Chorobowe od pierwszego dnia płatne przez ZUS już w przyszłym roku! Jest zapowiedź premiera

Redakcja Strefy Biznesu
Opracowanie:
Dotychczas przez pierwszy miesiąc zwolnienia lekarskiego, to pracodawca opłacał nieobecność pracownika. Zmiany w przepisach mogą wiele zmienić także dla przedsiębiorców.
Dotychczas przez pierwszy miesiąc zwolnienia lekarskiego, to pracodawca opłacał nieobecność pracownika. Zmiany w przepisach mogą wiele zmienić także dla przedsiębiorców. 123rf.com/conectus
Premier Donald Tusk zapowiada początek prac nad reformą zwolnień lekarskich. Chorobowe płatne od pierwszego dnia przez ZUS ma się pojawić w 2025 roku. Projekt ma być szeroko konsultowany, aby uniknąć także nadużyć. Czym jest nowa propozycja? Kogo będzie dotyczyć?

Spis treści

Zmiany w zwolnieniach lekarskich. „Od pierwszego dnia płatne przez ZUS”

Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie prac nad projektem ustawy w sprawie reformy zwolnień chorobowych. Premier zapewnia, że przepisy wprowadzające zwolnienie chorobowe płatne od pierwszego dnia przez ZUS wejdzie w życie już w 2025 roku. Szef rząd zapewnia, że projekt będzie szeroko konsultowany, aby uniknąć nadużyć, jednak pojawi się bez zbędnej zwłoki.
Umowa koalicyjna KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zakłada m.in. zmiany w dysponowaniu i finansowaniu zwolnieniami lekarskimi.

Obietnice wyborcze Lewicy idą jednak jeszcze dalej i zakładają wsparcie nie tylko pracodawców, ale przede wszystkim pracowników. Reforma proponowana przez najmniejszego z koalicjantów przewiduje, że w czasie niezdolności do pracy z tytułu zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie ma wynosić 100 proc. stawki.

Każdy chory pracownik powinien móc w spokoju wrócić do zdrowia, nie narażając innych pracowników. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy będą wynosić 100 proc. płacy - pisze Lewica w swoim programie wyborczym.

Partia chce, aby wspomniane przepisy dotyczyły także zwolnienia na dziecko.

Reforma zwolnień lekarskich. Dwa problemy mogą być istotne

Proponowane reformy analizuje Gazeta Wyborcza, która w rozmowie z ekspertami zwraca uwagę, że zarówno 100 proc. płatność wynagrodzenia na zasiłku chorobowym, jak i płatność, którą weźmie na siebie ZUS, brzmią optymistycznie, jednak mogą prowadzić do powstania kilku problemów.

Dziennik przewiduje, że będziemy mieć do czynienia z nowym typem nadużyć. Przedsiębiorcy, którzy będą odczuwali trudności w utrzymaniu płynności finansowej, najprawdopodobniej zaczną kierować pracowników na L4, by zaoszczędzić. Jak ZUS będzie to kontrolować? Z pewnością znajdzie odpowiednie narzędzia.

Większość specjalistów zapewnia, że tak przygotowane zmiany będą wspierać, nie obciążać pracodawców. A co z pracownikami? Szacuje się, że wydatki na pełnopłatne zwolnienia płatne przez ZUS od pierwszego dnia, mogą kosztować nawet 11 mld złotych rocznie. Nietrudno zgadnąć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dysponuje takimi środkami, zatem konieczne będzie wsparcie zmian z budżetu państwa. Czy to wystarczy? Prawdopodobnie nie, a ewentualny deficyt pokryją pracownicy, którzy będą musieli opłacać wyższe składki ZUS.

To może rodzić kolejną falę rezygnacji z umów o pracę na rzeczy umów cywilnoprawnych, gdzie koszty pracownicze są niższe. Z pewnością jednak spowoduje spadek wynagrodzenia netto tzw. etatowców.

Nie każdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie?

Tomasz Lasocki z Wydziały Prawa i Administracji UW cytowany przez „Gazetę Wyborczą” ma pewien pomysł na ograniczenie nadużyć:

Może zmiany w ograniczeniu liczby lekarzy, którzy mają prawo do wystawiania zwolnień lekarskich. Dziś każdy lekarz ma prawo wystawić zwolnienia, a może trzeba dać takie prawo tylko lekarzom ze specjalnym certyfikatem - mówi ekspert.

Jego zdaniem wyjściem z sytuacji byłoby także wykluczenie z pełnego wynagrodzenia krótkotrwałych zwolnień. Lasocki proponuje „zwiększenie zasiłku do 100 proc. z zastrzeżeniem, że jednak za pierwszy trzy dni na zasiłku dostajemy tylko 50 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DONALD
POLAKI ALE DALIŚCIE MI SIĘ ZROBIĆ W BALONA CHA CHA CHA FUHR DEUTSCHLAND!!!
s
stary Polak
ale mnie to rozbawiło. teraz przedsiębiorcy i pracownicy będą ustalać wewnętrzy harmonogram chorobowy. w najlepszej sytaucji będą firmy mające przyzakładowy osrodek zdrowia, albo chociaż "zaprzyjaźnionego" lekarza.

zapowiada się ostra jazda gołym zadem po brzytwie. Nikt, absolutnie nikt nie opanuje lawiny chorobowego. Co ma zrobić ZUS? zatrudnić 100 tys kontrolerów do pilnowania kilkunastu mln pracuja[wulgaryzm]h?

jeszcze nie zaczęli rządzić a juz coraz bardziej widać poziom tych rządów. ja wpadam w panikę!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu