WUG chce jasnych przepisów w sprawie likwidacji kopalń. Nadzorują blisko 7,3 tys. zakładów górniczych

PAP
Doprecyzowania przepisów dotyczących planowanej likwidacji kopalń domaga się Wyższy Urząd Górniczy – zapowiedział prezes tej instytucji Piotr Litwa
Doprecyzowania przepisów dotyczących planowanej likwidacji kopalń domaga się Wyższy Urząd Górniczy – zapowiedział prezes tej instytucji Piotr Litwa WUG
Doprecyzowania przepisów dotyczących planowanej likwidacji kopalń domaga się Wyższy Urząd Górniczy – zapowiedział prezes tej instytucji Piotr Litwa. WUG i OUG nadzorują blisko 7,3 tys. zakładów górniczych oraz zakłady budownictwa, wykonujące roboty geologiczne czy firmy okołogórnicze, które zatrudniają w sumie ok. 170 tys. osób.

CO SIĘ WYDARZYŁO? Prezes WUG Piotr Litwa poinformował, że będzie zabiegał o doprecyzowanie przepisów dotyczących likwidacji zakładów górniczych, a także szerzej kontrolował przedsiębiorców co do realizacji tego obowiązku. Mówił o tym podczas uroczystości barbórkowych nadzoru górniczego w Katowicach, w których wzięli udział m.in. szef BBN Jacek Siewiera, wiceminister klimatu Krzysztof Galos i prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

DLACZEGO TO WAŻNE? W dobie likwidacji kopalń podziemnych, dostrzegamy konieczność doprecyzowania uregulowań prawnych dotyczących monitorowania zagrożeń na terenach pogórniczych, odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wywoływane działalnością górniczą, a także kontroli procesu samego procesu likwidacji zakładów górniczych – powiedział Litwa.

CO DO TEJ PORY WIEMY? Stwierdził, że największą część energii, zasobów i inicjatywy WUG poświęca prowadzeniu kontroli w zakładach górniczych – mając na uwadze, że stawką tego jest ludzkie życie i zdrowie. Mimo to tylko w tym roku doszło do zdarzeń, w których śmierć poniosło 16 górników w całej Polsce, w tym 10 w kopalniach węgla kamiennego.

CO Z TEGO WYNIKA? Kontroli i nadzorowi WUG oraz okręgowych urzędów górniczych podlega prawie 7,3 tys. zakładów górniczych (w tym 32 podziemnych), a także zakłady budownictwa górniczego, wykonujące roboty geologiczne czy firmy okołogórnicze. Wszystkie te podmioty zatrudniają ok. 170 tys. osób.

O CO POWINNIŚMY PYTAĆ? WUG planuje zorganizować szereg spotkań w celu przedyskutowania potrzeby zmian rozporządzeń dotyczących bezpieczeństwa pracy, planów ruchu zakładów górniczych czy w zakresie budownictwa tunelowego.

Dziennik Zachodni - więcej informacji z regionu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu