28 maja weszła w życie unijna dyrektywa, tzw. Omnibus, na nowo regulująca wiele obszarów e-commerce oraz wzmacniająca pozycję konsumentów wobec e-sklepów. Spośród nowych regulacji, na uwagę zasługuje unormowanie zasad publikowania opinii o sklepach internetowych. Jakie obowiązują teraz zasady?
Jak prawo chroni twoje zakupy w e-sklepach: zakaz płatnych opinii, kontrola promocji
- De facto nie można już kupować opinii, co nie ukrywajmy, zdarzało się nagminnie. Trzeba będzie też szczegółowo informować o cenach produktów objętych promocją - wyjaśnia mecenas Robert Szczepanek z kancelarii prawnej Causa Finita.
- Za łamanie zasad grożą surowe kary: 2 miliony złotych albo 10% dochodów. Prawo obowiązuje zgodnie z przepisami unijnymi, ale w Polsce na razie nie ma instytucji, która może jego stosowanie kontrolować i nakładać kary. W naszym kraju nie dostosowano bowiem prawodawstwa - dodaje Robert Szczepanek.
Jak wiadomo, klienci sklepów internetowych czytają takie opinie przed dokonaniem zakupu. Tymczasem sklepy internetowe mogły je dotychczas bez większych problemów „kupować” u specjalistycznych firm. Teraz będą musiały weryfikować, czy ich autorzy rzeczywiście skorzystali z ich usług. Będą też musiały wskazać, jakie działania podejmują w celu weryfikacji opinii o produktach. To jednak nie jedyna zmiana mająca na celu podniesienie wiarygodności oferty.
Zmieniają się również zasady okresowych promocji i obniżek cen. Omnibus wprowadza wymóg, by w przypadku obniżki ceny, obok nowej ceny została umieszczona najniższa cena, jaka obowiązywała w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem promocji. Ma to zapobiec znanemu i powszechnie potępianemu zjawisku podnoszenia cen przed np. Black Friday po to, by je później obniżyć celem stworzenia wrażenia atrakcyjności danej oferty.
Nowe prawo: więcej informacji o sprzedających, więcej ochrony dla kupujących
- Kolejną ważną zmianą jest obowiązek ujawniania mechanizmów służących indywidualnemu dostosowywaniu cen do danej grupy konsumentów lub indywidualnych konsumentów na podstawie zebranych na ich temat danych - wskazuje mecenas z kancelarii prawnej Causa Finita.
- Sklepy online oraz platformy sprzedażowe będą musiały ujawniać główne parametry decydujące o widoczności produktów przedstawianych konsumentom w wynikach wyszukiwania. To np.: wskaźniki oceny jakości towarów lub usług, trafność słów, ogólny ranking sprzedawcy, cechy wizualne oferty, jakość obsługi klienta. Oczywiście, nie chodzi tutaj o przedstawianie konkretnego algorytmu działania wyszukiwarki, ale o ogólne zasady pozycjonowania ofert. Ma to dać klientowi pełną wiedzę co do tego, z jakiego powodu sklep oferuje mu akurat taki a nie inny towar - dodaje Robert Szczepanek.
Kupujący na platformach sprzedażowych typu Allegro, Amazon, czy Facebook, będą też mogli od razu dowiedzieć się, czy podmiot od którego kupują produkt, jest przedsiębiorcą, czy nie. Ma to dla konsumentów istotne znaczenie praktyczne.
Dotychczas bowiem często konsumenci nabywali daną rzecz, licząc na ochronę prawną w stosunkach z przedsiębiorcami, gdy tymczasem po fakcie okazywało się, że sprzedający wcale przedsiębiorcą nie jest. Pozbawiało to m.in. kupującego prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od daty otrzymania towaru. Informacja jest teraz udzielana na podstawie oświadczenia sprzedającego, a nieudzielenie jej jest uznawane za nieuczciwą praktykę handlową.
Wysokie kary za złamanie nowego prawa - jednak na razie nie w Polsce
Za niedostosowanie się do nowych wymogów będą grozić wysokie kary. To nawet 2 mln zł dla kierownika sklepu albo 10 proc. obrotu sklepu z poprzedniego roku. Za kontrole będzie odpowiadać Inspekcja Handlowa. Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorcy będą stosować fikcyjne obniżki, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł uznać taką praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.
Nowy telefon? Złap okazję!

TRONIC
TRONIC Kabel do ładowania i transferu danych 3 w 1
Opis produktu kabel do ładowania i transferu danyc…

Xiaomi
Xiaomi 11 Lite 5G NE 8/128GB (niebieski)
5G:tak;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:20 Mpix;A…

Xiaomi
Xiaomi 11 Lite 5G NE 8/128GB (zielony)
5G:tak;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:tak;Apara…

Xiaomi
Xiaomi 11 Lite 5G NE 8/128GB (biały)
5G:tak;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:20 Mpix;A…

TRONIC
TRONIC Stacja ładowania / Powerbank 10,8 V, 6.400 mAh, 69,12 Wh, ...
Opis produktu powerbank 6.400 mAh z gniazdem typu …

Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 10S 6/128GB (szary)
5G:nie;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:13 Mpix;A…

Xiaomi
Xiaomi 11 Lite 5G NE 6/128GB (niebieski)
5G:tak;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:tak;Apara…

Apple
Apple iPhone SE 128GB (czerwony)
5G:nie;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:tak;Apara…

Apple
Apple iPhone 12 64GB (biały)
5G:tak;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:12 Mpix;A…

Apple
Apple iPhone SE 256GB (czerwony)
5G:nie;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:tak;Apara…

poco
M4 PRO Smartfon POCO
poco m4 pro posiada 6.43-calowy wyswietlacz amoled…

realme
Realme 9i 4/128GB (czarny) + Buds Air Pro
5G:nie;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:tak;Apara…

TRONIC
TRONIC Powerbank 10 000 mAh
TRONIC® Powerbank 10 000 mAhOpis produktu Wydajny …

TRONIC
TRONIC Ładowarka indukcyjna Qi®, 10 W
TRONIC Ładowarka indukcyjna Qi®, 10 WOpis produktu…
- Warto podkreślić, że sklepy są zobowiązane dostosować do nowych przepisów nie tylko swoje bieżące funkcjonowanie, ale także regulaminy sprzedaży oraz pozostałe dokumenty dotyczące sprzedaży i funkcjonowania sklepu - podkreśla mecenas Robert Szczepanek.
Ponieważ nową dyrektywę da się stosować wprost, jej postanowienia wiążą już e-sklepy i platformy sprzedażowe w Polsce. Prace nad implementacją dyrektywy do krajowego porządku prawnego jednak jeszcze trwają.
Oznacza to, że ani UOKiK, ani Inspekcja Handlowa nie mają na tym etapie szczególnych instrumentów prawnych, aby zapewnić przestrzeganie Omnibusa. Nie mogą zatem nakładać wprost na przedsiębiorców grzywien i kar związanych z niestosowaniem się do nowych reguł.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny