Złoty pozbył się wczorajszych zysków, jednak od początku października złoty doświadczył wyraźnego umocnienia

Roman Ziruk, Ebury Polska/ AIP
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Wieści dotyczące Brexitu nie będą jedynymi istotnymi jakie poznamy w tym tygodniu. Co jeszcze może wpłynąć na rynek walutowy?

Pierwsza część środy przynosi osłabienie polskiego złotego w relacji do euro – kurs EUR/PLN powrócił do okolic notowanych na początku tygodnia. Patrząc na szerszy horyzont czasowy, od początku października złoty doświadczył jednak wyraźnego umocnienia, zyskując w parze ze wspólną europejską walutą ok. 10 groszy.

Istotną część ostatniego umocnienia złotego można powiązać z poprawą globalnego sentymentu do ryzyka i zmianami na głównych parach (umocnieniem funta brytyjskiego i euro w relacji do dolara amerykańskiego). Patrząc na to jak w ostatnich godzinach zachowują się główne waluty, wygląda na to, że dzisiejsza reakcja złotego również zdaje się wpisywać w ten schemat.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN we wtorek spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,27-4,28. Początek tygodnia przyniósł względną stabilizację na parze EUR/USD, w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy w końcówce tygodnia. Podobnie jak funt brytyjski, dziś euro traci jednak w parze z dolarem amerykańskim.

Dzisiejsze dane o nastrojach konsumentów w strefie euro w październiku, które poznamy za kilka godzin, powinny raczej przejść bez większego echa. Inwestorzy najpewniej będą wyczekiwać czwartku. Wtedy bowiem poznamy kluczowe, wstępne dane PMI opisujące aktywność biznesową w strefie euro w tym miesiącu. Oprócz samych odczytów warto będzie zwrócić uwagę na decyzję EBC ws. polityki monetarnej, która zapadnie po południu.

Nie oczekuje się, żeby podczas najbliższego spotkania EBC zdecydował się na modyfikacje kluczowych parametrów polityki monetarnej, w związku z tym uwaga inwestorów powinna skupić się na konferencji prasowej po spotkaniu banku. Warto podkreślić, że będzie to ostatnie spotkanie EBC, któremu przewodzić będzie Mario Draghi – 1 listopada stery nad najważniejszym bankiem centralnym po tej stronie Atlantyku przejmie była szefowa MFW, Christine Lagarde.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN we wtorek spadł o 0,6%, wahając się w widełkach 4,94-4,98. Wczorajszą słabość funta brytyjskiego można powiązać z wieczornymi głosowaniami w Izbie Gmin.

Pierwsze głosowanie, ogólne, które dotyczyło poparcia nowej wersji porozumienia ws. Brexitu przyniosło zwycięstwo Borisa Johsnona – rozkład głosów wyniósł 329-299. Drugie, dotyczące zgody na szybkie przeprowadzenie wyjścia z UE, nie uzyskało jednak wystarczającego poparcia posłów – rozkład głosów wyniósł 308-322.

W związku z powyższym znacząco spadły szanse na opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej w wyznaczonym terminie 31 października. Nie oczekuje się jednak, że dojdzie do tzw. Brexitu bez umowy – zdecydowanie najbardziej realistycznym scenariuszem w obecnym momencie jest wydłużenie terminu Brexitu (prawdopodobnie o 3 miesiące, o co wniosła Wielka Brytania), po którym najpewniej zostaną zwołane wybory parlamentarne w Zjednoczonym Królestwie.

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk stwierdził wczoraj, że zarekomenduje państwom UE akceptację wniosku Wielkiej Brytanii o wydłużenie terminu Brexitu. O ile inwestorzy raczej spodziewają się, że do wydłużenia dojdzie, to jednak nie ma pewności co do jego kształtu – niewykluczone, że zamiast sztywnego wydłużenia kraje UE zaakceptują jego elastyczną wersję (tzw. flextension). Oznaczałaby ona, że w danym oknie czasowym Wielka Brytania miałaby czas na akceptację porozumienia, co mogłoby skrócić okres wydłużenia i doprowadzić do szybszego Brexitu.

Dolar

Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,1%, wahając się w widełkach 3,83-3,84. Kalendarz ekonomiczny dla USA w tym tygodniu jest stosunkowo pusty, rynek zresztą skupia się przede wszystkim na wieściach z Wielkiej Brytanii i strefy euro. O ile w najbliższym czasie nie otrzymamy wieści z frontu wojny handlowej USA i Chin, pod względem informacji z USA dużo ciekawszy powinien być przyszły tydzień – w środę czeka nas bowiem decyzja Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Obecnie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych w przyszłym tygodniu na podstawie wyceny kontraktów fed funds futures wynosi ok. 90%.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Obajtek: Orlen dalej będzie w Formule 1

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu