Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kto może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności. Gdzie złożyć wniosek?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Za fundusze, otrzymane w postaci dotacji, należy kupić to, co potrzebne będzie w przyszłej firmie.
Za fundusze, otrzymane w postaci dotacji, należy kupić to, co potrzebne będzie w przyszłej firmie. unsplash
Nie każdy bezrobotny szuka pracy u kogoś. Są tacy, którzy zamierzają pracować na własny rachunek. Jeśli mają pomysł na start, ale na realizację tego pomysłu nie mają pieniędzy, mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kto jest zarejestrowany jako bezrobotny w powiatowym urzędzie pracy, z reguły poszukuje zatrudnienia w firmie czy organizacji. Niektórzy jednak planują z bezrobotnego przeistoczyć się w przedsiębiorcę. Będzie im łatwiej wcielić ten plan w życie z pomocą jednorazowej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy.

Kto może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności

Wszystko odbywa się w oparciu o przepisy. To przede wszystkim Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.

O dotację może starać się bezrobotny, zarejestrowany w PUP. Poszczególne urzędy pracy w oparciu o swoje wewnętrzne przepisy ustalają minimalny czas, jaki musi minąć od dnia rejestracji danego bezrobotnego do dnia, w którym tenże bezrobotny może złożyć wniosek o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności. W jednych pośredniakach przykładowo bezrobotny ma prawo ubiegać się o te środki po miesiącu od zarejestrowania się, natomiast w innych chociażby po 3 miesiącach od wstąpienia w szeregi oficjalnych bezrobotnych.

Warto przeczytać:

Na dotację z PUP mają szansę bezrobotni, którzy zamierzają prowadzić działalność jednoosobową. Tym samym, przykładowo bezrobotny myślący o założeniu chociażby spółki, na te pieniądze już liczyć nie może. Nie tylko sam bezrobotny może starać się o dotację. Z tej formy wsparcia mogą korzystać poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub nie wykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osoby niepełnosprawnej, ponadto absolwenci centrum integracji społecznej oraz absolwenci klubów integracji społecznej.

Wykształcenie i kwalifikacje, przydatne w firmie, nie tylko mile widziane

Sam pomysł na przyszłą firmę nie wystarcza. Konieczne jest posiadanie udokumentowanych kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia zawodowego, które są zgodne z planowaną działalnością gospodarczą. Chodzi o to, aby bezrobotny, planujący rozpocząć działalność, mógł wykorzystać w niej swoje wykształcenie, doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności. Innymi słowy: aby przyszły przedsiębiorca skupił się na prowadzeniu własnej firmy i wykorzystaniu do tego swojej wiedzy i umiejętności, a nie na pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia firmy, gdyż te powinien był zdobyć wcześniej.

Wśród wymogów znajduje się bowiem doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje (potwierdzone odpowiednimi dokumentami) w obszarze, w jakim bezrobotny chce otworzyć działalność gospodarczą. Rzadko kiedy bezrobotny, nie posiadający wykształcenia i kwalifikacji zgodnych z profilem działalności, którą planuje podjąć, tę dotację otrzymuje.

Za fundusze, otrzymane w postaci dotacji, należy kupić to, co potrzebne będzie w przyszłej firmie.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Uwaga! Pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej nie mogą być przeznaczone przez wnioskodawcę m.in. na zakup samochodu osobowego, leasing maszyn, pojazdów i urządzeń, pensje, opłaty skarbowe, administracyjne, podatki, koncesje, udziały wnoszone do spółek, finansowanie budowy, zakup lokalu czy koszty najmu albo remont lokalu, w którym ma być prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza.

Na zastrzyk finansowy w postaci dotacji może liczyć osoba, która w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku nie odmówiła - bez uzasadnionej przyczyny - przyjęcia propozycji zatrudnienia oferowanej przez PUP, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, prac społecznie użytecznych, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych albo robót publicznych. Szansę ma też osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej i nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Nie może być to natomiast osoba, która np. korzystała z innych form aktywizacji, np. szkolenia czy stażu, lecz z własnej woli je przerwała.

Ile wynosi dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacja może zostać przyznana w wysokości maksymalnej 6-krotnego wynagrodzenia (chodzi o wysokość wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, podawaną przez Główny Urząd Statystyczny). Kwota dotacji z urzędu pracy zmienia się zatem z roku na rok. W 2020 roku można otrzymać nawet około 30 tysięcy złotych dotacji.

Warto przeczytać:

Zainteresowany może nie tylko ubiegać się o dotację na prowadzenie firmy, lecz również ma szansę wnioskować o refundację kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tejże działalności.

Osoby, chcące prowadzić własne firmy, muszą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez urząd pracy. Odbywają się one, w zależności od danego PUP, raz lub 2 razy w miesiącu. To spotkania obowiązkowe, dedykowane potencjalnym przedsiębiorcom. Bezrobotni, chcący rozpocząć działalność, dowiadują się na nich, jakie warunki muszą spełnić, aby te pieniądze uzyskać, na jakich zasadach odbywa się wypłata środków oraz jakie należy przygotować dokumenty do złożenia wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o dotację, co zawiera wniosek

Bezrobotny składa komplet dokumentów w PUP, w którym jest zarejestrowany. We wniosku o jednorazowo przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej muszą znaleźć się m.in.:

 • dane personalne i teleadresowe wnioskodawcy,
 • kwota wnioskowanych środków,
 • rodzaj działalności gospodarczej, jaką wnioskodawca zamierza podjąć,
 • symbol podklasy rodzaju działalności, określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),
 • kalkulacja kosztów związanych z podjęciem działalności, które będą poniesione od dnia zawarcia umowy do 2 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania,
 • szczegółowa specyfikacja wydatków w ramach wnioskowanych środków przeznaczanych w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych itp.,
 • informacja o istniejącym zadłużeniu wnioskodawcy (o ile ono występuje),
 • propozycja sposobu zabezpieczenia zwrotu wypłacanych środków finansowych na pokrycie kosztów rozpoczęcia działalności gospodarczej w razie niedotrzymania warunków umowy przez bezrobotnego, który tę dotację otrzyma.
Intuicja, czytanie między wierszami czy chłodna analiza, mogą być pomocne w wyciąganiu wniosków po rozmowie kwalifikacyjnej. Nie warto lekceważyć tego, co podpowiadają nam zmysły. Praca podjęta z rozsądku – zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika – niesie więcej szkody niż pożytku.

Kiedy rozmowa kwalifikacyjna to znak, że należy wybrać „ewak...

Sam wypełniony formularz to za mało. Wśród dokumentów, oprócz wniosku, muszą znaleźć się m.in.:

 • biznesplan dotyczący działalności gospodarczej, w tym plan przychodów i plan przepływu gotówki (ten biznesplan pomogą ułożyć urzędnicy PUP),
 • oświadczenie o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie otrzymanej przez wnioskodawcę w roku podatkowym, w którym ubiega się on o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych,
 • formularz informacji przedstawianej przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis,
 • oświadczenie poręczycieli (jednego lub dwóch) o sytuacji majątkowej lub inne dokumenty związane z zabezpieczeniem zwrotu środków otrzymanych na podjęcie działalności gospodarczej,
 • oświadczenie o stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej,
 • oświadczenie wnioskodawcy o jego sytuacji majątkowej.

Komisja oceni szansę powodzenia biznesu

Specjalna komisja oceny wniosków rozpatruje każdy wniosek osobno. Bierze tutaj pod uwagę nie tylko informacje, przedstawione w formularzu oraz biznesplan. Analizuje też miejsce, w którym będzie prowadzona działalność (lokalizacja i lokal), posiadane umowy przedwstępne, listy intencyjne, świadczące na korzyść przyszłego przedsiębiorcy, kalkulację finansową za okres 12 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności, zgodność pomiędzy posiadanym przez wnioskodawcę przygotowaniem merytorycznym a planowaną działalnością gospodarczą, a także celowość zakupów w ramach wnioskowanej kwoty.

Warto przeczytać:

Uwaga! Jeżeli wnioskodawca jest w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska, potrzebna jest zgoda współmałżonka na zawarcie umowy przyznającej wnioskodawcy pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej.

W ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku zainteresowany powinien otrzymać odpowiedź. Jeżeli decyzja jest negatywna (bezrobotny nie otrzyma dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu), nie ma możliwości odwołania.

Zdarza się, że bezrobotny dostał ten swoisty zastrzyk gotówki, ale musi oddać pieniądze, bo interes jednak mu nie wyszedł. Kto otrzymał środki na podjęcie działalności gospodarczej, zobowiązany jest dokonać zwrotu (w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania) otrzymanych środków razem z odsetkami ustawowymi, jeżeli prowadził działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy albo naruszone zostały inne warunki umowy dotyczące przyznania tej dotacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu