Spis treści
„Jak wynika z najnowszych danych OLX, ofert pracy sezonowej za granicą wzrosła w kwietniu o 38 proc. I to właśnie te oferty budzą największe zainteresowanie poszukujących na OLX - na najpopularniejsze ogłoszenia często wysyłanych jest ponad 1000 odpowiedzi” – podaje w swoim artykule Maciej Badowski i w rozmowie z ekspertami sprawdza, dlaczego przy poszukiwaniu pracy za granicą trzeba zachować szczególną ostrożność.
Jak znaleźć pracę za granicą
W obecnych czasach to internet jest kopalnią wiedzy i najwięcej ofert znaleźć można właśnie w sieci, chociażby na wspomnianym wyżej portalu ogłoszeniowym OLX. Ponadto przydatne będą również np.:
- Pracuj w Unii,
- portal EURES,
- aplikacja Praca za rogiem,
- portal Poloniusz,
- grupy na portalach społecznościowych,
- agencja pracy.
Najpierw warto się zastanowić, czy szukamy pracy sezonowej, czy jednak wolimy za granicą zostać trochę dłużej. Jeśli skupiamy się przede wszystkim na wysokich zarobkach, dobrym kierunkiem mogą być kraje skandynawskie, jeśli bliskość do domu – np. Niemcy, ale też Austria lub Holandia.
Jakich formalności przed wyjazdem trzeba wykonać?
Jedną z podstawowych kwestii jest ubezpieczenie, należy upewnić się, czy pracodawca je gwarantuje, czy trzeba je wykupić samemu. Bądź też ostrożny, sprawdź pracodawcę w sieci, poczytaj opinię na jego temat, żeby później na miejscu się nie rozczarować.
Dokładnie czytaj wszelkie dokumenty, które otrzymujesz i zanim je podpiszesz, aby mieć pewność, co oferuje pracodawca, na wypadek, gdyby na miejscu warunki miały się okazać inne. Kolejną kwestią jest bariera językowa, upewnij się w jakim języku będzie się rozmawiać w danej pracy, a jeśli go nie znasz – czy na miejscu pracuje również tłumacz, który będzie pomagał rozwiązywać wszelkie kwestie.
Podstawą jest skompletowanie ważnych dokumentów, przede wszystkim dowodu osobistego, poza Unią Europejską konieczny będzie paszport. Poza tym niektóre kraje mogą wymagać pozwolenia na pobyt i pracę w danym miejscu, a nawet wizy, ale takie informacje powinny być zawarte w ogłoszeniu.
Wielu pracodawców zapewnia zakwaterowanie, jeśli jednak nie możemy na nie liczyć, lepiej znaleźć je jeszcze przed podróżą, może to bowiem zająć trochę czasu.
Jeśli na terenie Unii Europejskiej zamierzamy spędzić nie więcej niż 3 miesiące, wystarczy posiadać ważny dowód osobisty, można ewentualnie mieć też przy sobie paszport. W większości krajów UE Polacy nie potrzebują zezwolenia na pracę, za to w niektórych krajach trzeba zgłosić swój pobyt np. w urzędzie miasta lub na policji. Może to być również konieczne, jeśli na terenie danego kraju zamierzamy spędzić więcej niż 3 miesiące, a za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary.
Co warto ze sobą zabrać do pracy za granicą?
Wśród najbardziej podstawowych rzeczy znajduje się oczywiście portfel z gotówką w walucie kraju, w którym będziesz pracować, dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, zezwolenie na pracę jeśli jest wymagane, umowa, ubezpieczenie, karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
Ponadto warto mieć ze sobą też telefon z ładowarką, kartę płatniczą, leki, kosmetyki, ubrania robocze, jeśli pracodawca ich nie zapewnia.
Rozliczenie dochodów z pracy za granicą
Ograniczony obowiązek podatkowy obowiązuje, jeśli przebywasz za granicą ponad 183 dni w roku. Oznacza to, że wówczas w kraju rozliczamy się tylko z tego, co zarobiliśmy w Polsce. Całość dochodów, również tych zagranicznych rozlicza się razem, jeśli pracujesz w innym kraju mniej niż 183 dni.
W takim przypadku do standardowego formularza PIT-36 trzeba dołączyć również formularz PIT-ZG. Może to być odrobinę skomplikowane, chcemy uniknąć podwójnego opodatkowania, wówczas oblicza się podatek metodą metodę wyłączenia z progresją lub metodą proporcjonalnego odliczenia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
