Bezrobocie w Polsce jeszcze nigdy nie było tak niskie. GUS podał szokujące dane
Bezrobocie w Polsce spada. Główny Urząd Statystyczny 25 maja podał informację, że bezrobocie w kwietniu wyniosło 5,2 proc. W marcu było ono wyższe i osiągnęło 5,4 proc.
Tym samym w kwietniu zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy było 878 tys. osób. Oznacza to spadek o 22 tys. osób w porównaniu w wcześniejszym miesiącem.
Według wcześniejszych szacunków, które prezentowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia miałaby być wyższa i wynieść 5,3 proc. To najlepszy wynik od czasów transformacji ustrojowej w Polsce oraz od 1990 r.
- Rynek pracy nadal pozostaje silny i chłonny, szczególnie w aglomeracjach miejskich. Stopa bezrobocia w dużych miastach momentami nie przekracza nawet 3%. Jednocześnie to te regiony musiały zmierzyć się w momencie wybuchu wojny z największym napływem uchodźców - tłumaczy Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Jak podkreśla, to bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, która ma również swoje minusy. Jednym z nich jest deficyt podaży pracy, który silnie wpływa na presję płacową.
- Jeszcze mocniej rynek pracy, w postaci wzrostu wynagrodzeń, będzie reagował na kolejne odczyty inflacji – dodaje Zielonka.
Bezrobotny - kto to jest?
Bezrobotny to osoba, która ukończyła 18 lat i nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego, nie jest zatrudniona oraz nie wykonuje pracy zarobkowej, choć jest do tego zdolna i gotowa. Może podjąć się pracy w pełnym wymiarze godzin (w przypadku niepełnosprawnych – w przynajmniej połowie pełnego wymiaru czasu).
Do grona bezrobotnych nie zalicza się osób kontynuujących swoją edukację w szkołach (z wyjątkiem szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i policealnych lub uczelniach wyższych na studiach niestacjonarnych.
Osoba bezrobotna jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy oraz poszukuje pracy zarobkowej.