Branża liczy zyski. Dużo lepsze wyniki niż rok temu

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Dane ankietowe dotyczące przyjętych rezerwacji na marzec wskazują na ożywienie w hotelach biznesowych przy jednoczesnym spadku w obiektach wypoczynkowych
Dane ankietowe dotyczące przyjętych rezerwacji na marzec wskazują na ożywienie w hotelach biznesowych przy jednoczesnym spadku w obiektach wypoczynkowych 123 rf
Lutowe wyniki w hotelach były lepsze niż w styczniu i wyższe niż rok temu o tej porze - podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Hotele biznesowe również zanotowały wzrost, obłożenie wzrosło o kilkanaście punktów procentowych.

Spis treści

Obłożenie powyżej 50 proc. osiągnęła ponad połowa obiektów hotelowych

Spośród wszystkich obiektów biorących udział w ankiecie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego., obłożenie powyżej 50 proc. osiągnęła ponad połowa obiektów (56 proc., czyli 23 pp. więcej niż w styczniu). Wśród hoteli biznesowych również ponad połowa (52 proc.) uzyskała obłożenie powyżej 50 proc. Frekwencji 30 proc. nie osiągnęło 16 proc. hoteli. Grupa „środka” z obłożeniem w zakresie 30-50 proc. stanowiła 32 proc. Obiekty wypoczynkowe także uzyskały wskaźniki wyraźnie lepsze niż w styczniu: 65 proc. zapełniło się więcej niż w połowie (43 pp. więcej), natomiast obiektów, które zanotowały frekwencję poniżej 30 proc., było 17 proc (13 pp. mniej).

W 53 proc. hoteli frekwencja wzrosła w porównaniu z lutym 2024 roku, w tym 21 proc. obiektów zanotowało wzrost do 5 pp. 32 proc. hoteli pogorszyło obłożenie w stosunku do lutego ubiegłego roku - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

W lutym, podobnie jak w styczniu, hotele biznesowe wypadły słabiej od wypoczynkowych. Dla 43 proc. wskaźnik obłożenia poprawił się w stosunku do lutego ubiegłego roku, z najwyższym udziałem 19 proc. w grupie z wzrostem do 5 pp. 40 proc. hoteli zanotowało obniżenie obłożenia z najliczniejszym udziałem 24 proc. ze spadkiem do 5 pp. 18 proc. obiektów utrzymało obłożenie na tym samym poziomie. Wśród obiektów wypoczynkowych dla ponad połowy (52 proc.) wskaźnik obłożenia poprawił się w stosunku do lutego ubiegłego roku, w tym najliczniejsza grupa 22 proc. z wzrostem w zakresie 6-10 pp. 26 proc. obiektów pogorszyła obłożenie, w tym 17 proc. ze spadkiem do 5 pp. - dowiadujemy się z komunikatu IGHP.

Liczba rezerwacji wskazuje, że biznes wraca do hoteli

Dane ankietowe dotyczące przyjętych rezerwacji na marzec wskazują na ożywienie w hotelach biznesowych przy jednoczesnym spadku w obiektach wypoczynkowych. Jest to oczywiście spowodowane kalendarzem, tj. końcem ferii zimowych i początkiem powrotu biznesu do hoteli.

W ankiecie przeprowadzonej online przez IGHP w dniach 3-7 marca 2025 roku wzięło udział 150 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach. Spośród nich 76 proc. położonych jest w miastach. 32 proc. to obiekty sieciowe.

źródło: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu