Przyczyny inflacji, z którymi możemy walczyć. To nie tylko polityka pieniężna i wojna
Z badania wynika, że obecny problem inflacji ma wiele przyczyn wykraczających poza politykę pieniężną i wojnę w Ukrainie.
Członkowie AICPA & CIMA podkreślają, że inflację napędzają:
- zakłócenia w łańcuchach dostaw,
- obciążenia podatkowe,
- luki kompetencyjne.
Jak można te czynniki ukierunkować, aby skierować gospodarkę na właściwe tory. Odpowiedź na to pytanie stara się udzielić raport nt. inflacji przygotowany przez AICPA & CIMA.
Dotyczą one kwestii związanych z rynkiem pracy i podażą gospodarki, które można właściwie ukierunkować poprzez zmianę przepisów. Wzrost produktywności złagodziłby inflację, umożliwiając rozwój strony podażowej gospodarki i zaspokojenie popytu w sposób nieinflacyjny.
– Do walki z inflacją potrzebne jest połączenie działań w zakresie polityki fiskalnej, monetarnej i wparcia dla biznesu. Nasze badanie wśród członków wskazuje również wyraźnie, że jeśli mamy uporać się z problemem inflacji na dłuższą metę, musimy zaradzić niedoborowi wykwalifikowanej siły roboczej. Można zrobić więcej, aby zaadresować lukę kompetencyjną, która uniemożliwia przedsiębiorstwom poprawę wydajności. Położyłoby to podwaliny pod prawdziwe ożywienie gospodarcze – powiedział Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę, AICPA & CIMA.
Jak zmniejszyć inflację? Oto obszary, w których można podjąć działania
Raport wskazuje kilka dodatkowych obszarów, w których można podjąć działania, m.in.:
- zaadresowanie niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, które wywiera presję na żądania płacowe przy jednoczesnym ograniczeniu zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw oraz wzroście kosztów towarów i usług;
- zwiększanie odporności łańcuchów dostaw i eliminację zakłóceń w celu odblokowania światowej gospodarki;
- zmniejszenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorstw, które znajdują się obecnie pod presją rosnących cen;
- zapewnienie dedykowanego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych inflacją i pomoc w ożywieniu gospodarczym;
- zapewnienie pewności i stabilności w zakresie regulacji i podatków, aby pomóc firmom w planowaniu scenariuszy i podejmowaniu decyzji inwestycyjnych;
- zagwarantowanie wspólnego działania w zakresie polityki fiskalnej i pieniężnej na rzecz zwalczania inflacji.
Autorzy raport zwracają uwagę na fakt, że członkowie grup fokusowych organizacji wypowiadali się o negatywnych skutkach inflacji. Niektórzy z nich odczuli wzrost rachunków za energię na poziomie 300%. Ponadto kierownicy i liderzy finansowi muszą poświęcać nawet 40% swojego czasu na łagodzenie skutków inflacji i planowanie różnych wariantów decyzji z tym związanych.
Dyskusje w grupach fokusowych pokazały również, że w wyniku połączenia rosnącej inflacji, niedoboru umiejętności i siły roboczej place na stanowiskach o wysokich kwalifikacjach – rosną szybciej, niż inflacja. W rezultacie wiele firm ma trudności ze znalezieniem talentów do obsadzenia stanowisk lub musi dokonać znacznych inwestycji finansowych, aby pozyskać najlepsze talenty – dowiadujemy się z raportu.
