Zmiany w liczbie wolnych miejsc pracy
Według danych GUS, liczba wolnych miejsc pracy w Polsce na koniec czwartego kwartału 2024 roku wynosiła 91,0 tys., co oznacza spadek o 20,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wskaźnik wolnych miejsc pracy zmniejszył się o 0,19 punktu procentowego, osiągając poziom 0,74 proc.
– W Polsce na koniec czwartego kwartału 2024 r. było o 20,3 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż na koniec poprzedniego kwartału. W tym samym czasie wskaźnik wolnych miejsc pracy zmniejszył się o 0,19 pkt. proc. do 0,74 proc. – podał GUS.
W ujęciu rocznym liczba wolnych miejsc pracy spadła o 6,3 proc. Te zmiany mogą wskazywać na różne czynniki wpływające na rynek pracy, w tym zmiany w popycie na pracowników w różnych sektorach gospodarki.
Sektory z największymi zmianami
Pod względem rodzaju prowadzonej działalności, najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji budownictwo, wynosząc 1,56 proc. W tej sekcji odnotowano również największy wzrost wskaźnika w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 roku, o 0,15 punktu procentowego.
Największy spadek wskaźnika wolnych miejsc pracy odnotowano natomiast w sekcji Informacja i komunikacja, gdzie wskaźnik zmniejszył się o 0,44 punktu procentowego, osiągając poziom 1,38 proc. Te dane mogą wskazywać na zmieniające się potrzeby w zakresie zatrudnienia w różnych branżach.
Wolne miejsca pracy w przetwórstwie przemysłowym
W sekcji przetwórstwo przemysłowe na koniec czwartego kwartału 2024 roku odnotowano 19,9 tys. wolnych miejsc pracy. Najwięcej z nich przeznaczonych było dla zawodów z wielkiej grupy zawodów Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, z liczbą 8,5 tys. wolnych miejsc.
Podobna sytuacja miała miejsce w podmiotach z sekcji budownictwo, gdzie wolne miejsca pracy najczęściej przeznaczone były dla tej samej wielkiej grupy zawodów, z liczbą 7,1 tys. spośród 11,5 tys. wolnych miejsc pracy. Te dane mogą wskazywać na rosnące zapotrzebowanie na pracowników w tych zawodach.
Handel i naprawa pojazdów samochodowych
W sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowych większość wolnych miejsc pracy dotyczyła zawodów z wielkiej grupy Pracownicy usług i sprzedawcy. Spośród 11,4 tys. wolnych miejsc pracy, 4,4 tys. przeznaczonych było dla tej grupy zawodów.
Zmiany te mogą być związane z różnymi czynnikami, takimi jak zmieniające się preferencje konsumentów czy rozwój technologii, które wpływają na zapotrzebowanie na pracowników w sektorze handlu i naprawy pojazdów. Te dane mogą być istotne dla pracodawców i pracowników, którzy muszą dostosować się do zmieniających się warunków na rynku pracy.
Podsumowując, dane GUS wskazują na istotne zmiany na rynku pracy w Polsce na koniec 2024 roku. Spadek liczby wolnych miejsc pracy oraz zmiany w różnych sektorach gospodarki mogą mieć długoterminowe konsekwencje dla rynku pracy i gospodarki jako całości. Pracodawcy i pracownicy muszą być świadomi tych zmian i dostosować swoje strategie, aby sprostać nowym wyzwaniom.
źródło: PAP
