Spis treści
OZE nadal istotne, ale coraz droższe
Dla polskiej energetyki rozwój energii atomowej mógłby oznaczać istotne odejście od uzależnienia od węgla i surowców kopalnych, których nadmierna eksploatacja niesie ryzyko wyczerpania zasobów w przyszłości, a korzystanie z nich staje się z każdym rokiem coraz droższe. Polacy są jednak w tej kwestii podzieleni – z jednej strony doceniają tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak OZE i atom, z drugiej strony wciąż część społeczeństwa pozostaje przywiązana do tradycyjnej energetyki opartej na węglu.
Ponad trzy czwarte respondentów badania Autopay „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024” uważa, że OZE powinny być fundamentem polskiej energetyki, a 72 proc., popiera inwestycję w ich rozwój. Mimo tego, popularność tych rozwiązań maleje. Jak wskazano, przyczyną może być przekonanie ponad połowy badanych (53 proc.), że koszty tych technologii są zbyt wysokie, choć to wydobycie węgla jest z roku na rok coraz mocniej subsydiowane.
– W tym kontekście energetyka jądrowa, postrzegana jako niskoemisyjne i stabilne źródło energii, zyskuje na znaczeniu. Jej pozytywny wpływ na środowisko dostrzega już czterech na dziesięciu badanych (42 proc.), co sugeruje rosnące zainteresowanie tą alternatywą – wskazują autorzy badania.
– Jak wynika z raportu, już połowa z nas wskazuje atom jako kluczowe źródło, na którym powinna opierać się polska energetyka. Na początku dekady to zdanie podzielała tylko jedna czwarta badanych, dwa lata temu 31 proc., aby dojść do aktualnych 50 proc. – komentuje dla portalu strefabiznesu.pl Nina Wadowska z Autopay.
– Co ciekawe, największymi orędownikami atomu nie są osoby młode, które jawią się w debacie publicznej jako bardziej świadome potrzeby zbudowania zróżnicowanego miksu energetycznego, tylko ci z najstarszej grupy wiekowej, powyżej 55 lat. Osoby w tym wieku wskazują odnawialne źródła energii również nieco częściej niż osoby młodsze – wskazuje.
Jednocześnie podkreśla, że w przypadku OZE badani wskazują je coraz rzadziej. Aktualnie jest to trzy czwarte badanych, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było to aż 89 proc. – Interesująco wyglądają odpowiedzi dotyczące węgla – jako źródła, na którym powinna opierać się energetyka w naszym kraju. Najczęściej wskazują go osoby z najmłodszej grupy wiekowej, aż w jednej czwartej przypadków – dodaje.
– Energia atomowa coraz częściej wybierana jest przez badane osoby jako jedno ze źródeł energii najlepszych dla środowiska. Uważa tak 42 proc., a jeszcze pięć lat temu było to tylko 16 proc. Aktualnie lepiej wypadają tylko odnawialne źródła energii. Inne odpowiedzi, takie jak biomasa, gaz czy energia węglowa, nie przekroczyły 20 proc. wskazań. Co interesujące, atom wskazało aż 57 proc. mężczyzn i tylko 29 proc. kobiet. Z kolei OZE - 80 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn – podkreśla Wadowska.
Zmierzch energetyki węglowej?
Rosnące ceny energii oraz niepewność związana z dostępnością surowców, wzmocniona przez wojnę w Ukrainie, wydają się skłaniać Polaków do poszukiwania alternatyw. Jednocześnie paradoksalnie osłabiają ich przeświadczenie o konieczności odejścia od zastosowania węgla w polskiej energetyce.

– Obecnie przekonanie, że Polska powinna odejść od energii opartej na węglu – częściowo lub całkowicie wyraża odpowiednio 37 i 30 proc. respondentów. Co piąty respondent nadal uważa jednak węgiel za podstawę naszej energetyki – wskazano w badaniu.