Wzrost cen w sklepach zależy od samych konsumentów? Jak wojna na Ukrainie przekłada się na ceny produktów? Eksperci uspokajają

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wzrost cen w sklepach, w dużej mierze będzie zależeć od samych konsumentów - uspokajają eksperci, choć opinie są podzielone, jaki wpływ będzie miała wojna na ceny produktów spożywczych w Polsce.
Wzrost cen w sklepach, w dużej mierze będzie zależeć od samych konsumentów - uspokajają eksperci, choć opinie są podzielone, jaki wpływ będzie miała wojna na ceny produktów spożywczych w Polsce. MondayNews Polska
Wzrost cen w sklepach, w dużej mierze będzie zależeć od samych konsumentów – uspokajają eksperci, choć opinie na temat tego jaki wpływ będzie miała wojna na ceny produktów spożywczych w Polsce są podzielone. Artykuły spożywcze będą drożeć z powodów wahań kursów walutowych oraz rosnących kosztów transportu. Ceny mogą się jednak ustabilizować z powodu zwiększonego popytu spowodowanego zwielokrotnioną liczbą osób do wyżywienia w Polsce. Obroty sklepów będą szybko rosły. Eksperci przekonują też, że produktów w sklepach nie będzie brakować, a to za sprawą polskiego rynku, który jest nadproduktywny.

Nadciąga wzrost cen w sklepach? Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedzi

Według opinii dr Krzysztofa Łuczaka, ekonomisty z Grupy BLIX, najbliższe tygodnie mogą przynieść podwyżki cen żywności w sklepach. Będzie to skutkiem niepewności na rynkach oraz wahań kursów walutowych. Ma to swoje źródło w trwającym konflikcie zbrojnym. Ceny w sklepach dodatkowo będą podbijać rosnące ceny paliw z uwagi na niedawną panikę na stacjach benzynowych. Całość dodatkowo mogą spotęgować utrudnienia w transporcie.

– Wielość czynników oddziaływania oraz ich duża dynamika nakazują ostrożne podchodzenie do przewidywania przyszłych zdarzeń, w tym kształtowania się cen żywności w Polsce. Sytuacja zależna będzie od natężenia i okresu oddziaływania wojny na naszą gospodarkę. Konsekwencją konfliktu będzie przyspieszenie poszukiwania innych niż Rosja źródeł pozyskania gazu i ropy - komentuje dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Jak wynika z badań, już teraz ceny energii są problemem dla 80% polskich firm produkcyjnych. 1 marca badania zostały przeprowadzone na potrzeby Miesięcznego Indeksu Koniunktury realizowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Już teraz wiadomo, że ceny na unijnym rynku jeszcze wzrosną, nie wiadomo natomiast o ile.

Ceny żywności mogą się ustabilizować, albo nawet spaść

Dr Łuczak dostrzega również możliwość obniżenia cen żywności. Może to być skutkiem podwyższenia sprzedaży. W związku z napływem uchodźców nastąpił wzrost sprzedaży produktów spożywczych. Obroty sieci handlowych w kolejnych tygodniach wzrosną z powodu większej ilości osób przebywających na terenie kraju. Może to doprowadzić do stabilizacji cen, pod warunkiem, że branża handlowa zdecyduje się na taką strategię.

– Nie tylko handel detaliczny wpływa na ceny żywności. Są one silnie zależne od sytuacji w wytwórstwie. Wzrost cen surowców i kosztów produkcji, wynikających m.in. z rosnących wynagrodzeń pracowników, sprawia, że sklepy coraz drożej kupują produkty – dodaje dr Urszula Kłosiewicz-Górecka.

Polski rynek konsumpcyjny jest mało powiązany z Rosją i Ukrainą

Dr Andrzej Maria Faliński ze Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego przekonuje, że polski rynek konsumpcyjny jest mało powiązany z Rosją i Ukrainą. Według eksperta z Europy wschodniej głównie sprowadzamy tłuszcze roślinne i to 5-6% naszego wolumenu. Gdyby ich zabrakło w Polsce - nastąpią jedynie kilkuprocentowe wzrosty cen.

Gdyby produkcja słodyczy została przeniesiona do Polski z Ukrainy mogłoby się to odbić na cenach. Podwyżki wpisałyby się jednak w ogólne ramy postępującej inflacji.

– Do rosnących kosztów zakupu żywności prawdopodobnie przyczyni się również wzrost cen importowanych środków ochrony roślin. Szacuje się, że artykuły konsumpcyjne mogą zdrożeć o ponad 12 proc. rok do roku. Będzie to najbardziej widoczne w przypadku olejów roślinnych, masła, mięsa, w tym drobiowego, a także chleba – przewiduje ekspert z PIE.

Rynek w Polsce, który jest elastyczny i nadproduktywny

Według dr Falińskiego działania wojenne za wschodnia granicą nie są w stanie gwałtownie wpłynąć na rynek w Polsce, który jest obecnie elastyczny i nadproduktywny. Oznacza to, ze rynek w Polsce produkuje więcej, niż sam może wchłonąć. Nie grozi mu również załamanie w sytuacji wycofania ze sklepów rosyjskich towarów. Takie działania nie mają wpływu na ceny w sklepach i bardziej są symboliczną formą sprzeciwu wobec działań wojennych.

Jak ocenia ekspert branża handlowa na swoich ostatnich działaniach nie traci pod względem biznesowym. Zyskuje natomiast wizerunkowo.

Handel powinien skoncentrować się na uspakajaniu konsumentów

– W mojej ocenie, w obecnej sytuacji handel powinien przede wszystkim skoncentrować się na uspakajaniu konsumentów. Od ich zachowań będzie w dużej mierze zależało kształtowanie się cen w sklepach. Jeśli zaczną wpadać w panikę, to drożyzna poszybuje. Należy szerzyć rzetelne informacje o tym, że produktów w małych i dużych sklepach, we wszystkich miastach i miejscowościach, nie zabraknie – zauważa ekspert z Grupy BLIX.

Jak dodaje, klienci nie odczują także braku rosyjskich towarów, takich jak zagraniczna wódka lub kawior.

Według dr Kłosiewicz-Góreckiej istotne będą działania gwarantujące harmonijność i sprawność dostaw. Dzięki temu, nawet gdyby doszło do gwałtownego wzrostu popytu - nie zabraknie czasowo towarów w sklepach, co mogłoby negatywnie wpłynąć na wysokość cen. Firmy handlowe już obecnie powstrzymują podwyżki decydując się na utrzymanie marży na podobnym poziomie lub jej zmniejszeniu.

Przykładem może być tutaj choćby jedna z popularnych sieci, która w wybranych sklepach przy wschodniej granicy obniżyła o 30% ceny 40 produktów. Jednak są to działania podejmowane na krótki czas. Kontynuowanie takiej polityki w dłuższej perspektywie mogłoby zahamować rozwój firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu