Firmy alarmują: brakuje ludzi do pracy. Zwłaszcza w tych sektorach

Maciej Badowski
Opracowanie:
Przedsiębiorstwa notują brak rąk do pracy, szczególnie w sektorach przetwórstwa i logistyki.
Przedsiębiorstwa notują brak rąk do pracy, szczególnie w sektorach przetwórstwa i logistyki. Pawel Lacheta/ Polska Press
Przedsiębiorstwa alarmują, że na rynku brakuje ludzi do pracy. Największy problem z deficytem kadrowy mają sektory przetwórstwa oraz logistyki. – Rąk do pracy brakuje, potrzeby przedsiębiorstw rosną, tak samo jak wzrastają płace, a zmienia się jedynie napływ pracowników z zagranicy – krótko mówiąc jest o niego coraz trudniej – komentuje Yuriy Grygorenko z Gremi Personal.

Problem z obsadzeniem wakatów

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno w lipcu, jak i sierpniu 2023 i 2024 r. wyniosła 5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu 2024 r. wyniosła 765,4 tys. wobec 762,2 tys. poprzedniego miesiąca i w porównaniu do 782,4 tys. przed rokiem.

W lipcu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lipcem 2023 r. było niższe o 0,4 proc. i wyniosło 6488,8 tys. etatów. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2024 r. w porównaniu z lipcem 2023 r. wzrosło nominalnie o 10,6 proc. i wyniosło 8278,63 zł brutto.

Kłopot z zatrudnianiem cudzoziemców

Przedstawiciele agencji zatrudnienia Gremi Personal zwracają uwagę, że jednocześnie polski rząd coraz bardziej uszczelnia i utrudnia proces zdobywania wizy cudzoziemcom. Jako przykład wskazują pracowników pochodzących z Kolumbii. – Z dnia na dzień rząd wprowadził obowiązek wizowy – wskazują.

Równolegle powołują się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z których wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. nastąpił wyraźny spadek liczby wydanych wiz w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r. – Łącznie wydano o 31 proc. mniej wiz we wszystkich kategorii (spadek z 295.892 do 203.810), w przypadku wiz krajowych liczba ta zmniejszyła się o 34 proc. (z 239.947 do 158.312) – podają.

– Niestety dane makroekonomiczne nie korespondują z decyzjami władz – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal. – To oznacza, że rąk do pracy brakuje, potrzeby przedsiębiorstw rosną, tak samo jak wzrastają płace, a zmienia się jedynie napływ pracowników z zagranicy – krótko mówiąc jest o niego coraz trudniej – podkreśla.

– Ministerstwo zapowiedziało również, że prace nad Strategią Migracyjną idą zgodnie z planem, ale najważniejsza jest kwestia nie ekonomiczna, a bezpieczeństwa. Naszym zdaniem jedno nie wyklucza drugiego, jako firma dysponujemy wieloma dobrymi praktykami w zakresie sprawnej integracji cudzoziemców na rynku pracy z pożytkiem dla obu stron – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adni
Każdy chciałby pracownika za najniższa krajową robiący za na 3 zniany.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu