Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Oblicz, ile pieniędzy dostaniesz za przysługujące ci dni wolne. Pracodawca musi zapłacić?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Kończąc stosunek pracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem konieczne będzie podjęcie decyzji, czy przed dniem odejścia zatrudnionemu udzielić urlopu, czy wypłacić ekwiwalent.
Kończąc stosunek pracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem konieczne będzie podjęcie decyzji, czy przed dniem odejścia zatrudnionemu udzielić urlopu, czy wypłacić ekwiwalent. 123rf
Ekwiwalent za urlop dotyczy głównie osób, które przed odejściem z pracy nie zdążyły wykorzystać przysługującego im prawa do odpoczynku. Co zrobić, jeśli pozostał jeszcze niewykorzystany urlop? Ekwiwalent jest równowartością niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Przybiera formę rekompensaty pieniężnej. Przeczytaj i dowiedz się, jak rozlicza się przysługujące pracownikowi dni wolne.

Kończąc stosunek pracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem konieczne będzie podjęcie decyzji, czy przed dniem odejścia zatrudnionemu udzielić urlopu, czy wypłacić ekwiwalent. Jaka jest różnica pomiędzy jednym i drugim wariantem?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Umowa o pracę nakłada na pracodawcę określone obowiązki. Płatny urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. To uprawnienie, które jest niezbywalne. To czas, w którym pracownik ma wolne, a mimo to pracodawca płaci mu tak, jak gdyby był w tych dniach w pracy.

Art. 154 § 1 Kodeksu pracy przewiduje urlop wypoczynkowy dla pracujących na zasadach stosunku pracy:

  • 20 dni - pracownicy zatrudnieni krócej niż 10 lat
  • 26 dni - pracownicy zatrudnieni 10 lat i więcej.

Jeżeli nie będzie możliwości wykorzystania urlopu, pracodawca musi wypłacić pieniądze będące rekompensatą za dni, które nie były dla pracownika wolne.

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy używa się specjalnego współczynnika ekwiwalentu. Ten ustalany jest dla każdego roku kalendarzowego. Aby wyliczyć wysokość ekwiwalentu konieczne będzie ustalenie średniej miesięcznej pensji biorąc pod uwagę cały rok kalendarzowy. Następnie trzeba ją podzielić przez współczynnik ekwiwalentu. W 2022 r. wyniósł on 20,92. Oblicza się go na podstawie specjalnego wzoru:

[365 dni roku – (52 niedziele + 9 dni świątecznych + 53 dni wolne)] : 12 = 20,92

Dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, współczynnik należy podzielić na odpowiednią część etatu, na którą pracuje zatrudniony. Np. dla 1/2 etatu będzie to 10,46.

Kiedy zakończymy dzielenie przez współczynnik ekwiwalentu otrzymamy kwotę, którą trzeba będzie podzielić jeszcze raz - tym razem przez wymiar dzienny czasu pracy. Zwykle jest to 8 godzin. W ten sposób dochodzimy do wyniku, którym jest kwota za godzinę. Należy policzyć godziny niewykorzystanego urlopu i przeliczyć je na kwotę pieniężną.

Wyjątek: ekwiwalent za niewykorzystany urlop nauczyciela

Wyjątkiem od powyższych zasad jest grupa zawodowa nauczycieli. Wynika to z faktu, że dochodem w tym wypadku będzie podstawa wynagrodzenia wraz z dodatkami (motywacyjnymi, uzupełniającymi, funkcyjnymi, itd.) oraz premiami.

Dopiero zliczając całość dochodu przyjmujemy, że jest to podstawa do obliczania ekwiwalentu. Pozostałe wzory matematyczne nie różnią się od tych zaprezentowanych wcześniej.

Urlop, którzy przechodzi na rok następny

Gdyby nie udało się wykorzystać urlopu w całości w danym roku kalendarzowym, wówczas dni wolne przechodzą na kolejny rok. Koniecznie trzeba je wykorzystać do 30 września. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu, pracodawca może spotkać się z koniecznością zapłacenia kar z Państwowej Inspekcji Pracy.

Gdy ekwiwalent jest wypłacany za miniony rok w następnym roku, stosuje się wówczas współczynnik z roku, w którym ekwiwalent jest wypłacany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu