Banki nie skupują tej waluty. Ekspert: To decyzje banków komercyjnych. Jest to problem dość rzadko spotykany (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy spory problem z płynnością gotówki duńskiej korony. Jest to pokłosiem decyzji banków komercyjnych w Danii, które zaprzestały importu duńskiej waluty w gotówce. Jak wyjaśnia w rozmowie z nami Aleksander Pawlak, Tavex, jest to problem dość rzadko spotykany. – Ten problem nie dotyczy tylko naszego kraju, a dotyczy banków i instytucji na całym świecie – podkreśla. Zobacz nasz materiał wideo.

Spis treści

Problem z duńską koroną. Banki nie skupują tej waluty

– W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy spory problem z płynnością gotówki duńskiej korony. Jak podkreśla w rozmowie ze Strefą Biznesy Aleksander Pawlak, prezes Tavex, jest to problem dość rzadko spotykany. Jak wyjaśnia, banki komercyjne w Danii zaprzestały importu duńskiej korony w gotówce.

– W momencie, kiedy któryś polski bank zbierze nadwyżki duńskiej korony w gotówce, w „normalnych czasach” mógł ją sprzedać do banku w Danii i w zamian otrzymać pieniądze na swój rachunek – tłumaczy i dodaje, że tego typu transakcje odbywają się regularnie.

Jak przypomina, problemy z transakcjami mogliśmy zaobserwować w czasie pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku, kiedy to w wielu oddziałach banków zabrakło dolarów czy euro. Jednocześnie należy podkreślić, że te braki wynikały tylko i wyłącznie z problemów logistycznych. – Banki nie nie były w stanie dostarczyć gotówki – dodaje.

Duńskiej korony nie wpłacisz do banku. Co z kantorami?

– Jest to spowodowane tym, że w tym samym momencie banki komercyjne w Danii zdecydowały jednogłośnie, że zaprzestają importu duńskiej korony z całego świata – tłumaczy ekspert. – Ten problem nie dotyczy tylko naszego kraju, a dotyczy banków i instytucji na całym świecie (...) Nie mają gdzie sprzedać nadwyżek duńskiej korony – wyjaśnia.

To z kolei powoduje, że obecnie nie wpłacimy duńskiej korony do banku. – Jeśli posiadamy jakąś gotówkę w tej walucie i chcielibyśmy wpłacić ją na konto w Polsce, to musimy mieć świadomość, że żaden bank nie akceptuje tej gotówki – mówi.

– W przypadku kantorów, kurs duńskiej korony znajduje się 20-25 proc. poniżej kursu międzybankowegododaje. – Jest to spowodowane faktem, że ze wspomnianą walutą nie ma co zrobić – przyznaje.

Pawlak w rozmowie z nami podkreśla, że nie była to „polityczna decyzja”, np. na poziomie banku centralnego. – Bank Centralny w Danii uważa, że wszystko jest w porządku, ponieważ w tym kraju gotówką można się dalej posługiwać – tłumaczy.

– Są to decyzje banków komercyjnych, które oficjalnie motywowane są ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu. Natomiast nie ma realnych czy sensownych podstaw do tego, żeby w tak ostry i stanowczy sposób o tym decydować – mówi.

– Sama ustawa reguluje nie o zakazach transakcji, tylko o tym, że trzeba zbadać ich źródło – zaznacza. Zdaniem rozmówcy decyzja ta jest krzywdząca dla wszystkich posiadaczy duńskiej waluty, ponieważ obecnie nie mają co z nią zrobić.

Co dalej z duńską walutą?

Obecnie prowadzone są rozmowy na „centralnym szczeblu”. – Narodowy Bank Polski i Związek Banków Polskich intensywnie pracują nad rozwiązaniem tej sytuacji, już na poziomie rozmów z bankiem centralnym Danii – mówi i dodaje, że nie wiadomo, kiedy sytuacja zostanie rozwiązana.

– Ciężko podać konkretny termin, ponieważ nie jest to oficjalny zapis, przypomnę, jest to decyzja banków komercyjnych – podkreśla.

– To, co jest ważne z perspektywy wakacyjno-turystycznej, to przez to, że tej waluty jest dużo na rynku, można ją w gotówce kupić dużo taniej, niż na przykład na rachunek, żeby płacić kartą – przyznaje.

W związku z tym turyści i osoby podróżujące w tym kierunku mogą sporo zaoszczędzić, kupując duńską koronę po mocno zaniżonej cenie.

– Tak naprawdę takiej sytuacji nie było do tej pory, żeby banki komercyjne danego kraju odmówiły przyjmowania narodowej waluty. Zdarzały się sytuacje stricte logistyczne – mówi. – Jest to dodatkowo dziwne, że mówimy o kraju, który jest w Unii Europejskiej, mówimy o kraju, z którym mamy pełną swobodę przepływy kapitału i nie ma żadnych ograniczeń w tym za kresie, a dalej taki sytuacje mają miejsce – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie