Spis treści
Zmiany w ubezpieczeniach społecznych na horyzoncie?
Projekt zmian w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wywołał spore zainteresowanie. Proponowane przepisy miałyby objąć obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi większość umów cywilnoprawnych, co stanowi istotną zmianę w porównaniu z obecnym stanem prawnym. Wyjątek stanowić miały umowy zawierane przez uczniów i studentów do 26. roku życia.
Taki ruch miałby na celu zwiększenie wpływów do budżetu państwa, ale jednocześnie budzi obawy o potencjalne obciążenie finansowe dla pewnych grup zawodowych. Maciej Berek w Polsat News podkreślił, że kwestia ta była przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską, jednak na razie nie ma ostatecznej decyzji co do wprowadzenia zmian.
Przyszłość pakietu ustaw
Rząd nie ogranicza się jedynie do kwestii oskładkowania. Jak zaznaczył Berek, w planach jest przedstawienie Sejmowi szeregu projektów ustaw już na początku jesiennej sesji. Wśród nich znajdą się m.in. przepisy dotyczące ochrony ludności, parytetów w związkach sportowych oraz regulacje związane ze związkami partnerskimi. To pokazuje, że agenda legislacyjna na najbliższe miesiące jest już w dużej mierze ustalona.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zwrócił również uwagę na trudności związane z realizacją niektórych obietnic wyborczych, takich jak zmiany w składce zdrowotnej. Złożoność tego tematu oraz różnice zdań w koalicji rządzącej sprawiają, że wprowadzenie zmian w tym roku wydaje się mało prawdopodobne.
Krytyka i dialog w sprawie kredytu „naStart"
Projekt kredytu „naStart", który ma na celu wsparcie Polaków w zakupie pierwszego mieszkania, również znalazł się w centrum uwagi. Pomimo krytyki ze strony lidera Polski 2050, Szymona Hołowni, rząd zamierza kontynuować dialog w celu dopracowania projektu. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk zapowiedział, że po wakacjach przedstawi kompleksowy projekt mieszkaniowy, który ma łączyć elementy wsparcia kredytowego z budownictwem społecznym.
Trybunał Konstytucyjny a publikacja orzeczeń
W kontekście działań rządowych, Berek odniósł się również do sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i publikacji jego orzeczeń. Zapewnił, że rząd nie planuje działań siłowych wobec TK, dążąc raczej do „normalności" w działaniu państwa. To stanowisko podkreśla chęć uniknięcia eskalacji konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych.
W obliczu tych wyzwań, rządowy kalendarz na najbliższe miesiące zapowiada się jako okres intensywnych prac legislacyjnych i negocjacji. Ostateczny kształt zapowiadanych zmian będzie zależał od wielu czynników, w tym od dialogu politycznego i społecznego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?