W planach są zmiany w wynagradzaniu pracowników pomocy społecznej

Justyna Madan
PAP
Opracowanie:
Praca społeczna ma zostać odbiurokratyzowana. Zmienią się też zasady wynagradzania
Praca społeczna ma zostać odbiurokratyzowana. Zmienią się też zasady wynagradzania 123rf.com
W świetle najnowszych informacji, polski system pomocy społecznej stoi u progu znaczących zmian. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Katarzyna Nowakowska, zapowiedziała rozpoczęcie analiz oraz rozmów na temat systemowej zmiany wynagradzania pracowników w tej branży. Przyszłość pracowników socjalnych, osób zajmujących się pieczą zastępczą oraz opieką nad najmłodszymi może wyglądać zdecydowanie jaśniej. Jakie konkretnie zmiany są planowane i jakie mogą być ich skutki dla systemu pomocy społecznej w Polsce?

Spis treści

Nowe perspektywy dla pracowników pomocy społecznej

Rozpoczęliśmy analizy i rozmowy o systemowej zmianie wynagradzania pracowników pomocy społecznej - poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Nowakowska. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy „odbiurokratyzować” obowiązki pracowników socjalnych - dodała.

Zmiany te mogą być odpowiedzią na coraz trudniejszą sytuację kadrową w sektorze pomocy społecznej. Wiele osób pracujących w tym obszarze zmaga się z niskimi wynagrodzeniami, a także z nadmiarem obowiązków biurowych, które ograniczają możliwość bezpośredniej pracy z osobami potrzebującymi. Wiceminister Nowakowska podkreśliła, że pracownicy pomocy społecznej są niezbędni dla funkcjonowania całego systemu.

- Podwyżki są niezbędnym zastrzykiem, bo wiemy, jak trudna jest sytuacja pracowników pomocy społecznej, w tym pracowników socjalnych - powiedziała wiceminister.

Odbiurokratyzowanie pracy socjalnej

Zapowiedziane „odbiurokratyzowanie” ma na celu umożliwienie pracownikom skupienie się na bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym. Wiceminister zaznaczyła, że zmiany te są pilnie potrzebne.

- Jeszcze w tym roku chcielibyśmy zmniejszyć wykonywane przez nich tzw. prace ściśle biurowe, tak żeby mogli skupić się na istocie swojej pracy - dodała wiceszefowa MRPiPS.

Dodatkowo, Katarzyna Nowakowska wspomniała o konieczności zwiększenia prestiżu zawodu pracownika socjalnego.

- Bez pracowników nie będzie systemu pomocy społecznej. Mam nadzieję, że uda się wesprzeć samorządy, by także one mogły znaleźć w budżetach pieniądze dla tej grupy zawodowej. Prestiż zawodu to również komunikacja społeczna i szacunek dla tej grupy zawodowej. Nie mam wątpliwości, że należy to mocniej podkreślać - powiedziała Nowakowska.

Różnice regionalne i dofinansowanie

Warto zauważyć, że wysokość wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej może różnić się w zależności od regionu, co jest wynikiem decyzji samorządów lokalnych. Wiceminister zwróciła uwagę na konieczność przekonywania samorządów do inwestowania w pracowników socjalnych.

- Są takie miejsca, gdzie te wynagrodzenia są wyższe. Będziemy przekonywać samorządy, że ta grupa pracowników jest niezwykle ważna dla systemu pomocowego i rozwoju lokalnego, i należy w nią inwestować - podkreśliła wiceminister.

Obecnie, dzięki wprowadzeniu dodatków motywacyjnych, sytuacja finansowa części pracowników uległa poprawie. Od 1 lipca br. około 133 tys. osób zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej otrzymuje dodatek w wysokości 1 tys. zł brutto miesięcznie.

Planowane zmiany w systemie wynagradzania pracowników pomocy społecznej mogą przynieść znaczącą poprawę nie tylko w ich sytuacji materialnej, ale również w jakości świadczonych przez nich usług. „Odbiurokratyzowanie” pracy socjalnej i zwiększenie prestiżu tego zawodu to kroki, które mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania całego systemu pomocy społecznej w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu