Za zakupy płacimy coraz więcej. „Drożyzna nie odpuszcza". Na 17 monitorowanych kategorii 16 podrożało

Maciej Badowski
Opracowanie:
W sierpniu codziennie zakupy zdrożały o 4,3 proc. rdr. Tym razem na 17 kategorii już prawie wszystkie, oprócz jednej, były na plusie
W sierpniu codziennie zakupy zdrożały o 4,3 proc. rdr. Tym razem na 17 kategorii już prawie wszystkie, oprócz jednej, były na plusie Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Dynamika wzrostów cen w trendzie wzrostowym. W sierpniu codziennie zakupy zdrożały o 4,3 proc. rok do roku. Na 17 kategorii, 16 zdrożało. – Z każdym miesiącem nasza siła nabywcza słabnie – wskazuje dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito. Nowością w TOP drożejących produktów są warzywa. – W lecie zwykle warzywa i owoce są tanie, ale w tym roku znalazły się wśród najbardziej drożejących kategorii. Dla rolników miesiące upałów, braku opadów i suszy, z relatywnie częstymi gradobiciami, oznaczają straty w uprawach – dodaje Orpych.

Spis treści

W sklepach coraz drożej. TOP drożejących produktów

Jak wynika z najnowszego raportu UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, w sierpniu 2024 r. codzienne zakupy zdrożały średnio o 4,3 proc. rok do roku. Na 17 monitorowanych kategorii 16 rdrok do roku. podrożało, a tylko jedna potaniała.

– Z każdym miesiącem nasza siła nabywcza słabnie. Wynika to głównie z powrotu podstawowej stawki VAT na wybraną żywność. Ponadto kształtowanie się cen w sklepach jest mocno zdeterminowane przez rosnące koszty produkcji, płace oraz ceny energii i paliw – mówi dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

W sierpniu br. po raz drugi z rzędu najbardziej podrożały napoje bezalkoholowe – tym razem o 10,2 proc. rdr. – Upalne lato zwiększyło popyt na napoje. Producenci i sprzedawcy to wykorzystali, wiedząc, że klient będzie chciał przede wszystkim ugasić pragnienie, a nie analizować ceny. To właśnie pogoda w połączeniu ze wzrostem kosztów produkcji zdecydują o tym, jak będą zachowywały się ceny napojów bezalkoholowych w kolejnych miesiącach – komentuje dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.

Na drugiej pozycji są słodycze i desery, które zdrożały o 9,3 rdr. – Ta kategoria już od dłuższego czasu jest pod presją cenową, ze względu na drogie surowce, w tym m.in. kakao, a także energochłonność procesu produkcyjnego – stwierdza dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

W TOP3 pojawiły się owoce ze wzrostem rdr. o 9,1 proc. Motylska-Kuźma wzrost cen tłumaczy wiosennymi przymrozkami oraz upałami, podtopieniami i gradobiciem, które zniszczyły część upraw. – To zmniejszyło podaż i zwiększyło koszty produkcji, co z kolei podbiło cenę końcową. Wzrośnie ona jeszcze szczególnie w IV kwartale 2024 roku i I kw. 2025 roku – analizuje.

Kolejną „nowością” w TOP5 są warzywa. Ostatnio podrożały rdr. o 6,3 proc., a miesiąc wcześniej potaniały o 5,6 proc. rdr. W czerwcu też były na minusie. Eksperci z UCE RESEARCH przyznają, że w czasie wakacji same sieci handlowe nie były zbyt skłonne do oferowania promocji na ww. kategorie, stąd też ogólnie regularne ceny musiały iść w górę.

Na piątym miejscu w rankingu znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 5,3 proc. rdr. – Podwyżki cen energii i gazu mogą podnieść koszty produkcji i zakupów w sklepach – ostrzega dr Artur Fiks.

Z TOP5 na szóstą pozycję spadło pieczywo. – Koszt zakupu pieczywa wynika głównie z cen energii i surowców, w tym mąki. Pierwszy z tych czynników jest pod nieustającą presją, a drugi pozostaje w miarę stabilny. Jednak na rynkach ogólnie panuje duża niepewność, ze względu na sytuację w Ukrainie, warunki pogodowe oraz same koszty energii i nawozów. Dlatego cena pieczywa raz idzie w górę, a raz – w dół – zauważa dr inż. Anna Motylska-Kuźma.

Najmniej drożejące kategorie

Najmniej podrożały tłuszcze, bo o 0,4 proc. rdr. Jednak tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, że ta kategoria bardzo długo była na minusie. Ostatni, lipcowy spadek wyniósł 8,1 proc. rdr. – Sierpniowy wynik traktowałbym jako lekkie odchylenie od ogólnego trendu, które nie zmieni malejącego kierunku. Tłuszcze przez lata mocno drożały. Po osiągnięciu punktu szczytowego sytuacja zaczęła się stabilizować – przekonuje dr Robert Orpych.

Na minusie są tylko produkty sypkie (m.in. cukier, mąką i sól). Potaniały o 3,9 proc. rdr. Miesiąc wcześniej zanotowały spadek o 7,4 proc. rdr. – Wkrótce sytuacja może ulec radykalnej zmianie, bo plony zbóż i roślin zmaleją w niektórych regionach świata przez anomalie pogodowe. Nawet produkty, których nie dotkną problemy pogodowe, mogą szybko drożeć, bo będą traktowane jako substytuty najbardziej drożejących artykułów – podsumowuje dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu