Zwolnienie z pracy. Z jakiego powodu można zwolnić pracownika? Jakie może być uzasadnienie zwolnienia z pracy?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zwolnienie pracownika nie zawsze wynika z jego winy. Niektóre przyczyny leżą po stronie szefa.
Zwolnienie pracownika nie zawsze wynika z jego winy. Niektóre przyczyny leżą po stronie szefa. 123RF
Zwolnienie z pracy zawsze ma swoje uzasadnienie. Można jednak zostać zwolnionym z pracy z wypowiedzeniem i odprawą, a można być z niej wyrzuconym dyscyplinarnie. Z jakich powodów pracownicy najczęściej żegnają się z pracodawcą?

Zwolnienie z pracy dość często zdarza się w czasie okresu próbnego, kiedy szef nie przedłuża umowy z pracownikiem albo wręcz rozwiązuje ją jeszcze w czasie jej trwania. Najczęściej wynika to z rozminięcia się oczekiwań pracodawcy dotyczących deklarowanych zdolności pracownika z jego faktycznymi umiejętnościami. Paradoksalnie, powodem do zwolnienia z pracy mogą być również zbyt wysokie kwalifikacje. Pracodawca może zwolnić pracownika o znakomitych kwalifikacjach i wysokiej pensji, gdy uzna, że te same zadania na danym stanowisku mogą wykonywać ludzie gorzej wykształceni, z mniejszymi oczekiwaniami płacowymi.

Zwolnienie z pracy z powodu brak zdolności interpersonalnych

Przeważnie pracownik wykonuje swoje zadania w ramach kilkuosobowego zespołu. Od dobrej współpracy zależy wydajność, skuteczność i ostatecznie sukces pracodawcy. Bywa i tak, że zatrudniony nie potrafi zaadoptować się grupie pracowniczej albo jest z nią skonfliktowany. Brak współpracy, nieumiejętność funkcjonowania w większym zespole to bardzo częsta przyczyna zwolnienia z pracy (lub nieprzedłużania umowy).

Pracownik może zostać zwolniony wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach, ale nie zawsze mamy wpływ na decyzję pracodawcy.Zobacz, w jakich okolicznościach pracodawca ma prawo zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zwolnienie pracownika. Kiedy pracodawca może zakończyć współ...

Zwolnienie z pracy za słabe wyniki

Na wielu stanowiskach można szczegółowo analizować i podsumowywać pracownika pod kątem wydajności, skuteczności czy zysków. Wystarczy, że pracodawca porówna wyniki z innymi pracownikami by stwierdzić czy dana osoba przynosi firmie korzyści czy też zatrudnianie jej nie jest wartością dodaną, a jej wydajność jest po prostu zbyt niska. W drugim wypadku decyzja pracodawcy będzie oczywista - jeśli pracownika nie da się już zmotywować, przeszkolić lub ten jest wyjątkowo oporny na wiedzę, pozostaje się zwolnić go z pracy.

Zwolnienie z pracy z powodu utraty zaufania do pracownika

To dość pojemne sformułowanie. Zwolnienie z powodu utraty zaufania szefa do pracownika może mieć wiele źródeł. Może to być na przykład nieprawda zawarta w życiorysie zawodowym. kandydat zapewniał o posiadaniu doświadczenia i odpowiednich kompetencjach na danym stanowisku, ale okazało się że tak naprawdę ich nie posiada. Utrata zaufania może mieć również związek z okłamywaniem pracodawcy, na przykład co do tego, że dany projekt jest w fazie końcowej podczas gdy faktycznie do jego zakończenia pozostało jeszcze wiele czasu - a spóźnienie może pracodawcę słono kosztować.

Zwolnienie pracownika nie jest łatwą decyzją, a większość pracodawców niechętnie podejmuje tego typu środki. Teoretycy zarządzania już dawno odkryli, że dużo lepszą strategią niż zwalnianie pracowników jest dbanie o ich rozwój i interesy. Taka postawa sprawia, że osoby zatrudnione mają większą motywację, aby pozostać w firmie. Zdarza się jednak, że trudna sytuacja finansowa popycha przedsiębiorstwo do redukcji etatów. Sprawdź, kiedy pracodawcy nie wolno cię zwolnić.

Kogo NIE można zwolnić z pracy? Sprawdź, czy znasz te wyjątki

Zwolnienie z pracy z powodu lekceważenia poleceń służbowych

Część pracowników należy do zbioru osób, który nazwać można „wiem lepiej”. Zdarza im się z różną intensywnością lekceważyć wykonywanie poleceń szefostwa, ponieważ uznają, że wiedzą od pracodawcy lepiej, jak konkretne zadanie trzeba wykonać. Nikt nie będzie robił problemów, gdy taka sytuacja zdarzy się raz czy dwa – o ile zadanie faktycznie zostanie wykonane, ale systematyczne torpedowanie poleceń przełożonego to prosta i szybka droga do zwolnienia z pracy i konieczności szukania nowego pracodawcy.

Warto przeczytać:

Zwolnienie pracownika z winy pracodawcy

Zwolnienie pracownika nie zawsze wynika z jego winy. Niekiedy za zwolnieniem z pracy stoi sytuacja ekonomiczna i rynkowa pracodawcy, która skłania go do redukcji zatrudnienia. Wtedy najczęstszymi przyczynami zwolnienia są:

  • likwidacja lub bankructwo firmy - gdy przedsiębiorstwo „idzie na dno”, zabiera ze sobą wszystkich pracowników,
  • zwolnienia grupowe - towarzyszą zwykle potężnym przekształceniom i restrukturyzacjom w firmach, które muszą pożegnać się z częścią kadry, by w nieco odchudzonej wersji spróbować ponownie zdobywać rynki i walczyć o klienta,
  • likwidacja stanowiska pracy - firmy by utrzymać się na rynku muszą być bardzo elastyczne, także pod względem zatrudnienia. Oznacza to, że muszą podejmować nowe wyzwania, zmieniać profile działalności, wchodzić na nowe obszary biznesowych działań. Może to prowadzić do decyzji o likwidacji stanowisk i działów, których firma nie chce już rozwijać. Niestety, zwykle dla pracowników tych działów, o ile przeszkolenie ich nie jest zasadne lub możliwe – oznacza zwolnienie z pracy.

Zwolnienie z pracy bez okresu wypowiedzenia

Zdarzają się sytuację, kiedy pracodawca może zwolnić z pracy niemal natychmiast, bez zachowania kodeksowego okresu wypowiedzenia. Może być tak wtedy, kiedy:

  • pracownik przyjdzie do pracy po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, będzie je spożywał lub zażywał w czasie pracy albo podczas wykonywania obowiązków służbowych będzie zajmował się innymi czynnościami (np. wykonywał pracę dla jakiegoś zleceniodawcy),
  • pracownik popełni przestępstwo przeciw pracodawcy (np. okradając go) albo popełni przestępstwo i zostanie za nie skazany, co uniemożliwi mu dalsze zatrudnienie u pracodawcy (wykonywanie wielu zawodów wiąże się z wymogiem niekaralności),
  • pracownik z własnej winy utraci uprawnienia, które są wymagane na stanowisku, które zajmuje (np. prawo jazdy).

Zwolnienie z pracy za krytykę w mediach społecznościowych

Przyczyny zwolnienia z pracy mogą być również nieco bardziej trywialne. Coraz częstszym powodem jest krytyka pracodawcy w mediach społecznościowych. Niekiedy samo zachowanie w sieci, które spotyka się z krytyką internautów (np. głoszenie rasistowskich haseł) może rzutować na wizerunek pracodawcy, wobec tego ten może zechcieć rozstać się z pracownikiem, który poprzez swoje zachowanie niszczy jego wizerunek w sieci. Znane są wypadki zwolnień za granie w sieci, odwiedzanie portali randkowych czy oglądanie seriali w czasie pracy.

Blisko połowa firm boryka się z niedoborem pracowników – ostrzega Work Service. Problem utrzymuje się już ponad rok. W II kw. 2019 r. o pracowników będą rywalizować głównie pracodawcy z woj. opolskiego i dolnośląskiego oraz duże korporacja – uważają eksperci ManpowerGroup. Zobacz, kto jest poszukiwany.– Zarówno na przestrzeni ostatniego kwartału, ale też ostatniego roku widzimy spadki w prognozach zatrudnienia pracodawców. Choć ich plany nie są już tak optymistyczne jak w ubiegłym roku, to prognoza dla Polski na poziomie  9% zapowiada kontynuację dużej rywalizacji o kadry – ocenia Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup.Źródło: „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" dla II kw. 2019 (prognozy), badanie „Confidence Index” 2018 Michael Page, Raport Grupy Work Service za IV kw. 2018, dane z Monitoringu Zawodów MRPiPS 2018 (mz.praca.gov.pl)

Którzy pracownicy są najczęściej poszukiwani? Czy jesteś jed...

Zwolnienie z pracy - prawa pracownika

Gdy osoba zostanie zwolniona z pracy z przyczyn dyscyplinarnych nie ma prawa do okresu wypowiedzenia, może również stracić prawo do odprawy, ale zdecydować o tym będzie musiał sąd pracy jeśli sprawa do niego trafi. A trafi wtedy, gdy zdaniem pracownika zwolniono go z pracy dyscyplinarnie właśnie po to, by uniknąć wypłacenia wysokich odpraw. Mimo zwolnienia dyscyplinarnego pracownik nie traci prawa do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego - w tej sytuacji powinien otrzymać za niego ekwiwalent pieniężny.

Jeśli zwolnienie z pracy odbywa się normalnym trybem, pracownik ma prawo do okresu wypowiedzenia, w czasie którego normalnie będzie otrzymywał wynagrodzenie i wykonywał swoje obowiązki. Chyba, że zostanie zwolniony bez obowiązku świadczenia pracy. Jeśli pracownik przepracował u pracodawcy trzy lata i więcej przysługują mu trzy miesiące wypowiedzenia oraz miesiąc, jeśli pracował przynajmniej pół roku u pracodawcy. Najkrótszy okres wypowiedzenia przysługuje zwalnianym pracownikom zatrudnionym poniżej sześciu miesięcy - to zaledwie dwa tygodnie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joanna

Powody wiadomo mogą być różne, ale niekoniecznie słuszne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Byłam w takiej właśnie sytuacji i nawet za naruszenie przepisów przy wypowiedzeniu Kancelaria Sobczak Maciejewska z Łodzi, wywalczyła dla mnie należące mi się odszkodowanie z tego tytułu. Bardzo profesjonalnie do sprawy podeszli, widać duże doświadczenie.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu