład na pięć dni, zdążymy pozwiedzać albo wypocząć nad morzem i basenem, a przy tym trochę zaoszczędzimy – wskazuje.

W zależności od terminu i miejsca docelowego różnica w cenie może wynieść kilkaset złotych od osoby, co przy podróży rodzinnej przekłada się na całkiem spore oszczędności.

Co ciekawe German zauważa, że przedłużone weekendy to nie tylko wyjazdy do krajów bliskich, choć, faktycznie, jeśli zamierzamy pojechać na 3-4 dni, zazwyczaj wybieramy kierunki w basenie Morza Śródziemnego w opcji lotniczej oraz sąsiadujące z Polską, przy wyjazdach samochodem.

Dla wielu osób to jednak pretekst, by wziąć dodatkowy urlop i wyjechać gdzieś dalej – zimą na przykład do dalekich krajów. W przypadku najbliższego weekendu połączonego ze świętem Trzech Króli wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdowych znalazły się poza Egiptem, także dalekie kraje. Mowa między innymi o Dominikanie, Kubie czy Kenii – podsumowuje.

6 stycznia to idealna okazja na długi weekend w kraju

Ponieważ to piątek, wolne będą w sumie trzy dni – to idealny czas na przedłużony weekend w polskich górach, nad morzem, na Mazurach albo w jednym z miast. W tym czasie można wyskoczyć też za granicę. Jeśli własnym samochodem, warto rozważyć Czechy, Słowację, Austrię, jeśli samolotem – choćby Maltę.

Kolejna przerwa w pracy i szkołach to Wielkanoc

Święto Zmartwychwstania Pańskiego przypada na drugą niedzielę kwietnia, co oznacza, że wolny jest także Lany Poniedziałek (10 kwietnia). Przy trzech dniach (wliczając w to Wielką Sobotę) najlepiej wybrać się gdzieś blisko, dlatego świetnie sprawdzą się tu kierunki takie jak przy wypadzie styczniowym.

W tym czasie dostępne są również opcje trzydniowe do Turcji czy Egiptu. Ponieważ jednak dużą część kosztu stanowi przelot, warto wziąć dodatkowe wolne i polecieć na ciepłe plaże nad Morzem Czerwonym na cały tydzień. W kwietniu dostępne są również wycieczki na Cypr Północny, jeśli ktoś ma trochę więcej czasu, może wybrać się do krajów egzotycznych, na przykład na Zanzibar czy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dokąd na majówkę 2023?

Gdzie spędzić pierwszy weekend, a nawet cały pierwszy tydzień maja? Na przykład na Riwierze Tureckiej – pobyt w hotelu z wyżywieniem w formie all inclusive z wylotem z różnych miast Polski to koszt poniżej 2 tys. zł. W podobnej cenie znajdziemy Majorkę.

Aurę zachęcającą i do zwiedzania, i do łapania promieni słonecznych znajdziemy na Cyprze. Wyjazd na cztery dni to wydatek podobny do tego, co przy Turcji i Majorce. Jeśli budżet ma większe znaczenie, można wybrać się na krótki wypad do jednej ze stolic europejskich, chociażby do Rygi, gdzie za pobyt w hotelu ze śniadaniem i z przelotem z Warszawy zapłacimy niecałe 900 zł od osoby.

Inną opcją będzie Budapeszt albo nieco cieplejsze miasta włoskie i hiszpańskie, idealne na zwiedzanie o tej porze roku, nie można nie wspomnieć o Malcie.

Boże Ciało i święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Boże Ciało przypada na 8 czerwca. Przy jednym dniu urlopu będzie można wyjechać na cztery dni, jeśli dodatkowo weźmiemy jeden lub dwa dni wolnego, wystarczy czasu, by polecieć gdzieś dalej, na przykład do Dubaju, choć równie dobrze sprawdzą się tu kierunki europejskie czy północnoafrykańskie.

Dwa miesiące później pojawi się kolejna okazja, by zaoszczędzić dzień urlopu na wakacyjnym wypoczynku – 15 sierpnia, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Dzień Wojska Polskiego przypada na wtorek. Jeśli będziemy już po głównym letnim wyjeździe, warto rozważyć krótki wypad - tu świetnie sprawdzą się europejskie miasta, Malta, Cypr, Turcja czy Grecja.

W listopadzie mamy dwa święta

Listopad to czas na krótkie przypomnienie o pięknej pogodzie na południu Europy albo na wyjazd do jakiegoś miasta lub kurortu oferującego wypoczynek w stylu wellness. Jak podpowiadają eksperci Wakacje.pl, sprawdzą się tu wyspecjalizowane hotele w popularnych regionach turystycznych Polski oraz w uzdrowiskach.

Gdzie na święta Bożego Narodzenia?

W grudniu wystarczą trzy dni urlopu, by zyskać w sumie 10 dni wolnego. Przy takiej konfiguracji opcji wyjazdowych jest bardzo wiele. Można wybrać się na narty – samochodem albo samolotem, polecieć w ciepłe miejsce – od basenu Morza Śródziemnego przez region Zatoki Perskiej, a następnie daleką Azję, Afrykę po zachód globu i Karaiby – by w cieniu palm zaplanować kolejny turystyczny rok.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu