Benefity na święta i podziękowania od przełożonego? Pracownicy oczekują lepszego wsparcia od pracodawców

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Najtrudniejszymi momentami dla pracowników i ich domowych budżetów jest okres wakacji (65%) i święta Bożego Narodzenia (55%). Ten wyjątkowy czas obfituje w największe trudności i wyzwania finansowe.
Najtrudniejszymi momentami dla pracowników i ich domowych budżetów jest okres wakacji (65%) i święta Bożego Narodzenia (55%). Ten wyjątkowy czas obfituje w największe trudności i wyzwania finansowe. Pawel Relikowski / Polska Press
Najtrudniejszymi momentami dla pracowników i ich domowych budżetów jest okres wakacji (65 proc.) i święta Bożego Narodzenia (55 proc.) - tak wynika z badań Sodexo. Wyjątkowy czas świąteczny obfituje w największe wyzwania finansowe. Pracownicy potrzebują i oczekują od pracodawców benefitów, które realnie odciążą ich portfele i pomogą uporać się z rosnącymi wydatkami.

Benefity dla pracowników na święta. Jakie wsparcie potrzebne?

To istotne informacje dla pracodawców zamierzających rozplanować benefity i nagrody dla pracowników na cały rok. Co ważne, zatrudnieni deklarowali w badaniach, że chcieliby wsparcia pracodawcy w realizacji wydatków świątecznych.

60,8 proc. badanych pracowników fizycznych i 51,7 proc. pracowników biurowych uznało wydatki związane z Bożym Narodzeniem za największe (zaraz po wakacjach) wyzwanie dla domowego budżetu. W okresie przedświątecznym dla pracowników istotne są przede wszystkim świadczenia, które mają charakter praktyczny.

Na kolejnych miejscach znalazły się koszty wynikające z niespodziewanych awarii lub nagłych problemów ze zdrowiem. Wymagające okazały się również wydatki związane z uroczystościami rodzinnymi, takimi jak komunie, śluby i urodziny. (25%).

Zbliża się jeden z ulubionych okresów nie tylko małych. Święta Bożego Narodzenia u większości z nas budzą pozytywne skojarzenia. Prezenty, przystrojenie domów czy ubieranie choinki to z pewnością to na co wielu czeka. To także czas prezentów od pracodawców. Dodatki świąteczne to dla wielu firm już tradycja. Zobaczcie, co przygotowują pracodawcy dla swoich podwładnych na grudzień.  Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>

Takie dodatki na święta dostaniemy w 2021 roku. Zobaczcie, c...

benefity na święta. Co jest atrakcyjne dla pracowników?

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń: dla pracowników liczą się w pierwszej kolejności pieniądze. Najczęściej są to: premia w gotówce, bony i karty podarunkowe umożliwiające płatności na całym świecie. Jest to jednocześnie pewna forma podziękowania, która podnosi motywację i satysfakcję zatrudnionych.

- Benefity na święta? Najlepiej takie, które będą trafione i wirtualne, czyli ja sam będę mógł zdecydować, jak i kiedy z nich skorzystam — komentuje Marcin, 36-letni programista.

Karty podarunkowe proponowane są głównie z okazji Bożego Narodzenia. Wskazało na nie 70% respondentów uczestniczących w tegorocznym badaniu oraz 64% ankietowanych w ubiegłorocznym badaniu.

W niektórych firmach pracownik nigdy nie słyszy słowa „dziękuję”

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Sodexo, jedynie 21 proc. ankietowanych słyszy słowo „dziękuję” raz w tygodniu od swojego przełożonego. 29% słyszy je co najmniej raz na miesiąc. W niektórych firmach czy zespołach w ogóle nie ma zwyczaju dziękowania. „Dziękuję” rzadziej niż raz na kwartał słyszy 34 proc. badanych, a 15 proc. przyznaje, że ich przełożony nigdy im nie dziękuje.

- Dla mnie ważne jest to, w jaki sposób przełożony odnosi się zarówno do moich osiągnięć, jak i potknięć. Czy jego krytyka jest konstruktywna i mogę się dzięki niej czegoś nauczyć, czy może chodzi o to, żebym poczuła się gorzej jako człowiek i pracownik — mówi Anna, 35-letnia specjalistka ds. marketingu.

Jak się okazuje — docenianie ma duże znaczenie dla pracownika. Aż 95% badanych uważa, że docenienie przez pracodawcę i podziękowanie za wysiłek motywuje do pracy.

Pracownik sam chce wybierać, jak wykorzystać gratyfikacje od pracodawcy

Wyniki badania „Docenianie Pracowników 2021” pokazują, że docenianie przez pracodawcę jest ważne prawie dla wszystkich (97%). Aż połowa badanych wskazała karty podarunkowe jako najbardziej atrakcyjną formę podziękowania przez pracodawcę. Odpowiadają na emocjonalną potrzebę bycia docenionym, a także na potrzeby materialne.

- W okresie Świąt Bożego Narodzenia pracownicy oczekują od pracodawców większego wsparcia, dlatego zawsze mile widziane są wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak kupony czy karty podarunkowe, ale też bony towarowe czy inne formy wsparcia finansowego — komentuje Katarzyna Turska, Dyrektor HR w Sodexo Benefits&Rewards Services Polska. Jak zauważa, tego typu prezenty mają przewagą nad innymi benefitami. Środki zgromadzone na karcie podarunkowej można przeznaczyć na zakup różnych produktów lub usług.

Badanie ilościowe „Potrzeby Pracowników 2021” zrealizował Instytut PBS na zlecenie Sodexo, na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1004 pracowników. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów internetowych w czerwcu 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu