6 istotnych dla pracowników zmian, które zakłada Krajowy Plan Odbudowy

Anna Bartosiewicz
Ono Kosuki/ Pexels.com
Krajowy Plan Odbudowy ma zrewolucjonizować urzędy pracy i ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Nie będzie można zarejestrować się w urzędzie pracy dla ubezpieczenia zdrowotnego. Co jeszcze się zmieni? Poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Krajowy Plan Odbudowy pozwoli wprowadzić istotne zmiany na rynku pracy. Dzięki niemu zostanie przeprowadzona reforma urzędów pracy. Przewidziano także zachęty do aktywności zawodowej dla osób biernych zawodowo czy w wieku emerytalnym oraz uproszczenie zatrudniania cudzoziemców na wybranych stanowiskach.

- Celem nowego pakietu przepisów w zakresie aktywnych polityk rynku pracy, zatrudnienia pracowników cudzoziemskich i uproszczonych umów o pracę w przypadku wybranych zawodów jest lepsze dostosowanie instytucji rynku pracy i ich oferty do wymogów współczesnej gospodarki. Przewidziano zarówno wzmocnienie kształcenia ustawicznego, lepsze dostosowanie ofert do potrzeb klientów, jak i objęcie działaniami grup nieaktywnych zawodowo – poinformowało nas Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Krajowy Plan Odbudowy umożliwi m.in. realizację nowych inicjatyw skierowanych do pracowników i osób poszukujących pracy. Nowe instrumenty wsparcia mają zostać skierowane do osób:

  • biernych zawodowo,
  • o niskich kwalifikacjach zawodowych,
  • młodych,
  • w wieku emerytalnym,
  • z niepełnosprawnościami,
  • długotrwale bezrobotnych,
  • kobiet,
  • migrantów.

Bon na kształcenie

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje zwiększenie środków inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Będzie można przeznaczyć je m.in. na szkolenia pracowników, pozwalające zdywersyfikować działalność firmy. Wśród propozycji przygotowanych w ramach KPO pojawił się bon na kształcenie o wartości średniej krajowej. Umożliwi on zdobycie specjalistycznej wiedzy poprzez skorzystanie z oferty Bazy Usług Rozwojowych. Obecnie osoby zarejestrowane w bazie mają dostęp do: szkoleń, studiów, coachingu, mentoringu, warsztatów i kursów, również z dofinansowaniem.

- Jednym z planowanych rozwiązań prawnych jest wprowadzenie nowej formy wsparcia – bonu na podjęcie kształcenia ustawicznego do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Bon będzie można wykorzystać na usługi rozwojowe z oferty znajdującej się w Bazie Usług Rozwojowych, w tym na usługi z oferty uczelni wyższych – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Reforma urzędów pracy

Krajowy Plan Odbudowy zakłada rewolucyjne zmiany w działalności urzędów pracy. Pozwolą one usprawnić funkcjonowanie tych instytucji oraz lepiej dopasować je do wymagań rynku.

- W ramach KPO przewidziano sfinansowanie części zadań wynikających z przyjęcia pakietu nowych regulacji w obszarze rynku pracy, będących odpowiedzią na wyzwania o charakterze długoterminowym, wynikające ze współczesnych procesów gospodarczych, jak i z sytuacji wywołanej pandemią COVID-19. Nowe regulacje zastąpią obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – tłumaczy MRPiT.

Obecnie w urzędach pracy często rejestrują się osoby bierne zawodowo. Postępują tak, aby zyskać prawo do bezpłatnej opieki medycznej, bowiem każda osoba posiadająca status bezrobotnej zyskuje ubezpieczenie zdrowotne i może bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia. Nowe regulacje mają zapobiec takim praktykom.

- Jednym z elementów reformy będzie oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego, które spowoduje, że jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy w urzędach pracy będą rejestrowały się tylko osoby rzeczywiście poszukujące zatrudnienia lub innej formy wsparcia oferowanego przez urząd. Powyższe rozwiązanie umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału pracowników publicznych służb zatrudnienia, co przełoży się na bardziej efektywną pomoc na rzecz osób bezrobotnych i pracodawców – wskazuje resort rozwoju, pracy i technologii.

Zawieranie i rozliczanie umów elektronicznie

Istotnym dla osób poszukujących pracy, jak i pracodawców krokiem, będzie dalsza cyfryzacja publicznych służb zatrudnienia. Obecnie na stronach PSZ można znaleźć bazę urzędów pracy, porady skierowane do pracodawców i pracowników oraz informacje o dostępnym wsparciu, również w ramach działań antykryzysowych. KPO zakłada, że w niektórych przypadkach umowę będzie można zawrzeć, a także rozliczyć online.

- Uzupełnieniem opisanej reformy, które ułatwi proces nawiązywania stosunku pracy z nowymi pracownikami i ich zatrudniania, będzie wdrożenie regulacji dotyczącej zawierania i rozliczania umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. W ramach tej regulacji planowana jest rozbudowa istniejącego już systemu teleinformatycznego na portalu praca.gov.pl o nowe funkcjonalności. Będzie on wykonywał wszystkie czynności kadrowe związane zatrudnieniem pracownika automatycznie – zapowiada MRPiT.

Cyfryzacja urzędów pracy

Aby urzędy pracy działały efektywnie, wykorzystywane przez nie systemy mają zostać zmodernizowane. Prawdopodobnie powstaną także nowe narzędzia do komunikacji z klientami urzędów pracy.

- Istotny aspektem działań zapisanych w KPO jest cyfryzacja procesów i narzędzi stosowanych przez PSZ, w tym modernizacja istniejących lub wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych, wykorzystywanych przez PSZ oraz służących wsparciu klientów PSZ, rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej PSZ, a także wdrożenie nowych narzędzi komunikacji (w tym IT) z klientem urzędu pracy – podkreśla ministerstwo.

Ułatwienia dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców

W kwestii zatrudnienia cudzoziemców zmiany mają zmierzać w stronę cyfryzacji. KPO ułatwi rozwiązanie problemu związanego z długim oczekiwaniem na zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Przede wszystkim niezbędne formalności będzie można załatwić przez internet.

- Nowe regulacje wzmocnią rolę PSZ w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców. Wprowadzone zostaną zmiany organizacyjne i prawne w systemie legalizacji pracy cudzoziemców, które zwiększą jego efektywność i skrócą czas na uzyskanie zezwolenia. Usprawnieniu procesu służyć będzie pełna elektronizacja procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Zostanie też przewidziana możliwość tworzenia przez PSZ wyspecjalizowanych punktów wspierania cudzoziemców na rynku pracy, zarówno tych ze statusem bezrobotnego, jak i obecnie pracujących – objaśnia resort odpowiedzialny za cyfryzację.

Likwidacja bonów zatrudnieniowych

Resort rozwoju, pracy i technologii zamierza zlikwidować bony zatrudnieniowe, które przysługują osobom do 30. roku życia. W ramach bonu pracodawca musi zobowiązać się do zatrudnienia osoby bezrobotnej na okres 18 miesięcy. W zamian starosta refunduje mu część kosztów wynagrodzenia, składek na ubezpieczenia społeczne przez 12 miesięcy. Kwota refundacji odpowiada wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. (Po zakończeniu okresu refundacji pracodawca musi zatrudniać taką osobę przez minimum 6 miesięcy.)

- Obecnie bon zatrudnieniowy funkcjonuje w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i jest skierowany do osób do 30 roku życia. Ze względu na ograniczone zainteresowanie tą formą wsparcia, nie jest planowana jej kontynuacja w nowych regulacjach prawnych – potwierdza ministerstwo rozwoju, pracy i technologii.

Krajowy Plan Odbudowy – założenia

W piątek 30 kwietnia rząd przyjął Krajowy Plan Odbudowy. Dzięki temu nie stracimy unijnych środków na najbliższe lata. Z kolei we wtorek 4 maja Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej, który pozwoli powołać unijny Fundusz Odbudowy. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do ratyfikowania decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, aby środki pochodzące z wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027 oraz Funduszu Odbudowy zostały uruchomione.

Sam Fundusz Odbudowy ma umożliwić przywrócenie gospodarek cierpiących przez pandemię na właściwe tory. Łączna kwota, jaką Polska otrzyma z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy, powinna wynieść 770 mld zł.

Liczący 500 stron Krajowy Plan Odbudowy został opublikowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Dokument czeka na zatwierdzenie Komisji Europejskiej. Zgodnie z nim Polska otrzyma ok. 58 mld euro (23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek).

KPO zakłada, że środki uzyskane z Funduszu Odbudowy będą wydatkowane na przedsięwzięcia z pięciu obszarów, do których należą:
A – Odporność i konkurencyjność gospodarki,
B – Zielona energia i zmniejszenie energochłonności,
C – Transformacja cyfrowa,
D – Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia,
E – Zielona inteligentna mobilność.
Środki z Krajowego Planu odbudowy zostaną podzielone między sektor rządowy (38,9 proc.), samorządy (29,9 proc.) i prywatny (31,2 proc.) – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Strona rządowa otrzyma 13,988 mld euro, samorządowa – 10,751 mld euro, a prywatna – 11,231 mld euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu