CO SIĘ WYDARZYŁO? Prezes WUG Piotr Litwa poinformował, że będzie zabiegał o doprecyzowanie przepisów dotyczących likwidacji zakładów górniczych, a także szerzej kontrolował przedsiębiorców co do realizacji tego obowiązku. Mówił o tym podczas uroczystości barbórkowych nadzoru górniczego w Katowicach, w których wzięli udział m.in. szef BBN Jacek Siewiera, wiceminister klimatu Krzysztof Galos i prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.
DLACZEGO TO WAŻNE? –W dobie likwidacji kopalń podziemnych, dostrzegamy konieczność doprecyzowania uregulowań prawnych dotyczących monitorowania zagrożeń na terenach pogórniczych, odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wywoływane działalnością górniczą, a także kontroli procesu samego procesu likwidacji zakładów górniczych – powiedział Litwa.
CO DO TEJ PORY WIEMY? Stwierdził, że największą część energii, zasobów i inicjatywy WUG poświęca prowadzeniu kontroli w zakładach górniczych – mając na uwadze, że stawką tego jest ludzkie życie i zdrowie. Mimo to tylko w tym roku doszło do zdarzeń, w których śmierć poniosło 16 górników w całej Polsce, w tym 10 w kopalniach węgla kamiennego.
CO Z TEGO WYNIKA? Kontroli i nadzorowi WUG oraz okręgowych urzędów górniczych podlega prawie 7,3 tys. zakładów górniczych (w tym 32 podziemnych), a także zakłady budownictwa górniczego, wykonujące roboty geologiczne czy firmy okołogórnicze. Wszystkie te podmioty zatrudniają ok. 170 tys. osób.
O CO POWINNIŚMY PYTAĆ? WUG planuje zorganizować szereg spotkań w celu przedyskutowania potrzeby zmian rozporządzeń dotyczących bezpieczeństwa pracy, planów ruchu zakładów górniczych czy w zakresie budownictwa tunelowego.
