Spis treści
Bezgotówkowo najchętniej płacimy kartą, a po gotówkę chodzimy do bankomatu
Według danych NBP zarówno liczba, jak i wartość transakcji realizowanych za pomocą kart płatniczych na przestrzeni ostatnich lat, systematycznie rośnie. Z kolei jak podaje Bank Pekao, w czerwcu 2022 roku klienci instytucji realizowali każdego dnia średnio ok. 5,75 mln transakcji POS - zarówno za pomocą kart tradycyjnych, a także kart podpiętych do portfeli, zegarków oraz BLIK.
W lipcu takich transakcji było dziennie średnio ok. 5,73 mln, a w sierpniu ok. 5,69 mln. Pod względem przeciętnej dziennej liczby transakcji POS letnie miesiące nie mają konkurencji i zajmują wszystkie miejsca na podium.
Z kolei płatności za przekąski w sezonowym lokalu czy warzywa na lokalnym targu sprawiają też, że sięgamy po gotówkę. Jest to widoczne także w statystykach dotyczących transakcji w bankomatach. – Najwięcej transakcji w bankomatach, zarówno wpłat, jak i wypłat w zeszłym roku, było zrealizowanych właśnie w czerwcu, średnio niemal 211,4 tys. dziennie – podaje bank.
Podczas urlopu tak samo chętnie kupujemy online
Jak podaje bank, jeśli chodzi o liczbę transakcji e-commerce w miesiącach letnich 2022 roku, nie widać szczególnych odchyleń w porównaniu do pozostałych miesięcy w roku. W czerwcu 2022 roku klienci banku zrealizowali średnio dziennie niemal 248 tys. transakcji e-commerce. Więcej niż w styczniu (237 tys. dziennie) i mniej niż w listopadzie (średnio niemal 289 tys. transakcji dziennie).
Podobnie dane prezentują się jeśli chodzi o liczbę przelewów zlecanych podczas letnich miesięcy – klienci instytucji zlecili ich więcej niż podczas tych wiosennych, ale wraz z nadchodzącą jesienią, liczba przelewów również wzrosła. Jedynie jeśli chodzi o średnią wartość zlecanego przelewu, zeszłoroczny lipiec wyróżnia się na tle pozostałych miesięcy roku. Przeciętna wartość jednego przelewu wysyłanego w tym miesiącu wyniosła 1235,8 PLN i była najwyższa w porównaniu do pozostałych miesięcy 2022 r.
Płatności za granicą. Te metody najchętniej wybierają Polacy
Ponad jedna piąta (22 proc.) polskich turystów chce za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem – wynika z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023. Polacy najczęściej będą płacić kartą lub smartfonem za granicą w restauracjach, sklepach spożywczych, na lokalnych targowiskach, w muzeach i komunikacji miejskiej.
Prawie połowa (49 proc.) polskich wczasowiczów zamierza używać za granicą tej samej karty płatniczej, co w kraju. Niektórzy turyści na wakacjach za granicą będą płacić inną kartą niż w kraju. Spośród polskich respondentów, którzy na czas zagranicznej podróży zmieniają kartę, 57 proc. użyje takiej, która jest powiązana z ich kontem wielowalutowym.
Polacy chcą wyjechać na wakacje za granicę
38 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku urlop za granicą. Dwie piąte polskich turystów zamierza wydać na wakacje od 400 do 800 euro na osobę, a średnia długość wyjazdu wyniesie 8 dni. Ponadto niemal 60 proc. Polaków twierdzi, że sytuacja międzynarodowa w regionie nie spowoduje zmiany ich zagranicznych planów wakacyjnych. Co trzeci deklaruje, że w tym roku w końcu wybierze się w podróż przesuniętą wcześniej z powodu pandemii Covid-19 – dotyczy to zwłaszcza najmłodszych respondentów.
Najczęściej wskazywane przez Polaków cele podróży to:
- Włochy (24 proc.),
- Hiszpania (17 proc.)
- Grecja i Chorwacja (po 14 proc.).
Około dwie trzecie Polaków, którzy planują zagraniczne wakacje, chce w tym roku wyjechać za granicę co najmniej dwa razy, przy czym drugi wyjazd będzie trwał zazwyczaj 1-2 dni. Są to głównie krótkie wycieczki do zagranicznych miast (city breaki).
Te wakacyjne kierunki Polacy wybierają najchętniej. W zestawieniu pojawiła się nowość
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?