ZBP: 700 tys wniosków o odroczenie rat kredytów na łączną kwotę ponad 42 mld zł. Jednocześnie konsumenci złożyli ponad 2,8 tys skarg

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z deklaracją ZBP ogłoszoną 16 marca 2020, banki umożliwiają zawieszenie (odroczenie) spłaty rat kredytów dla klientów.
Zgodnie z deklaracją ZBP ogłoszoną 16 marca 2020, banki umożliwiają zawieszenie (odroczenie) spłaty rat kredytów dla klientów. fot. 123RF
Jak informuje Związek Banków Polskich, do tej pory do banków trafiło blisko 700 tysięcy wniosków klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów. Banki odroczyły raty kredytów o łącznej wartości ponad 42 mld zł.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni konsumenci złożyli w bankach ponad 90 tys wniosków dotyczących odroczenia rat kredytów hipotecznych i konsumenckich. Łącznie od połowy marca złożono ich już ponad 633 tys. W tym czasie rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tys z nich (ok. 86 proc.). Od 16 marca 2020 roku odroczono konsumentom raty kredytowe o wartości co najmniej 18 mld zł- wynika z danych ZBP.

- Wnioski rozpatrywane są coraz sprawniej i szybciej, choć tempo składania wniosków przez klientów indywidualnych jest znacząco niższe niż w pierwszych dwóch tygodniach od ogłoszenia programu. Co cieszy jest coraz mniej skarg składanych w bankach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba skarg konsumentów zwiększyła się jedynie o 198 i wynosi łącznie 2,815 - wyjaśnia Prezes Związku Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w komunikacie prasowym.

Jednocześnie w tym samym czasie niemal o połowę wzrosła liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o odroczenie rat kredytowych składanych przez przedsiębiorców (do 60 tys). Zdecydowana większość z nich to podmioty z sektora MŚP, a prawie 4 tys to rolnicy lub przedsiębiorcy prowadzący działalność rolniczą. Łączna wartość odroczonych rat kredytowych dla przedsiębiorców to co najmniej 24 mld zł

Z prośbą o różne formy wsparcia zwróciło się do banków 12 jednostek samorządu terytorialnego. - Według stanu na 15 kwietnia rozpatrzono wnioski 7 z nich, a łączna kwota działań wspierających wyniosła 30 mln zł- czytamy w komunikacie.

- Co bardzo istotne zwiększa się liczba otwartych oddziałów banków, choć równocześnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie bankowością mobilną. W połowie kwietnia, z powodów związanych z epidemią koronawirusa, zamkniętych pozostawało jeszcze  636 placówek- dodaje prezes ZBP.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: W branży gastronomicznej mamy do czynienia z kryzysem jakiego nikt jeszcze nie widział

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu