Spis treści
Te materiały drożeją wolniej lub już poddają się korekcie cenowej
Eksperci podkreślają, że grudniowy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB ponownie zaskoczył swą intensywnością.
– W dalszym ciągu liderem wzrostów pozostaje cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o blisko 17 proc., wyprzedzając farby, lakiery (+7,1 proc.) i chemię budowlaną (+3,1 proc.) – wymieniono.
Jednak tym razem nie zmienił się wynoszący 7 do 13 stosunek grup towarowych drożejących i taniejących w relacji rok do roku. Wśród tych drugich, jak przed miesiącem, wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, tym razem z cenowym regresem rdr rzędu odpowiednio -24,7 proc. i -8,5 proc.

W opinii ekspertów Grupy PSB „dynamika sprzedaży w grudniu 2023 r. w relacji rok do roku była zróżnicowana, z wyraźnym spadkiem w kategoriach produktowych związanych m.in. ze wznoszeniem domów (cement, wapno -44 proc., otoczenie domu -42 proc., dachy, rynny -28 proc.) oraz wzrostem w grupach asortymentowych dotyczących remontu wnętrz (wykończenia +31 proc., dekoracje +7 proc. czy narzędzia +6 proc.)”.
Dodatnia dynamika sprzedaży była udziałem ośmiu grup towarowych, ujemna zaś wystąpiła w dwunastu przypadkach, czyli dokładnie odwrotnie niż miesiąc wcześniej. Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, zza spadkami cen materiałów budowanych przynajmniej w istotnej części stoi niewystarczający na nie popyt.

Jednocześnie zwracają uwagę na załamanie popytu na cement - wapno, czyli podstawową grupę towarową wykorzystywaną w budownictwie. Poważny regres popytowy zanotowały ponadto: otoczenie domu, dachy - rynny, płyty OSB – drewno, sucha zabudowa czy izolacje termiczne, czyli kolejne najważniejsze materiały wykorzystywane przy wznoszeniu domów. Ciekawe, czy dane Grupy PSB przełożą się na statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego, które w ostatnich miesiącach wyraźnie wychodziły z dołka.
