Według Greenpeace, w ciągu najbliższych dziesięciu lat wszystkie elektrownie węglowe w Polsce mogą zostać zamknięte
Greenpeace Polska postanowiła tym razem zwrócić uwagę na problem przyszłości węgla w Polsce. Aktywiści organizacji podkreślają, że obecna polityka energetyczna opiera się na nieprawdzie, sugerując, że węgiel ma przyszłość.
Według Greenpeace, w ciągu najbliższych dziesięciu lat wszystkie elektrownie węglowe w Polsce mogą zostać zamknięte.Organizacja apeluje do rządu, aby nie unikał tego problemu i opracował realistyczny plan zamykania kopalń. Wskazują również na konieczność wsparcia górników w poszukiwaniu nowych miejsc pracy.
–Polska polityka energetyczna opiera się na kłamstwie, że węgiel ma przyszłość. Według analiz w ciągu najbliższych 10 lat zamkną się w Polsce najpewniej wszystkie elektrownie na węgiel. Rząd nie może dalej chować głowy w piasek - powinien urealnić daty zamykania kopalń i jednocześnie pomóc górnikom w znalezieniu innej pracy – przekonuje organizacja.
Greenpeace Polska zwraca uwagę na wysokie koszty związane z utrzymaniem przemysłu węglowego. Organizacja podkreśla, że tylko w bieżącym i przyszłym roku rząd planuje wydać prawie 18 miliardów złotych na pomoc dla kopalń. Środki te pochodzą z kieszeni podatników, co budzi sprzeciw aktywistów.
Węgiel, według Greenpeace, jest zbyt kosztownym przedsięwzięciem, na które Polska nie może sobie pozwolić. Organizacja wzywa rząd do zaprzestania "ściemniania" i podjęcia działań na rzecz transformacji energetycznej.
– Węgiel to drogi biznes, na który nas nie stać. Tylko w tym i w przyszłym roku rząd wyda prawie 18 miliardów na pomoc kopalniom, oczywiście z naszych portfeli. Węgiel się skończył! Przestańcie ściemniać – piszą przedstawiciele Greenpeace Polska.
Rządowe plany dla górnictwa
Rząd, w tym Ministerstwo Przemysłu, deklaruje realizację tzw. umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego. Umowa ta zakłada subwencjonowanie branży poprzez dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń w określonych terminach. Perspektywa działania poszczególnych kopalń została określona do 2049 roku.

Ministerstwo Przemysłu pracuje nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, z nadzieją na jej procedowanie w pierwszym kwartale 2025 roku. Nowelizacja ma na celu eliminację sytuacji, w których pieniądze z dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych są wydawane na bieżące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw górniczych, a nie na redukcję wydobycia.
Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy, likwidacja poszczególnych kopalń węgla kamiennego energetycznego będzie prowadzona przez przedsiębiorstwa, do których należą te zakłady górnicze, a nie jak dotychczas przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
Barbórka, obchodzona 4 grudnia, to tradycyjne święto górników, które w tym roku stało się okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę zmiany polityki energetycznej w Polsce. Greenpeace Polska swoim działaniem chce podkreślić, że przyszłość energetyki leży w odnawialnych źródłach energii, a nie w węglu.