Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kto może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności. Gdzie złożyć wniosek?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Za fundusze, otrzymane w postaci dotacji, należy kupić to, co potrzebne będzie w przyszłej firmie.
Za fundusze, otrzymane w postaci dotacji, należy kupić to, co potrzebne będzie w przyszłej firmie. unsplash
Udostępnij:
Nie każdy bezrobotny szuka pracy u kogoś. Są tacy, którzy zamierzają pracować na własny rachunek. Jeśli mają pomysł na start, ale na realizację tego pomysłu nie mają pieniędzy, mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kto jest zarejestrowany jako bezrobotny w powiatowym urzędzie pracy, z reguły poszukuje zatrudnienia w firmie czy organizacji. Niektórzy jednak planują z bezrobotnego przeistoczyć się w przedsiębiorcę. Będzie im łatwiej wcielić ten plan w życie z pomocą jednorazowej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy.

Kto może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności

Wszystko odbywa się w oparciu o przepisy. To przede wszystkim Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.

O dotację może starać się bezrobotny, zarejestrowany w PUP. Poszczególne urzędy pracy w oparciu o swoje wewnętrzne przepisy ustalają minimalny czas, jaki musi minąć od dnia rejestracji danego bezrobotnego do dnia, w którym tenże bezrobotny może złożyć wniosek o przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności. W jednych pośredniakach przykładowo bezrobotny ma prawo ubiegać się o te środki po miesiącu od zarejestrowania się, natomiast w innych chociażby po 3 miesiącach od wstąpienia w szeregi oficjalnych bezrobotnych.

Warto przeczytać:

Na dotację z PUP mają szansę bezrobotni, którzy zamierzają prowadzić działalność jednoosobową. Tym samym, przykładowo bezrobotny myślący o założeniu chociażby spółki, na te pieniądze już liczyć nie może. Nie tylko sam bezrobotny może starać się o dotację. Z tej formy wsparcia mogą korzystać poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub nie wykonujący innej pracy zarobkowej opiekunowie osoby niepełnosprawnej, ponadto absolwenci centrum integracji społecznej oraz absolwenci klubów integracji społecznej.

Wykształcenie i kwalifikacje, przydatne w firmie, nie tylko mile widziane

Sam pomysł na przyszłą firmę nie wystarcza. Konieczne jest posiadanie udokumentowanych kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia zawodowego, które są zgodne z planowaną działalnością gospodarczą. Chodzi o to, aby bezrobotny, planujący rozpocząć działalność, mógł wykorzystać w niej swoje wykształcenie, doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności. Innymi słowy: aby przyszły przedsiębiorca skupił się na prowadzeniu własnej firmy i wykorzystaniu do tego swojej wiedzy i umiejętności, a nie na pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia firmy, gdyż te powinien był zdobyć wcześniej.

Wśród wymogów znajduje się bowiem doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje (potwierdzone odpowiednimi dokumentami) w obszarze, w jakim bezrobotny chce otworzyć działalność gospodarczą. Rzadko kiedy bezrobotny, nie posiadający wykształcenia i kwalifikacji zgodnych z profilem działalności, którą planuje podjąć, tę dotację otrzymuje.

Za fundusze, otrzymane w postaci dotacji, należy kupić to, co potrzebne będzie w przyszłej firmie.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Uwaga! Pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej nie mogą być przeznaczone przez wnioskodawcę m.in. na zakup samochodu osobowego, leasing maszyn, pojazdów i urządzeń, pensje, opłaty skarbowe, administracyjne, podatki, koncesje, udziały wnoszone do spółek, finansowanie budowy, zakup lokalu czy koszty najmu albo remont lokalu, w którym ma być prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza.

Na zastrzyk finansowy w postaci dotacji może liczyć osoba, która w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku nie odmówiła - bez uzasadnionej przyczyny - przyjęcia propozycji zatrudnienia oferowanej przez PUP, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, prac społecznie użytecznych, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych albo robót publicznych. Szansę ma też osoba, która nie prowadziła działalności gospodarczej i nie posiadała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Nie może być to natomiast osoba, która np. korzystała z innych form aktywizacji, np. szkolenia czy stażu, lecz z własnej woli je przerwała.

Ile wynosi dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacja może zostać przyznana w wysokości maksymalnej 6-krotnego wynagrodzenia (chodzi o wysokość wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, podawaną przez Główny Urząd Statystyczny). Kwota dotacji z urzędu pracy zmienia się zatem z roku na rok. W 2020 roku można otrzymać nawet około 30 tysięcy złotych dotacji.

Warto przeczytać:

Zainteresowany może nie tylko ubiegać się o dotację na prowadzenie firmy, lecz również ma szansę wnioskować o refundację kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tejże działalności.

Osoby, chcące prowadzić własne firmy, muszą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez urząd pracy. Odbywają się one, w zależności od danego PUP, raz lub 2 razy w miesiącu. To spotkania obowiązkowe, dedykowane potencjalnym przedsiębiorcom. Bezrobotni, chcący rozpocząć działalność, dowiadują się na nich, jakie warunki muszą spełnić, aby te pieniądze uzyskać, na jakich zasadach odbywa się wypłata środków oraz jakie należy przygotować dokumenty do złożenia wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o dotację, co zawiera wniosek

Bezrobotny składa komplet dokumentów w PUP, w którym jest zarejestrowany. We wniosku o jednorazowo przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej muszą znaleźć się m.in.:

  • dane personalne i teleadresowe wnioskodawcy,
  • kwota wnioskowanych środków,
  • rodzaj działalności gospodarczej, jaką wnioskodawca zam

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Kobiety w biznesie. Czy trudno im robić karierę?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie