Dwa miliony pracowników z zagranicy w 2021. Ilu uchodźców w 2022 znajdzie pracę w Polsce?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W 2021 r. przedsiębiorcy w Polsce złożyli ponad dwa miliony oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobie z zagranicy - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Polska.
W 2021 r. przedsiębiorcy w Polsce złożyli ponad dwa miliony oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobie z zagranicy - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Polska. 123rf
Od 1 do 3 milionów uchodźców może przyjechać do Polski. Jaka będzie liczba pracujących Ukraińców w naszym kraju? W 2021 r. przedsiębiorcy złożyli ponad dwa miliony oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobie z zagranicy - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W 2021 r. firmy starały się pozyskać 146 tys. magazynierów i 110 tys. pakowaczy z zagranicy oraz 17 tys. zagranicznych spawaczy i 19,5 tys. ślusarzy.

Kim są uchodźcy przyjeżdżający do Polski?

- Polska przyjmie tylu uchodźców z Ukrainy, ilu będzie trzeba – taką deklarację mogliśmy usłyszeć od Marcina Ociepy, wiceministra obrony w poniedziałek 21 lutego na antenie RMF FM. Minister nie chciał wówczas podawać konkretnych liczb. Na przyjęcie osób ze wschodu szykuje się rząd, samorządy oraz rynek pracy.

Ukraińcy przybywający obecnie do Polski to głównie kobiety i dzieci. Z kraju nie mogą wyjechać mężczyźni w wieku poborowym – czyli między 18 a 60 lat.

Uchodźcom trzeba pomóc zorganizować życie w nowym kraju

Tomasz Hanczarek, prezes Personnel Service, ocenia, że powinniśmy pomagać w znalezieniu pracy i włączeniu Ukraińców do polskiego społeczeństwa. Według Hanczarka liczba osób szukających schronienia w Polsce może osiągnąć od 1 do 3 milionów.

- Ze zjawiskiem nasilonej migracji z Ukrainy do Polski mamy do czynienia od 2014 r., kiedy doszło do konfliktu w Donbasie. Od tego czasu z roku na roku notowany jest kolejny rekord zatrudnienia Ukraińców w Polsce. Tego trendu nie powstrzymała nawet pandemia. W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi. To więcej niż w 2020 i 2019 r. - przypomina Hanczarek.

Ilu Ukraińców znajdzie w Polsce pracę, zanim rynek się nasyci?

Jak zauważa Hanczarek, polski rynek pracy w przeciągu najbliższego pół roku ma realna możliwość wchłonięcia ok. 0,5 mln pracowników. Na dalszym etapie zatrudnienie powinno znaleźć kolejne 200 tys. osób.

Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie przewidywał, że w 2022 r. szczególnie we znaki dadzą się deficyty kadrowe.

- Pod koniec trzeciego kwartału 2021 r. mieliśmy 153,5 tys. nieobsadzonych miejsc pracy. W przemyśle brakuje ponad 34 tys. pracowników, a w budownictwie 22,5 tys. - mówił Krzysztof Inglot w rozmowie z Business Insider Polska.

Zwiększenie się już istniejących deficytów kadrowych stanowi zagrożenie dla terminowego realizowania inwestycji.

Paweł Prociak jest dyrektorem zarządzającym w Wyser, firmie zajmującej się rekrutacjami w obszarze wyższej kadry managerskiej. Jak zauważa, wzrost zapotrzebowania na pracowników jest skutkiem aktualnej koniunktury gospodarczej.

- Jeżeli patrzymy na rekrutację z perspektywy kadry zarządzającej, to nie tylko widać zwiększenie zapotrzebowania, ale również niebagatelną zmianę "jakościową" w obszarze oczekiwań. Losy firm bardziej niż kiedykolwiek leżą w rękach nowoczesnych, sprawnych, otwartych na zespół managerów i potrafiących motywować. Takich, którzy potrafią kierować firmami w niestandardowych pandemicznych czasach. To obecnie kluczowe dla firm – powiedział Paweł Prociak.

Firma, która się rozwija prędzej, czy później staje przed koniecznością zatrudniania nowych pracowników. W obecnej sytuacji na rynku pracy często oznacza to nie tyle problemy ze znalezieniem chętnych do pracy, co brak odpowiednich kandydatów. Z tego powodu dla wielu pracodawców odpowiedzią na te problemy są pracownicy z Ukrainy.

W 2021 r. aż 8 na 10 polskich pracodawców twierdziło, że znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest dla nich wyzwaniem. To wyniki analiz „Niedobór talentów 2021”, opracowanego przez ManpowerGroup. Najtrudniej było pozyskać kandydatów z obszaru logistyki, produkcji przemysłowej oraz IT. Tym samym Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rynków, gdzie o nowe ręce do pracy jest najtrudniej.

Sprawę dodatkowo komplikowało starzenie się polskiego społeczeństwa

- Nasz rynek pracy rozwija się dzięki migrantom, przede wszystkim z Ukrainy. Ale mimo od lat formułowanych postulatów, system dostępu do rynku pracy pracowników z zagranicy jest wciąż ograniczony, pełen biurokracji i sprawia pracodawcom wiele trudności. Nie mamy nowoczesnych służb zatrudnienia oraz rozwiązań, które zachęcałyby do aktywności zawodowej osoby starsze, kobiety po urodzeniu dziecka – powiedział Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Kim jest uchodźca?

Konwencja dotycząca Statusu Uchodźców przyjmuje, ze uchodźcą jest osoba uciekająca ze swojego kraju z obawy przed prześladowaniem rasowym, religijnym, narodowościowym, z przynależność do grupy społecznej lub poglądy.

W Polsce przewidziane są dwie formy ochrony międzynarodowej dla takich osób. Jest to status uchodźcy oraz ochrona uzupełniająca.

Niezawodny sprzęt do pracy i rozrywki? Sprawdź promocje!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu