Strajki w Polsce w 2022 roku
W związku z niewywiązaniem się pracodawców z obietnic, braku podwyżek adekwatnych do sytuacji gospodarczej lub złego traktowania, w Polsce nastroje w różnych grupach pracowniczych w roku 2022 są niskie. O strajkach obecnie mówią:
- pracownicy ZUS i urzędnicy,
- pracownicy Poczty Polskiej,
- Kontrolerzy lotów i pracownicy linii lotniczych,
- Pracownicy PolRegio,
- Nauczyciele.
Najczęściej w Polsce od kilku lat strajkują: pielęgniarki, górnicy, nauczyciele. W styczniu górnicy zablokowali tory kopalń, a rok temu, w czerwcu nauczyciele strajkowali pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby ponownie powrócić do Warszawy w październiku.
W pierwszym kwartale roku głośno było te o strajku generalnym pracowników firmy Solaris, który trwał kilka tygodni. Obecnie strajkują pracownicy linii lotniczych.
W pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku odbyły się nie tylko strajki ogólnopolskie np. rolników, ale także protesty regionalne. Sprawdź więcej w galerii:
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe
Badanie „Czy strajk to dobry pomysł?” przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78 proc. Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61 proc. badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.

Najczęstsze powody do pojęcia strajku według Polaków to:
- zbyt niskie zarobki (64% wskazań),
- złe traktowanie pracowników (64% wskazań),
- złe warunki pracy (58% wskazań),
- polityka firmy (27% wskazań).

– [...] Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że dbając o dobro pracowników, dbają także o interes firmy. Zapewnienie zatrudnionym bezpieczeństwa zarówno finansowego, jak i psychicznego jest obowiązkiem pracodawcy — komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.
Polacy popierają przede wszystkim protesty:
- ratowników medycznych (55%),
- górników (53%),
- pielęgniarek (52%),
- nauczycieli (41%),
- lekarzy (40%).

Natomiast zaledwie 26 proc. ankietowanych popiera strajk kontrolerów lotów.
– Mimo panującej opinii o tym, że w naszym kraju społeczeństwo obywatelskie jest mało aktywne, w sferze deklaracji polscy pracownicy są gotowi do protestów, jeśli pracodawcy nie będą zapewniać im godnych zarobków oraz odpowiednich warunków pracy. – podsumowuje Marta Rojewska, autorka raportu.
