https://strefabiznesu.pl
reklama

283 nowe stacje ładowania. To dopiero początek dużej transformacji

Maciej Badowski
Opracowanie:
Projektant i producent systemów zasilania gwarantowanego dostarczy co najmniej 283 publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych w ramach projektu dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej.
Projektant i producent systemów zasilania gwarantowanego dostarczy co najmniej 283 publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych w ramach projektu dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej. Mariusz Kapała
APS Energia, czołowy projektant i producent systemów zasilania gwarantowanego w Polsce, podpisała znaczący kontrakt na dostawę stacji ładowania samochodów elektrycznych. W ramach współpracy z firmą Eway, APS Energia dostarczy co najmniej 283 stacje ładowania dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej. Wartość kontraktu wynosi blisko 10 mln zł.

Nowe możliwości w segmencie e-mobility

APS Energia podpisała umowę z firmą Eway, dotyczącą realizacji projektu na rynku elektromobilności. Kontrakt przewiduje dostawę 56 stacji DC (szybkiego ładowania prądem stałym) oraz 227 stacji AC (ładowania prądem zmiennym).

– To bardzo ważny dla nas kontrakt w segmencie e-mobility, który będziemy wspólnie realizowali ze spółką Eway dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej. Wariant podstawowy zakłada dostarczenie 283 stacji ładowania AC i DC. Udana realizacja umowy w podstawowej opcji daje możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne ilości– wówczas mówimy o realizacji kilkuletniego projektu związanego z rozbudową jednej z największych w kraju sieci ładowania aut elektrycznych. Wiemy, że jest to kontrakt, który już teraz otwiera nam nowe możliwości rozwoju w segmencie e-mobility – komentuje Piotr Skrzyński, Dyrektor Operacyjny APS Energia.

Umowa z Eway wynika z podpisanego 17 września 2024 r. wielostronnego Listu Intencyjnego. Realizacja projektu może być rozszerzona, co pozwoli na stworzenie jednej z największych sieci ładowania aut elektrycznych w Polsce.

APS Energia będzie odpowiedzialna za produkcję ładowarek oraz wgranie oprogramowania wewnętrznego do komunikacji z chmurami IT. Dodatkowo, firma zajmie się serwisowaniem stacji.

Spółka Eway pełni rolę operatora systemu ładowarek, obsługując także rozliczenia finansowe związane z zakupem energii elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe będzie dokonywanie opłat za pomocą kart płatniczych, bez konieczności korzystania z aplikacji.

Dywersyfikacja działalności i przyszłe perspektywy

Segment e-mobility jest jednym z kluczowych obszarów rozwoju APS Energia na lata 2025-2027. Firma planuje korzystać z licznych programów dotacyjnych związanych z inwestycjami w ładowarki oraz magazyny energii.

APS Energia, we współpracy z partnerami, prowadzi prace nad własnymi rozwiązaniami technologicznymi w sektorze ładowarek i magazynów energii. Nowa marka urządzeń zostanie oficjalnie zaprezentowana na targach Battery Forum w maju.

Równolegle, APS Energia rozwija projekt dofinansowywany przez NCBIR, pn. „APStorage 2.0. Modułowy, konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej”. Dział R&D pracuje także nad przekształtnikiem do wielkoskalowych magazynów energii.

APS Energia dąży do dywersyfikacji swojej działalności, rozwijając się w różnych strategicznych obszarach. Dynamicznie rosnący portfel zamówień obejmuje segmenty Trakcja i Transport, e-mobility, magazyny energii, infrastrukturę wojskową oraz energetykę atomową.

Pozyskany kontrakt w segmencie e-mobility jest ważny z punktu widzenia dywersyfikacji naszej działalności. Systematycznie budujemy portfel zamówień w segmencie Trakcja i Transport, jednocześnie pracując nad rozwojem w obszarze e-mobility i magazynów energii oraz sektorze infrastruktury wojskowej i energetyki atomowej. Nasz backlog dynamicznie rośnie i jest na historycznie rekordowym poziomie – w pierwszej połowie marca br. wynosił 147,5 mln zł. Szansą na dynamiczny rozwój naszego przedsiębiorstwa są fundusze z Krajowego Planu Odbudowy, które w dużej części będą finansowały transformację energetyczną – podkreśla Piotr Szewczyk, Prezes Zarządu APS Energia.

Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy, APS Energia ma szansę na dynamiczny rozwój, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej. Firma planuje dalsze inwestycje i rozwój w kluczowych obszarach swojej działalności.

O APS Energia

APS Energia jest jednym z największych krajowych dostawców rozwiązań w zakresie systemów zasilania, m.in. dla sektora energetycznego, nafty i gazu, ciepłownictwa, przemysłu, telekomunikacji, trakcji i transportu, medycyny i innych, w którym zabezpiecza ciągłość pracy krytycznych procesów technologicznych, w szczególności wrażliwych na jakość i ciągłość zasilania. Spółka chce dynamicznie rosnąć także korzystając z zielonej transformacji. Grupę kapitałową tworzą podmioty o profilu projektowo-wykonawczym oraz dystrybucyjnym. APS Energia jest notowana na GPW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu