Ceny mieszkań lekko dół, ale głównie w metropoliach

Leszek Rudziński
Opracowanie:
Po lipcowym zastoju sierpień przyniósł lekką podwyżkę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, ale w Warszawie i dużych miastach było taniej.
Po lipcowym zastoju sierpień przyniósł lekką podwyżkę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, ale w Warszawie i dużych miastach było taniej. Jakub Steinborn/Polska Press
Ceny mieszkań w aktach notarialnych podpisywanych w największych miastach Polski były w sierpniu nieznacznie niższe niż miesiąc wcześniej. Jednak w skali całego kraju ceny mieszkań znów nieznacznie wzrosły.

Po lipcowym zastoju sierpień przyniósł lekką podwyżkę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, ale w Warszawie i dużych miastach było taniej. - Eksperci Cenatorium przewidują dalszy spadek cen i mniejszą podaż – informuje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

- Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniósł 111,56 pkt, co oznacza, że względem poprzedniego miesiąca wzrósł o 0,35 pkt. - wynika z raportu Cenatorium przygotowanego dla „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl.

Eksperci prognozują pogorszenie na rynku mieszkaniowym

Eksperci współpracujący z Cenatorium - cytowani w dzienniku - uważają, że otoczenie rynkowe budownictwa mieszkaniowego jest niekorzystne i w ciągu najbliższego półrocza ulegnie pogorszeniu.

Takiego zdania jest prawie 70 proc. z nich. Jedynie 8 proc. liczy na poprawę warunków rynkowych. Z kolei pozostali skłaniają się do tego, że warunki gospodarcze pozostaną bez zmian.

Pogarszają się nastroje konsumentów

Ponadto Cenatorium wskazuje na pogarszające się nastroje konsumentów, przede wszystkim dotyczące przyszłości.
Wśród nich wymieniają m.in. lęk przed utratą pracy.

- Od pięciu miesięcy wartość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu jest ujemna, a wzrost kosztów produkcji oraz cen energii może w najbliższych miesiącach doprowadzić do wyraźnego spowolnienia lub nawet stagnacji w przemyśle – czytamy w gazecie.

Dziennik wskazuje, że dane GUS pokazały w sierpniu spadek dwóch najważniejszych wskaźników w budownictwie mieszkaniowym - liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz wydawanych pozwoleń na budowę.

Przełoży się to na ograniczenia podaży w najbliższych miesiącach, a nawet w kolejnych 2-3 latach, twierdzą eksperci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu