Dobra wiadomość dla kupujących na OLX. Będzie można zwrócić towar i otrzymać całkowity zwrot środków. Jakie warunki trzeba spełnić?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Od 13 marca 2023 r. na platformie OLX wprowadzone zostaną zwroty towaru w ramach Pakietu Ochronnego. Kupujący po spełnieniu warunków otrzyma całkowity zwrot środków.
Od 13 marca 2023 r. na platformie OLX wprowadzone zostaną zwroty towaru w ramach Pakietu Ochronnego. Kupujący po spełnieniu warunków otrzyma całkowity zwrot środków. unsplash.com
Od 13 marca 2023 r. na OLX wprowadzone zostaną zwroty towaru w ramach Pakietu Ochronnego. Jak wyjaśniono w komunikacie, zwrot będzie wymagany, jeżeli kupujący otrzyma towar niebędący przedmiotem ogłoszenia oraz gdy jego wniosek w ramach Pakietu Ochronnego zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Spis treści

Jak poinformowano w przesłanym komunikacie, od 13 marca 2023 roku platforma sprzedażowa OLX umożliwi kupującym dokonanie zwrotu towaru w ramach Pakietu Ochronnego. Jak podkreślono, zwrot będzie wymagany, jeżeli kupujący otrzyma towar niebędący przedmiotem ogłoszenia oraz gdy jego wniosek w ramach Pakietu Ochronnego zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Zwrot towaru. Jak będzie się odbywał?

Nadanie przesyłki zwrotnej będzie warunkiem otrzymania zwrotu środków za nieudaną transakcję. Natomiast w przypadku odrzucenia wniosku, procedura zwrotów nie zostanie uruchomiona. Wtedy strony będą wówczas mogły dokonać samodzielnych ustaleń co do odesłania przedmiotu.

Koszt przesyłki zwrotnej będzie pokrywany przez sprzedawcę, który otrzyma z powrotem wysłany przedmiot, niezgodny z treścią ogłoszenia. Kupujący natomiast otrzyma całość wpłaconych środków na którą składają się cena przedmiotu, koszt przesyłki oraz wynagrodzenie za usługę serwisową.

– Nowe zasady będą stosowane do wszystkich transakcji zawartych z wykorzystaniem usług Przesyłki OLX oraz Płatności OLX od godziny 12:00 dnia 13 marca 2023 r. – poinformowano.

Kto może skorzystać z Pakietu Ochronnego?

Jak wyjaśniono, z Pakietu Ochronnego może skorzystać kupujący, który dokonał zakupu za pomocą przesyłki i płatności OLX oraz:

  • otrzymał towar, który nie był przedmiotem ogłoszenia - warunkiem otrzymania zwrotu środków przez kupującego po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, będzie odesłanie przez niego otrzymanego przedmiotu do sprzedawcy,
  • otrzymał pustą paczkę - w takim przypadku zwrot przesyłki nie będzie wymagany, a po rozpatrzeniu wniosku na korzyść kupującego otrzyma on zwrot środków.

Coraz chętniej kupujemy z terminem odroczonej płatności

Płatności odroczone tzw. BNPL (Buy Now, Pay Later, czyli „Kup teraz, zapłać później”) zyskują coraz większą popularność wśród klientów sklepów internetowych. Rosnąca popularność zakupów z odroczonym terminem płatności to szansa na zwiększenie sprzedaży, bo części klientów łatwiej sfinansować zakup, kiedy mogą go opłacić z opóźnieniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy produkt potrzebny jest teraz, a pensja na koncie pojawi się za 2-3 tygodnie. Z drugiej strony istnieje ryzyko.

– Niestety, część konsumentów podchodzi do zaciągania kolejnych zobowiązań nie zawsze rozsądnie. Nie sprawdza, czy ich na taki zakup stać, bo na przykład mają już kilka kredytów do spłaty, a do tego comiesięczne rachunki za mieszkanie, telefon itp. – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – Dlatego ważna jest weryfikacja potencjalnych kupujących – dodaje.

– Trzeba pamiętać, że odroczenie płatności to forma finansowania zakupu, która tworzy zobowiązanie po stronie konsumenta. Po pierwszym darmowym okresie bezodsetkowym klient może zdecydować o zamianie zobowiązania na kredyt ratalny. Niestety, nie wszyscy mają świadomość, że de facto stają się wówczas kredytobiorcami. Jeśli do braku tej świadomości dochodzi duża liczba transakcji BNPL, a zakupy mają też charakter impulsywny, łatwo stracić panowanie nad sytuacją – ostrzega dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu