Będzie szybciej i wygodniej. Nowa inwestycja kolejowa w Wielkopolsce

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Po niemal dwóch dekadach przerwy mieszkańcy południowej Wielkopolski znów skorzystają z połączeń kolejowych na trasie Gostyń–Kąkolewo. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły rozpoczęcie inwestycji, która umożliwi powrót pociągów pasażerskich na tę ważną regionalną linię.
Po niemal dwóch dekadach przerwy mieszkańcy południowej Wielkopolski znów skorzystają z połączeń kolejowych na trasie Gostyń–Kąkolewo. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły rozpoczęcie inwestycji, która umożliwi powrót pociągów pasażerskich na tę ważną regionalną linię. Jacek Zemła
Po niemal dwóch dekadach przerwy mieszkańcy południowej Wielkopolski znów skorzystają z połączeń kolejowych na trasie Gostyń–Kąkolewo. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły rozpoczęcie inwestycji, która umożliwi powrót pociągów pasażerskich na tę ważną regionalną linię.

Spis treści

Realizacja projektu przewidziana jest na kilka lat – pierwsze pociągi pojawią się na torach na początku 2029 roku. Całość inwestycji wyniesie 156 mln zł i będzie sfinansowana z rządowego programu „Kolej Plus”, którego celem jest walka z wykluczeniem transportowym w mniejszych miejscowościach.

– Inwestując publiczne środki, dążymy do realnej poprawy dostępności komunikacyjnej. Dzięki tej modernizacji umożliwimy mieszkańcom powrót do podróży koleją i połączymy region z większymi ośrodkami – powiedział prezes PKP PLK Piotr Wyborski.

Zakres prac i nowe przystanki

Prace modernizacyjne obejmą ponad 21 km jednotorowej linii. Pierwsze działania już rozpoczęły się na stacji w Gostyniu, gdzie trwa demontaż starej infrastruktury. W kolejnych etapach przebudowane zostaną perony, torowiska i przejazdy kolejowe.

Pasażerowie będą mogli korzystać z przystanków w pięciu miejscowościach: Gostyń, Gola, Hersztupowo, Krzemieniewo i Garzyn. Dodatkowo, dla zwiększenia bezpieczeństwa zmodernizowane zostaną 22 przejazdy kolejowo-drogowe.

Nowoczesna linia – szybciej i wygodniej

Po zakończeniu prac linia będzie przystosowana do ruchu pociągów pasażerskich napędzanych silnikami spalinowymi, które będą poruszać się z prędkością do 120 km/h. Składy towarowe będą mogły osiągać prędkość do 80 km/h.

Nowe połączenie otworzy mieszkańcom dostęp do Leszna i dalej do Poznania, co znacznie ułatwi codzienne dojazdy do pracy, szkoły czy na uczelnie.

„Kolej Plus” w Wielkopolsce

Gostyń–Kąkolewo to niejedyny projekt realizowany w województwie wielkopolskim w ramach „Kolei Plus”. Program obejmuje również rewitalizację tras: Międzychód–Szamotuły, Śrem–Czempiń oraz Czarnków–Rogoźno–Wągrowiec. Wszystkie te inwestycje mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez zapewnienie dostępu do wygodnej i ekologicznej komunikacji publicznej.

Dzięki rozpoczętej właśnie modernizacji, kolej powoli wraca na mapę transportową południowej Wielkopolski – z korzyścią dla mieszkańców, środowiska i lokalnych gospodarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu