Będą zwolnienia grupowe górników w Polskiej Grupie Górniczej. Pracę straci kilkaset osób. W PGG będzie program dobrowolnych odejść?

Piotr Chrobok
Pracę w PGG mają stracić zarówno górnicy, jak i pracownicy administracji.
Pracę w PGG mają stracić zarówno górnicy, jak i pracownicy administracji. arc. Dziennik Zachodni
O 435 osobach mówi się w kontekście zwolnień grupowych w Polskiej Grupie Górniczej. Z górniczego przedsiębiorstwa mieliby zostać zwolnieni pracownicy, którym przysługują prawa emerytalne. Ostateczna liczba zwolnionych może być jednak inna. - Będą jeszcze prowadzone rozmowy ze związkami zawodowymi. Ostateczną liczbę osób, która zostanie zwolniona podamy być może za kilka tygodni - wskazuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa PGG. Czy oprócz zwolnień w spółce będzie też uruchomiony program dobrowolnych odejść?

Zwolnienia grupowe w Polskiej Grupie Górniczej. Kilkuset górników straci pracę

Pod względem liczby zatrudnianych osób jest największą spółka górniczą w Europie. W Polskiej Grupie Górniczej pracuje niespełna 37 tysięcy osób. Ta liczba ma jednak zmaleć. W spółce planowane są zwolnienia grupowe. W ich wyniku pracę ma stracić kilkaset, a dokładnie 435 osób. W spółce uspokajają jednak, że choć po części zwolnienia dotyczą górników, to z pracy nie zostaną zwolnieni tacy, którzy nie nabyli praw emerytalnych.

- Dotyczy to osób, które są w wieku emerytalnym. Osób i dołowych i tych, które są w biurach - mówi o planowanych zwolnieniach, Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Polskiej Grupy Górniczej.

Jednocześnie, liczba 435 osób do zwolnienia może jeszcze ulec zmianie. Obecnie nie wiadomo jednak, w jaką stronę się przesunie. W PGG zaznaczają, iż finalna liczba zwolnionych będzie znana w najbliższym czasie. - Będą jeszcze prowadzone rozmowy ze związkami zawodowymi. Ostateczną liczbę osób, która zostanie zwolniona podamy być może za kilka tygodni - wskazuje Ewa Grudniok.

PGG zwalnia emerytów, bo szuka oszczędności, ale da im sowite odprawy. Będzie też dobrowolny program odejść ze spółki?

A dlaczego w ogóle Polska Grupa Górnicza zamierza podziękować osobom, które nabyły prawa emerytalne za pracę na jej rzecz? Przyczyna leży w budżecie przedsiębiorstwa. Władze PGG starają się go podreperować, stąd właśnie decyzja o zwolnieniach emerytów.

- Prezes Leszek Pietraszek wielokrotnie mówił o tym, w jak trudnej sytuacji jest branża górnicza i na pewno działania optymalizacyjne i restrukturyzacyjne są dla spółki niezwykle istotne. Stąd taka decyzja - tłumaczy rzecznik prasowa Polskiej Grupy Górniczej.

Niewykluczone - takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej - że poza zwolnieniami osób z prawami emerytalnymi w PGG może pojawić się program dobrowolnych odejść ze spółki. Jak na razie w przedsiębiorstwie nie mówi się o tym pomyśle głośno.

- Na dzisiaj możemy mówić o tej grupie 435 osób. Natomiast, jakie decyzje zapadną i czy w przyszłości jakieś kolejne grupy odejdą, jest za wcześnie, żeby o tym mówić - zaznacza Ewa Grudniok.

Choć zwolnienia w Polskiej Grupie Górniczej mają podłoże finansowe, odejście emerytów ze spółki będzie wiązało się z dość dużym wydatkiem. Każda ze zwolnionych osób na zakończenie pracy w górniczym przedsiębiorstwie ma bowiem otrzymać odprawy pieniężne w formie trzech dodatkowych pensji, odprawę emerytalną, a także ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Związki zawodowe podzielone. "Kadra" domaga się pozostawienia pracowników. W "Sierpniu 80" dostrzegają oszczędności i szansę na rozwój młodych górników

Jeśli chodzi o planowane zwolnienia emerytów w PGG, szefostwo spółki ma o nich rozmawiać ze związkami zawodowymi. Już teraz wiadomo jednak, że różnie oceniają one decyzję władz przedsiębiorstwa. Zdecydowanie przeciwko zwolnieniom opowiadają się związkowcy MZZ "Kadra".

- Domagamy się odstąpienia od zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych jako działania pozornego, nie załatwiającego żadnego problemu naszego przedsiębiorstwa - zwrócił się do prezesa Polskiej Grupie Górniczej w oficjalnym liście, Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ "Kadra".

Według związkowców "Kadry" jest to działanie, na którym spółka straci.

- Zwalnianie najbardziej doświadczonych pracowników w czasach gdy polskie uczelnie przestały praktycznie kształcić kadry dla górnictwa jest działaniem na szkodę przedsiębiorstwa - argumentuje szef MZZ "Kadra".

Z jego opinią nie zgadza się Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

- Ci ludzie przechodzą na zasłużoną emeryturę. Ja nie widzę żadnego powodu, aby dalej blokowali miejsca, uniemożliwiali kariery innym, młodszym ludziom, którzy na ich miejsce mogliby przyjść i się rozwijać. To szansa dla tych, którzy chcą pracować i zajmować wyższe stanowiska, bo chodzi głównie o pracowników średniego i wyższego dozoru - podkreśla lider "Sierpnia 80", który daleki jest od określania odejść z PGG mianem zwolnień grupowych.

- Ja rozumiem, że taki jest formalno-prawny wymóg i jest to realizowane w takim trybie, ale ci ludzie nie są zwalniani. Tym ludziom żadna krzywda się nie dzieje. Z nimi nikt nie rozwiązuje umowy w taki sposób, że oni trafiają na bezrobocie albo będą musieli poszukiwać pracy - ocenia Bogusław Ziętek.

W ocenie przewodniczącego "Sierpnia 80", w budżecie PGG faktycznie po zwolnieniach emerytów, poprawi się sytuacja finansowa. - To są setki milionów złotych oszczędności - wylicza Bogusław Ziętek.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu