Będzie rosła liczba debiutów na giełdzie. Prezes GPW jest optymistą

Marek Knitter
Giełda liczy, że ten rok będzie udany po względem liczby debiutów nowych spółek
Giełda liczy, że ten rok będzie udany po względem liczby debiutów nowych spółek FOT. ADAM JANKOWSKI
Pierwszy duży debiut spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie właśnie się zbliża i jest szansa, że w tym roku ich liczba będzie większa. Prezes GPW liczy jednocześnie, że oczekiwana redukcja stóp procentowych w Polsce będzie pozytywnie wpływać na sytuację na rynku akcji.

Spis treści

- Właśnie trwają zapisy wśród inwestorów na akcje spółki Diagnostyka. Subskrypcja kończy się jutro i mamy nadzieję, że spółka osiągnie sukces. Debiut Diagnostyki planowany jest na 7 lutego. Będzie to pierwszy duży debiut w tym roku na naszej giełdzie. Liczymy, że ten rok będzie lepszy pod względem liczby IPO – mówi Strefie Biznesu prezes Tomasz Bardziłowski.

Pierwszy i jeden z największych debiutów na GPW w Warszawie

Oferta publiczna Diagnostyki obejmuje do 16 147 124 istniejących akcji (posiadanych przez podmiot kontrolowany przez MidEuropa). Akcje oferowane w ramach oferty mogą zostać nabyte przez inwestorów indywidualnych oraz inwestorów instytucjonalnych, przy czym nie przewidziano stałego podziału akcji oferowanych pomiędzy poszczególne kategorie inwestorów. Akcjonariusz sprzedający oraz globalni koordynatorzy zamierzają przeznaczyć około 5-10 proc. akcji oferowanych w ofercie dla inwestorów indywidualnych. Cenę maksymalną dla jednej akcji ustalono na 105 zł. Oznacza to, że łączna wartość oferty może wynieść do 1,7 mld zł.

Ubiegły rok nie był najlepszy dla GPW pod względem debiutów

W 2024 roku na GPW zadebiutowało 9 spółek, ale 8 z nich dotyczyło przejścia z rynku równoległego, czyli NewConnect i to bez nowej emisji akcji. Czyli jedyną spółką, która bezpośrednio weszła z akcjami na parkiet, była Żabka. Co warto podkreślić, obyło się to również bez emisji nowych akcji. Po debiucie Żabki na GPW kolejne dwie spółki zawiesiły swoje oferty ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku akcji. 

Prezes Bardziłowski mówi także, że inwestorzy czekają na większą poprawę sytuacji na rynku akcji w tym roku.

Obniżka stóp procentowych może zmienić nastawienie Polaków do innego rodzaju lokowania oszczędności?

- Czekamy także na obniżkę stóp procentowych. To mogłoby wpłynąć na decyzję wielu osób, które obecnie oszczędzają w banku na przesunięcie części środków na giełdę – dodaje prezes.

Już wcześniej prezes Bardziłowski zwracał uwagę, że Polacy oszczędności lokują najczęściej w gotówce lub depozytach bankowych. W tym kontekście obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej mogłoby skłonić część osób do przeniesienia środków bezpośrednio na giełdę lub na zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

Według Bardziłowskiego, Polska ma jeden z najwyższych w Unii Europejskiej udział lokat bankowych w aktywach finansowych gospodarstw domowych, a jednocześnie jeden z najniższych udziałów tychże gospodarstw na rynku kapitałowym.

Z kolei prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek powiedział jakiś czas temu, że suma aktywów finansowych gospodarstw domowych w Polsce wynosi prawie 3 biliony złotych. To świadczy o rosnącej zasobności Polaków, ale pod względem aktywów finansowych do PKB, zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Mniej od nas oszczędzają tylko Rumuni.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą krajową giełdą instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej i jedną z najszybciej rozwijających się giełd w Europie. Spółka zadebiutowała na giełdzie w listopadzie 2010 roku. Głównym udziałowcem jest Skarb Państwa posiadający 51,80 proc. akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu