Europa nadal przyjmuje LNG z Rosji. UE wprowadzi nowe sankcje?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Rząd Hiszpanii wzywa do objęcia sankcjami UE rosyjski gaz skroplony (LNG).
Rząd Hiszpanii wzywa do objęcia sankcjami UE rosyjski gaz skroplony (LNG). photowrzesien/ 123rf
Hiszpania, posiadająca największą liczbę terminali regazyfikacyjnych w Unii Europejskiej, apeluje o objęcie sankcjami rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) przez UE. Paradoksalnie, kraj ten w ostatnim roku importował więcej LNG z Rosji niż z USA. W obliczu rosnącego napięcia związanego z wojną na Ukrainie, Hiszpania stawia na dywersyfikację źródeł energii, ale podkreśla, że potrzebna jest jednomyślność wśród państw członkowskich UE, aby skutecznie ograniczyć import z Rosji.

Rosyjski LNG w hiszpańskim porcie

Według danych hiszpańskiego ministerstwa transformacji ekologicznej, udział rosyjskiego LNG w imporcie do Hiszpanii w 2024 roku wyniósł 21,3 proc., co jest wzrostem w porównaniu do 18,3 proc. w 2023 roku. Hiszpania, będąca międzynarodowym hubem LNG, odnotowała również import z Algierii na poziomie 38,5 proc. oraz z USA – 16,6 proc.

Agencja Bloomberg poinformowała o przybyciu rosyjskiego tankowca Cool Rover do hiszpańskiego portu Huelva, co pokazuje, że Europa wciąż przyjmuje LNG z Rosji, mimo rosnących napięć związanych z wojną na Ukrainie.

– Pokazuje to, że Europa nadal jest skłonna przyjmować LNG z Rosji, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie pomimo pogłębiających się napięć związanych z wojną na Ukrainie – podał Bloomberg.

Hiszpania jako kluczowy odbiorca

Hiszpania, wraz z Francją, stała się głównym odbiorcą rosyjskiego LNG w Europie w ostatnich dwóch latach. Ignacio Urbasos, ekspert ds. energetyki w Królewskim Instytucie Elcano, zauważył, że znaczna część importu jest związana z długoterminowymi umowami na dostawy z klauzulami take-or-pay.

Pojawienie się dodatkowych ładunków wynika z dużej niewykorzystanej mocy regazyfikacyjnej Hiszpanii, najwyższej w UE, wraz z konkurencyjnymi cenami regazyfikacji – dodał analityk.

Hiszpania, mimo sprzeciwu wobec importu gazu z Rosji, wielokrotnie wzywała na forum unijnym do dywersyfikacji dostaw LNG. Rząd w Madrycie podkreśla jednak, że aby skutecznie ograniczyć import LNG z Rosji, potrzebna jest jednomyślność państw UE.

Wyzwania i Plany na Przyszłość

Hiszpania zobowiązała się do wyeliminowania importu rosyjskiego gazu do 2027 roku, zgodnie z unijnym planem transformacji energetycznej REPowerEU. Jednak brak jednomyślności wśród państw członkowskich UE sprawia, że rosyjski LNG nie został jeszcze objęty sankcjami.

– Hiszpania zawsze sprzeciwiała się importowi gazu z Rosji, wielokrotnie wzywając na forum unijnym oraz zwracając się do operatorów (…) o dywersyfikację dostaw LNG i rezygnację z zakupów surowca pochodzącego z tego kraju – poinformował w przesłanym we wtorek PAP komunikacie resort odpowiedzialny za energetykę.

Rząd Hiszpanii podkreśla potrzebę wspólnego działania na poziomie UE, aby skutecznie ograniczyć zależność od rosyjskiego gazu. W międzyczasie Hiszpania kontynuuje swoje wysiłki na rzecz dywersyfikacji źródeł energii, starając się zminimalizować wpływ rosyjskiego LNG na krajowy rynek energetyczny.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu