Nie sztuką jest szukać jakiegokolwiek zajęcia, ale sztuką jest robić to efektywnie i z głową. Eksperci współpracujący z Gratka praca wyjaśniają, co zrobić, żeby poszukiwanie pracy trwało krótko i przyniosło oczekiwane efekty.

Każdego dnia tysiące Polaków rozsyłają swoje CV. Większość z nich chce jak najszybciej znaleźć pracę. Jeżeli korzystasz z serwisów ogłoszeniowych i aplikacji mobilnych takich, jak Gratka.pl/praca, to wiesz, że w internecie roi się od ofert skierowanych do ludzi o różnych kwalifikacjach. Co jednak zrobić, aby znaleźć to jedyne, wymarzone zajęcie, albo przynajmniej dobrze płatną pracę? Zapytaliśmy o to liderów i menedżerów z firm rekrutacyjnych. Okazuje się, że poprawnie przygotowane CV nie wystarczy, aby znaleźć zatrudnienie.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Sprawdź dostępne oferty na stronie Gratka praca lub w aplikacji Gratki

Małgorzata Stanik, liderka zespołu SSC/BPO w firmie rekrutacyjnej Antal proponuje, aby na początku określić swoje cele zawodowe, a następnie – odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadamy wystarczające kompetencje. Jeżeli masz wątpliwości co do swoich predyspozycji zawodowych, postaraj się zdobyć dodatkowe kwalifikacje, np. zapisz się na kurs specjalistyczny lub doszkalający. Szkoleń możesz poszukać w serwisie Gratka praca (w zakładce „Edukacja, szkolenia”), na stronie urzędu pracy lub na portalu o tematyce szkoleniowej.

Jak przygotować się do poszukiwań?

Małgorzata Stanik podkreśla, że przed przystąpieniem do poszukiwań pracy warto poznać bliżej lokalny rynek. Zrób rozeznanie w kwestii wynagrodzeń oraz poszukaj przedsiębiorstw o interesującej Cię specjalizacji. Poczytaj na temat ścieżki kariery w wybranym przez Ciebie zawodzie i zapoznaj się z raportami dotyczącymi trendów rynkowych.

<br>QUIZ. Ile trzeba zarabiać, żeby przeżyć? Sprawdź, co wiesz o minimum egzystencji<br>

Pamiętaj, że wiedza, którą zdobędziesz na temat interesującej Cię branży, będzie procentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pozwoli Ci na przykład wybrnąć z pytania o zarobki. Wbrew pozorom, sprawia ono kłopot wielu kandydatom, co w dużej mierze wynika z braku znajomości aktualnych stawek.

Gdy już zorientujesz się, na czym polega specyfika rynku i Twojego potencjalnego stanowiska, łatwiej będzie Ci ocenić, na ile atrakcyjna jest proponowana przez rekrutera praca. Z pomocą mogą Ci przyjść artykuły poradnicze, które znajdziesz na Gratce czy w social mediach.

Kiedy i jak szukać pracy? Gratka podpowiada

Najlepszym momentem na zmianę pracy jest początek roku, okres od stycznia do końca marca. Przedsiębiorstwa mają wówczas nowe budżety na rekrutację i przystępują do wzmożonych poszukiwań pracowników. W efekcie na takich serwisach jak Gratka.pl przybywa ogłoszeń. Co jednak zrobić, aby pracodawca wybrał właśnie nas? Dobrze jest wykazać się pewnym sprytem. Spróbuj wcielić się w rekrutera i wyobraź sobie, że to Ty szukasz dodatkowej osoby do biura. Co wykorzystałbyś w pierwszej kolejności?

- W poszukiwaniu pracy pomocne mogą okazać się social media, zwłaszcza LinkedIn. Przed wysłaniem aplikacji warto zatem zaktualizować profil w taki sposób, aby był on spójny z naszym CV. Ponadto, na kanałach społecznościowych coraz większą popularnością cieszą się fora branżowe i grupy specjalistyczne, gdzie również prezentowane są liczne oferty pracy. Dołączenie do nich pozwoli nam być na bieżąco z informacjami na temat tego, która firma prowadzi w tym momencie rekrutację – mówi w rozmowie z Gratka praca Sylwia Dzwonkowska, Associate Manager w Michael Page.

Śledzenie grup internetowych ma również tę zaletę, że pomaga wyrobić sobie opinię na temat poszczególnych pracodawców. Nie musisz poświęcać grupom dużo czasu, ale zachowaj czujność. Jeżeli ktoś ma złe doświadczenia z konkretną firmą, może przestrzec przed nią innych internautów. Jeśli przedsiębiorstwo nieustanie rekrutuje na to samo stanowisko, również powinno to dać Ci do myślenia. Zwróć wreszcie uwagę na linki do ogłoszeń, które rekruterzy często wklejają w postach na Facebooku.

Zadbaj o swój wizerunek w sieci

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest dbanie o swój wizerunek w sieci. Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy posługują się mediami społecznościowymi. Dlatego upewnij się, czy informacje udostępnione przez Ciebie na Facebooku, LinkedIn i GoldenLine są zgodne z danymi, które zamieściłeś w CV.

Poświęć też trochę czasu na „porządki” w internecie. Przejrzyj swój publiczny profil na Facebooku, a następnie usuń zdjęcia i posty, które mogą być kompromitujące. Następnie zastanów się nad swoimi komentarzami. Czy nie poniosły Cię nerwy? Czy nie pozostawiłeś w sieci wpisów z błędami ortograficznymi? Gdy już upewnisz się, że „jest czysto”, możesz skontrolować rubrykę przeznaczoną na opis zajmowanego stanowiska. Małgorzata Stanik podpowiada, że jeżeli nie robimy tajemnicy z poszukiwań pracy, warto zamieścić informacje na ten temat w nagłówku, obok tytułu zawodowego podanego na swoim profilu.

Poproś o pomoc znajomych

W wirze przygotowań nie zapomnij o starych, dobrych znajomych. Oprócz poszukiwań w takich miejscach, jak media społecznościowe czy Gratka praca, uruchom swoją własną sieć kontaktów. Zasięgnij języka wśród osób ze swojego otoczenia i zorientuj się, czy ktoś nie słyszał o interesującej ofercie zatrudnienia. Nawet, jeżeli udało Ci się znaleźć satysfakcjonujące ogłoszenie w internecie, polecenie ze strony znajomego może zadziałać na Twoją korzyść.

- Nie zapominajmy o tzw. sile networkingu. Jeśli planujemy zmienić pracę, warto dać znać o tym znajomym z branży. Może okazać się, że nasza kandydatura zostanie polecona pracodawcy, co w znacznym stopniu zwiększa szansę na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną – tłumaczy serwisowi Gratka praca Sylwia Dzwonkowska.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego agenta

Jeżeli szukasz pracy tymczasowej, zajęcia dla pracownika fizycznego, niższego szczebla lub specjalisty, nie bój się skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Na takich serwisach z ogłoszeniami o pracę jak Gratka pojawia się bardzo dużo ofert zamieszczanych przez firmy rekrutacyjne. Co ważne, korzystanie z usług agencji zatrudnienia nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ze strony kandydata. Ciężar związany z finansowaniem pośrednictwa pokrywa pracodawca.

Planujesz zmianę pracy? Odwiedź stronę Gratka praca lub pobierz aplikację Gratki

Odpowiedź na ogłoszenie agencji zatrudnienia przebiega identycznie jak w przypadku aplikacji wysłanej bezpośrednio do pracodawcy. Na stronie Gratki znajdziesz dane kontaktowe, z których możesz skorzystać. W niektórych ogłoszeniach dodatkowo zamieszczane są linki przekierowujące do formularza aplikacyjnego z gotowymi rubrykami do wypełnienia. Pozwalają one załączyć CV czy podać oczekiwania finansowe, co znacznie skraca proces aplikacji na dane stanowisko. Kontakt z agencją zatrudnienia ma również inne zalety.

- Profesjonalny rekruter dostarczy Ci wiedzę rynkową, konstruktywnie oceni Twoje CV, podpowie, jak przygotować się do rozmowy i zaproponuje konkretne oferty pracy. Jednocześnie konsultant firmy rekrutacyjnej może wypromować Twoją kandydaturę – rozesłać maile do pracodawców z Twojej specjalizacji i branży czy też opisać Twoją kandydaturę w poście na LinkedIn, dzięki czemu przedstawiciele działów HR lub managerowie wielu firm mogą bezpośrednio zapoznać się z Twoim profilem zawodowym – uważa Małgorzata Stanik.

Zanim wyślesz CV

Przed wysłaniem CV upewnij się, czy nie ma w nim błędów i literówek. Usuń te informacje, które z perspektywy czasu wydają Ci się mało istotne. W miarę możliwości zadbaj też o atrakcyjną i spójną graficznie formę wizualną dokumentów aplikacyjnych. Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Nawet, jeżeli ogłoszeniodawca nie wspomina o wymaganej zgodzie, jest ona niezbędna ze względu na przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Odpowiadaj tylko na przemyślane oferty. Aplikowanie na stanowiska, które Cię nie interesują, mija się z celem. Przygotuj się także na pytanie o zarobki i licz się z tym, że na podjęcie ostatecznej decyzji o zatrudnieniu możesz mieć mało czasu. Dotyczy to zwłaszcza ogłoszeń skierowanych do pracowników niewykwalifikowanych.