Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju. Sprawdź, komu przysługuje [7.05.2020]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany do 24 maja. Od 6 maja można posłać dzieci do żłobków i klubów dziecięcych, które są otwarte. Rodzice pozbawieni takiej możliwości mogą liczyć na świadczenie przysługujące z tytułu opieki nad dzieckiem. Zobacz, co zmieniło się w przepisach dotyczących dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju przysługuje rodziciom, którzy nadal nie mogą posłać dzieci do żłobków i klubów dziecięcych, a także rodzicom dzieci do lat 8 i pozostałym osobom uprawnionym wczęsniej do takiego świadczenia. Od 6 maja można poslać dzieci do 3 lat do wybranych placówek. Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia żłobka lub klubu dziecięcego należy do organu założycielskiego. Wytyczne odnośnie tego, na jakich zasadach i w jakim zakresie mają działać te instytucje, wydają organy sanitarne.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na kolejne 14 dni dla tych rodziców, którzy nie korzystają z innyh form opieki, np. nie mogą posłać dziecka do żłobka czy przedszkola. W myśl nowych przepisów tacy beneficjenci mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nawet do 24 maja.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja będzie przysługiwał, jeżeli:

  • przedszkole lub żłobek pozostają zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego
  • żłobek lub przedszkole nie jest w stanie zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19

Wznawiające działalność instytucje będą musiały stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Organ prowadzący może ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w przedszkolu lub żłobku. Ponadto samorząd może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie, stosując przepisy ogólne. Przykładowo, Warszawa zaplanowała otwarcie żłobków na 18 maja.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dziecka do 8. roku życia, którzy sprawują nad nim opiekę z i nie mogą jej powierzyć innej osobie. O zapomogę można ubiegać się na tych samych zasadach co dotychczas. Podobnie jak w poprzedniej turze, rodzic powinien złożyć u pracodawcy oświadczenie, w którym określi oczekiwany okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wzór takiego oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na dzień 29 kwietnia dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja na dzieci, które nie chodzą do żłobka czy przedszkola i nie mogą pójść do szkoły. Wcześnie rząd planował przedłużyć wypłaty zasiłku do 3 maja.

31 marca dobiegły końca prace nad ustawą wydłużającą okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tzw. tarczą antykryzysową, a akt prawny zyskał podpis prezydenta. Specustawa daje Radzie Ministrów możliwość wydłużenie okresu pobiegania dodatkowego zasiłku opiekuńczego poprzez wydanie odpowiedniego rozporządzenia.

Specustawa nazywana tarczą 2.0 została w piątek nad ranem uchwalona przez Sejm po poprawkach Senatu, podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw w poz. 695. Zawiera ona przede wszystkim bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich osób zatrudnionych na podstawie zlecenia, umowy o dzieło lub samozatrudnionych. Mogą oni liczyć na wypłatę postojowego - nie jednorazowo jak przewidywała pierwsza ustawa, ale nawet trzy razy! Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Nowe uprawnienia rodziców do dodatkowego zasiłku opiekuńczego
W drugiej turze dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyszługującej od 26 marca, rząd wprowadził istotne zmiany, w porównaniu z pierwszym okresem obowiązywania prawa do zapomogi. Przyjęte 31 marca przepisy poszerzyły grono rodziców i opiekunów dzieci uprawnionych do świadczenia o rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. Ponadto 26 marca prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego uzyskali rodzice, których dziećmi opiekowała się niania lub dzienny opiekun. W tym przypadku dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany pod warunkiem, że rodzice zawarli z nianią lub dziennym opiekunem umowę uaktywniającą i osoba taka nie może kontynuować opieki przez sytuację związaną z COVID-19.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeni...

Na mocy przepisów przyjętych 31 marca, od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje: rodzicom dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, rodzicom dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W dalszym ciągu o świadczenie mogą starać się rodzice, którzy mają ubezpieczenie chorobowe i muszą opiekować się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, gdy drugi rodzic nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

To warto wiedzieć:

Od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice dzieci:

  • do lat 8
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Co ważne, o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą także ubiegać się rodzice bądź opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeżeli z powodu COVID-19 zamknięto placówkę, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna. W przypadku opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można starać się z powodu zamknięcia: szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Jak promować biznes online podczas epidemii koronawirusa?

Jak pracować zdalnie, gdy w domu są dzieci? Najlepsze pomysł...

Wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na limit 60 dni tradycyjnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat w danym roku kalendarzowym, ani na limit 30 dni z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w danym roku kalendarzowym.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się m.in. osoby:

  • z umową o pracę,
  • z umową zlecenie,
  • prowadzące działalność gospodarczą.

Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Takie oświadczenie pełni rolę wniosku o zasiłek. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub współpracujące z osobą prowadzącą taką działalność powinny złożyć oświadczenie w ZUS.

Warto wiedzieć, że od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat można było pobierać do 28 dni. W pozostałych przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 14 dni.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem można złożyć w dowolnym momencie, ale tylko te osoby, które je złożyły, otrzymają świadczenie. Wnioski o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach (z limitem 60 lub 30 dni) zostaną potraktowane jak wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (aż do wyczerpania limitu kolejnych 14 dni).

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

- Zasiłek opiekuńczy zapewniony specustawą ma charakter dodatkowy w stosunku do zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie dotychczasowych przepisów - przypomina Adam Kraszewski, radca prawny z kancelarii Gessel.

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię - oznacza to, że epidemia koronawirusa jest zjawiskiem globalnym, a liczba zachorowań na COVID-19 może wzrosnąć w tym samym czasie na różnych obszarach geograficznych. 12 marca znany był już pierwszy, śmiertelny przypadek zakażenia COVID-19 w naszym kraju, a 20 marca ogłoszono stan epidemii w Polsce. Liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-02 i ofiar śmiertelnych koronawirusa rośnie.

Dodatkowe informacje na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz żłobków i przedszkoli można znaleźć na nf.

Wzrasta zatrudnienie w amerykańskich firmach w Polsce

Wideo

Komentarze 76

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 kwietnia, 8:19, Rodzic:

Dalej nic nie przysługuje dzieciom 8-12 lat. Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Jest to bardzo duży problem dla rodziców którzy pracują. Dzieci same w domu po 8 nieraz więcej godzin dziennie. Co mamy robić ????

Wez 500 i doloz troche i wynajmij opiekunke. I po problemie. My mamy was utrzymywac? Skonczy sie PIS Duda i rozdawnictwo.

G
Gość
15 kwietnia, 9:19, Mama 2 dzieci:

Mi to już sie robi nie dobrze jak czytam co rząd uchwala. Dalej nic nie uchwalił co z dziećmi od 8 lat. Ja mam dzieci 8 i 14 pracuje po 12 godzin i dzieci same w domu same muszą odrobić lekcje albo czekają do wieczora az ja przyjde z pracy. W pracy siedzę i się martwie. Paranoja . I idz pozniej człowieku na, wybory

Zazdro co? Tez bys posiedziala w domu biorac kase jak inne co? Masz 500 wiec oplac opiekunke i marsz do roboty.To kasa na dziecko a nie na twoje tipsy. Inni nie beda za was pracowac jak wy soe bedziecie wylegiwac

G
Gość

Niech siedza w domach. Inno za nie pracuja. PISowi odwalilo dokumentnie z tymi mamuskami. PO ma racje mowiac ze PIS hoduje patologie. Ale jak panie Sutryku urzednicy ktorzy za nie tyraja zbuntuja sie i zastrajkuja to bedzie pan mial wesolo!!!

G
Gość

Ja mam takie pytanie czy jest możliwość że pracodawca wypłaca pracownikowi który jest na opiece dziecka do lat 8 z powodu zamknięcia szkół nie 80% o którym jest mowa a mniej (71%) tylko dlatego że w lutym był tydzień na opiece na chorym dzieckiem ?

G
Gość

Mam umowę o pracę na najniższą krajowa ale musiałem iść na zasiłek opiekuńczy dostałem 695 zł pierwszej transzy

Czy mogę się ubiegać jeszcze o jakąś pomoc od państwa lub pracodawcy?

M
Mama 2 dzieci

Mi to już sie robi nie dobrze jak czytam co rząd uchwala. Dalej nic nie uchwalił co z dziećmi od 8 lat. Ja mam dzieci 8 i 14 pracuje po 12 godzin i dzieci same w domu same muszą odrobić lekcje albo czekają do wieczora az ja przyjde z pracy. W pracy siedzę i się martwie. Paranoja . I idz pozniej człowieku na, wybory

M
Monika Gawlik

Zacznijmy od pierwszego czyli komunikacji która pomiędzy urzędnikiem a klientem nie istnieje jak mam złożyć nie zbędne dokumenty jak ciężka się porozumieć z osobą która to prowadzi!! Moja sprawa ciągnie się od stycznia tego roku gdzie partner pracował 3miesiace zagranica i nie ma kontynuacji umowy wrócił tu nie pobieralismy nic z tamtego kraju tu mieszkamy dzieci chodzą tu do przedszkola a ja też tu pracuje ciezko wydać decyzje i przyjąć dokumenty nie zbędne do wydania decyzji. Jeśli ktos nie potrafi odebrać telefonu i wysłuchać petenta i przyjąć dokumentow. To jak to mozliwie jest rozwiązanie sytuacji!!!???

R
Rodzic

Dalej nic nie przysługuje dzieciom 8-12 lat. Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Jest to bardzo duży problem dla rodziców którzy pracują. Dzieci same w domu po 8 nieraz więcej godzin dziennie. Co mamy robić ????

G
Gość

Hej. A co zrobić jak się wraca z macierzyńskiego. I miało się dziecko oddać do żłobka od 1 kwietnia. A one już były zamkniete i się umowy nie podpisalo. Czy przysługuje ten zasiłek?

G
Gość
30 marca, 2:53, Gość:

Mój 9letni syn zostaje sam w domu od godz 5.00 do ok.14.30 -15.00 bo pracuje w markecie i MUSZE zostać nadgodziny bo tak każą ....zadzwonić mogę do niego tylko na 15minutowej przerwie ok godz 11.00 ...Jak zadzwoni do mnie odebrać nie mogę jak jestem na kasie i czy ktoś się pyta czy dziecko jest bezpieczne czy da sobie radę , czy coś zje bo przecież nie może sobie piecyka gazowego zalonczyc żeby sobie coś ciepłego zjeść ...za sprzęt elektroniczny też nie jest nikt pewien ...więc pytam się CO Z PRAWEM

" ODPOWIEDZIALNY RODZIC " Ale karę to szybko nam rodzicom można wlepic czy do sadu rodzinnego oddać .....

Odpowiedzialność karna rodziców za brak należytej opieki

nad dzieckiem

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa karnego oraz prawa wykro-

czeń penalizują bezpośrednio lub pośrednio niektóre przejawy narusze-

nia obowiązków rodzicielskich35 i przewidują możliwość pociągnięcia

rodziców lub opiekunów do odpowiedzialności za brak należytej opieki

nad dzieckiem, którego skutkiem może być narażenie dziecka na niebez-

pieczeństwo.

Oczywiście popieram Panią w 100%, to jest farsa.

E
Ela

Parodia ..

Córka 11 marca obchodziła 8 lat, mimo że nadal jest w pierwszej klasie nie należy mi się zasiłek. Czy takie dziecko nie potrzebuje opieki ? Oczywiście zgadzam się z innymi rodzicami i uważam że zasiłek powinien obejmować dzieci do 12 roku życia. Biorąc pod uwagę również to że lekcjami i zadaniami zostają obarczeni rodzice

G
Gość

Witam, mój syn jest niepełnosprawny , leżący z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym 25 lat. Decyzja Wojewody tak jak żłobki i szkoły zamkniecie placówki ŚDS . Jak zawsze zapomina się o osobach najsłabszych, proszę powiedzieć co mamy z mężem zrobić oboje pracujemy. Pisze wszędzie ... nikt nie potrafi pomóc , odpowiedzieć.. przecież mamy politykę prorodzinną . Takie osoby nie zagłosują po prostu są zbędne. Tylko ja zawsze pracowałam nigdy nie poszłam po zasiłki gdzie uczciwość . Moje dziecko nie weźmie sobie samo kanapki , nie włączy telewizora ... żenada. Piszą o nowelizacji ustawy, kiedy ? Dla ciekawości osoby dorosłe niepełnosprawne na cały rok mogą być 14 dni chore - tyle należy mi się opieki. Nie wiem czy ktoś rozumie sytuację i problem, ale kiedy syn choruje to jest minimum 2 - 3 tygodnie...o czym mówimy . Zawsze czujemy się ludźmi gorszej kategorii ..

G
Gość

Mój 9letni syn zostaje sam w domu od godz 5.00 do ok.14.30 -15.00 bo pracuje w markecie i MUSZE zostać nadgodziny bo tak każą ....zadzwonić mogę do niego tylko na 15minutowej przerwie ok godz 11.00 ...Jak zadzwoni do mnie odebrać nie mogę jak jestem na kasie i czy ktoś się pyta czy dziecko jest bezpieczne czy da sobie radę , czy coś zje bo przecież nie może sobie piecyka gazowego zalonczyc żeby sobie coś ciepłego zjeść ...za sprzęt elektroniczny też nie jest nikt pewien ...więc pytam się CO Z PRAWEM

" ODPOWIEDZIALNY RODZIC " Ale karę to szybko nam rodzicom można wlepic czy do sadu rodzinnego oddać .....

Odpowiedzialność karna rodziców za brak należytej opieki

nad dzieckiem

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa karnego oraz prawa wykro-

czeń penalizują bezpośrednio lub pośrednio niektóre przejawy narusze-

nia obowiązków rodzicielskich35 i przewidują możliwość pociągnięcia

rodziców lub opiekunów do odpowiedzialności za brak należytej opieki

nad dzieckiem, którego skutkiem może być narażenie dziecka na niebez-

pieczeństwo.

G
Gość
24 marca, 12:12, Gość:

Może należałoby powrócić do tematu zwiększenia wieku do lat 12 problem nie zniknął a wszędzie już cisza co my mamy rodzice dalej robić z tymi dziećmi ????? Dochodzą zdalne nauczania uważacie ze dziecko 9 nawet 11 lat może samo siedzieć 10 godzin w domu ???? To jest chore naprawdę

24 marca, 12:43, Gość:

Witam, może jakaś petycja?

Gdzieś trzeba nagłośnić problem, zebrać ludzi i uderzyć do rządzących.

To jest chore, że Nas rodziców z tym samych zostawili!

Banda part@czy serio!

24 marca, 13:46, Gość:

Dokładnie zgadzam się minimum do 12 r. z. Powinno być to prawo opieki. Mam syna co miesiąc temu skończył 8 lat. Jest w pierwszej klasie. Co mam z nim zrobić?

24 marca, 15:36, Ewelina:

Trzeba się upominać. Pisać na FB do premiera , gdzie się da.

26 marca, 18:05, Gość:

Piszę wszędzie gdzie się da. Nawet media chciałam zainteresować tym tematem. Powiem tak wszyscy mają ten temat w nosie. A my rodzice powinniśmy się zwolnić z pracy to może dostaniemy wsparcie z państwa. Paranoja

Ja już napisałam maila w tej sprawie do rady ministrów i zero cisza. Może się jakoś nie wiem zgadamy i nagłośnimy tą sprawę. Co mi po 2 dniach opieki na zdrowe dziecko wg kodeksu jak pandemia sie w ciągu 2dni nie skończy.

Agata

G
Gość

Sądze, że tych próśb i tak nikt nie wysłucha. Nie wiem gdzie to można nagłośnić... też mam problem z córką, bo przecież z dziadkami mamy kontakty ograniczyć do minimum. BEZMYŚLNY RZĄD.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3