Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy pracownikowi przysługują dwa dni wolne w roku kalendarzowym w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14. Za ten czas zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Dni wolne mogą one być podzielone na godziny - decyzję o tym podejmuje sam pracownik. Jednak jeśli pierwszy dzień w danym roku zostanie wykorzystany w całości, również kolejny musi być udzielony w ten sam sposób, bez dzielenia na godziny.
- Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny - mówi Waldemar Adametz, zastępca ds. Nadzoru Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.
Nie przegap
Czy niewykorzystane dwa dni opieki przepadną?
Zwolnienie na opiekę przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym bez względu na liczbę dzieci wychowywanych przez pracownika. W sytuacji, gdy oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, z tego uprawnienia może korzystać jedno z nich, co nie wyklucza możliwości podzielenia się nim przez rodziców.
- Warto pamiętać, że niewykorzystane w danym roku dni opieki nad dzieckiem przepadają - zaznacza Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt.