W tych mało znanych zawodach możesz liczyć na naprawdę duże pieniądze. Ile zarabia senselier czy technik turbiny wiatrowej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Osoby, które wykonują nietypowe zawody, często nogą liczyć na bardzo wysokie zarobki. O jakich stawkach mowa? Sprawdź.
Osoby, które wykonują nietypowe zawody, często nogą liczyć na bardzo wysokie zarobki. O jakich stawkach mowa? Sprawdź. 123RF
Zgodnie z danymi GUS, w sierpniu 2022 r. polski rynek pracy odnotował najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego od 32 lat. Jej poziom wyliczono na 4,8 proc. Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie. Eksperci Personnel Service przeanalizowali zarobki osób, które wykonują nietypowe zawody. Wśród nich znaleźli się senselierzy, perfumiarze, testerzy luksusowych hoteli, ghostwriterzy, geofizycy czy technicy turbin wiatrowych.

Spis treści

Profesjonalne testowanie zapachów

Senselierzy, czyli osoby, które profesjonalnie zajmują się testowaniem zapachów. – Osoby wykonujące ten zawód określane są mianem trenera zapachowego, który jest zatrudniany przez sieci produkujące perfumy do oceny potencjału sprzedażowego danej kompozycji – wskazują eksperci Personnel Service.

Osoby, które wykonują nietypowe zawody, często nogą liczyć na bardzo wysokie zarobki. O jakich stawkach mowa? Sprawdź.

W tych mało znanych zawodach możesz liczyć na naprawdę duże ...

Co ciekawe, osoby wykonujące ten zawód, są zatrudniane nie tylko w branży perfumeryjnej, ale również w budowlanej, handlowej, hotelarskiej, modowej czy gastronomicznej. Wszędzie tam, gdzie liczy się zapach, który może wywołać w ludziach określone emocje. – Świetnym przykładem są galerie handlowe, gdzie senselier może podpowiedzieć, jak dobrać kompozycję zapachową, by klienci chcieli wydawać więcej – wskazano.

Z zawodem senseliera powiązany jest kolejny, czyli perfumiarz, który jest autorem kompozycji zaproponowanych przez senseliera. To właśnie perfumiarz dobiera poszczególne nuty zapachowe, aby stworzyć unikalny aromat.

W Polsce dla początkujących perfumiarzy i senselierów stawka godzinowa mieści się w przedziale 50-100 zł brutto. Natomiast bardziej doświadczone osoby otrzymują za swoje usługi 200-300 zł brutto za godzinę pracy. Poza Polską stawki dla perfumiarzy i senselierów w rozliczeniu godzinowym osiągają nawet 2000-3000 zł.

Pisanie na zlecenie

Ghostwriterzy, czyli autorzy widmo. Osoby na tych stanowiskach piszą na zlecenie biografie, teksty piosenek czy prace naukowe. Zarabiają pomiędzy 150-200 zł netto za stronę tekstu, co oznacza, że biografia może przynieść płacę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy zł.

Testerzy. Praca marzeń?

Ważną pracę wykonują również testerzy, którzy w imieniu wszystkich konsumentów sprawdzają jakość poszczególnych produktów i usług. To dzięki nim dostajemy jak najlepsze wrażenia m.in. zakupowe, bo potrafią wyłapać wszystkie niedociągnięcia.

Jak podano, jednym z najbardziej znanych testerów jest tester IT, który sprawdza strony, oprogramowanie lub działanie aplikacji. Jednakże istnieją testerzy łóżek, gier, zjeżdżalni wodnych czy nawet słodyczy. Międzynarodowe organizacje zatrudniają testerów hoteli luksusowych. Te osoby mają na celu przetestowanie danego obiektu pod każdym względem wraz z okolicą jego położenia. Lista wytycznych jest zazwyczaj długa i obejmuje m.in. standardy obsługi, asortyment całego pokoju czy nawet hotelu. Stanowisko to wymaga nie tylko biegłej znajomości języków obcych, ale również wykwalifikowanej wiedzy o branży hotelarskiej, gastronomicznej czy zasad savoir vivre. Tester hoteli luksusowych zarabia w ujęciu miesięcznym ok. 10 tys. dolarów.

Praca w elektrowni wiatrowej coraz popularniejsza

Zawody przy elektrowniach wiatrowych są coraz bardziej popularne, a liczba miejsc pracy będzie rosła. Do 2026 roku Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej budując farmy wiatrowe stworzy ok. 22 tys. miejsc pracy. To właśnie tam zatrudnienie znajdują technicy turbin wiatrowych, którzy oprócz odpowiednich certyfikatów i uprawnień, muszą mieć nerwy ze stali, bo praca jest wykonywana na wysokościach i to nie małych, bo sięgających nawet 90 metrów. Ważna jest również odporność na warunki pogodowe, w tym upały, bo wewnątrz wiatraków temperatura sięga nawet 50 stopni Celsjusza.

Na polskich farmach wiatrowych technicy mogą zarobić nawet 10 tys. zł brutto miesięcznie, z kolei na amerykańskich stawka godzinowa wynosi 27 dolarów, a miesięczna płaca wynosi ok. 5 tys. dolarów.

Szukając skarbów Ziemi

Badaniami Ziemi zajmują się geofizycy (geofizyka poszukiwawcza), którzy szukają np. złóż ropy, gazu ziemnego, a nawet źródeł wody pitnej. Zatrudniani przez różne spółki mają bardzo odpowiedzialne i wymagające stanowiska. Metodami sejsmicznymi starają się znaleźć, to na czym najbardziej zależy organizacji, dla której pracują. Te metody pozwalają na rozpoznanie struktur geologicznych, jak również szczegółową analizę cech złoża.

Zarobki geofizyka szukającego ropy mogą sięgać w ujęciu miesięcznym nawet 17 tys. dolarów. W Polsce na tym stanowisku płaca miesięczna wynosi nawet ponad 10 tys. zł brutto. Im większe doświadczenie, tym wyższe zarobki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu