Gwarancja zatrudnienia dla młodych. Pracownicy z prezentem od Komisji Europejskiej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Markus Spiske/ Unsplash.com
Bezrobocie wśród młodych jest dwa razy większe niż w innych grupach wiekowych. Zobacz, jak Komisja Europejska chce walczyć z tym problemem.

Osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy otrzymują dodatkowe wsparcie z Komisji Europejskiej. Teraz mogą do nich dołączyć pozostali pracownicy przed trzydziestką.

- Bezrobocie wśród młodych rośnie dwa razy szybciej niż we wszystkich grupach wiekowych - uważa Valdis Dombrovskis, wiceszef Komisji Europejskiej.

Młodzi pracownicy są ofiarami koronawirusa

1 lipca 2020 r., podczas konferencji w Brukseli, ekonomista zwrócił uwagę na fakt, że przed kryzysem spowodowanym epidemią COVID-19 najmłodsi pracownicy mieli silniejszą pozycję na rynku zatrudnienia. Teraz bezrobocie wśród mniej doświadczonych kandydatów do pracy rośnie szybciej.

Lockdown związany z COVID-19 znacznie wpłynął na rynek pracy freelancerów – wynika ze zrealizowanego w czerwcu badania Useme.com. Co prawda 2/3 wolnych strzelców (64%) negatywnie ocenia zmiany, jakie zaszły przez pandemię, ale w ciągu roku liczba wolnych strzelców zarabiających powyżej 5000 zł zwiększyła się o niemal połowę.  Sprawdź, na jakim poziomie plasują się zarobki freelancerów w Polsce.

Ile zarabia freelancer? Sprawdź, czy opłaca się pracować na ...

Komisja Europejska chce przeznaczyć co najmniej 22 mld euro na walkę z bezrobociem wśród młodych. Środki miałyby zostać rozdysponowane w ciągu najbliższych kilku lat. Na razie Bruksela złożyła wniosek w sprawie odpowiedniego zalecenia. Komisarze liczą na to, że wsparcie początkujących pracowników uchroni nas przed kolejnym kryzysem finansowym.

Valdis Dombrovskis przypomniał, że w 2007 r. w niektórych krajach ponad połowę ludzi do 25. roku stanowiły osoby bezrobotne. W 2008 r. poziom bezrobocia wśród młodych ludzi wyniósł 16%, aby skoczyć do prawie 25% w 2013 r. (24,4%). Tuż przed wybuchem pandemii bezrobocie wśród młodych osiągnęło rekordowo niski poziom 14,9%, ale teraz znowu idzie w górę.

Osoby przed trzydziestką dostaną drugą szansę?

W tej chwili wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi ok. 7% (w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, było to 6,7%), ale wśród młodych bezrobocie osiągnęło już poziom 15,4% w kwietniu. Czarny scenariusz z czasów kryzysu finansowego może się powtórzyć, ponieważ w obecnej sytuacji młodzi ludzie mają trudniejszy start.

W tym roku będzie trudniej o pracę na wakacje. Czy lockdown przełoży się na zarobki pracowników sezonowych?  Tak kształtują się stawki na popularnych stanowiskach.

Ile zarobisz w wakacje? Porównaj stawki na popularnych stanowiskach

Z pomocą może przyjść stworzony w 2013 r. program gwarancji zatrudnienia, stażu lub szkolenia dla każdej osoby do 25. roku życia, “pomost do zatrudnienia”. Komisja Europejska chce, aby mechanizm objął szerszą grupę osób. Z gwarancji mógłby skorzystać każdy uczestnik programu w wieku od 15 do 29 lat.

Uczestnicy “pomostu do zatrudnienia” mają w szczególności otrzymywać wsparcie w rozwoju umiejętności związanych z transformacją cyfrową i ekologiczną. Pomoc może przybrać formę dostosowania kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku. Dla uczestników programu przewidziano także doradztwo, coaching i mentoring. Ponadto każda osoba zapisana do programu w ciągu 4 miesięcy od rejestracji otrzymałaby jedną z propozycji:

  • pracy
  • kształcenia zawodowego
  • stażu
  • szkolenia

"Pomost do zatrudnienia" to program, który zwiększa szanse na znalezienie pracy przez młode osoby z dyskryminowanych grup społecznych, którym trudniej jest na rynku pracy przez: rasę, pochodzenie etniczne, mieszkanie na obszarze wiejskim czy niepełnosprawność. Ze wsparcia skorzystało już ok. 24 mln młodych ludzi.

Branża IT kojarzy się z pięciocyfrowymi wypłatami, ale badanie zrealizowane w 2020 r. przez No Fluff Jobs rzuca nowe światło na zarobki kobiet.  Sprawdź, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć kobiety pracujące w IT.

Ile zarabiają kobiety w IT? Zobacz, czy warto się przebranżowić

Dużo zależy od państw członkowskich

Aby program wszedł w życie, najpierw musi dojść do porozumienia między państwami członkowskimi. Komisja Europejska chce, aby środki na tworzenie miejsc pracy w ramach "Pomostu do zatrudnienia" pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, z instrumentu NextGenerationEU oraz z przyszłego, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Dodatkowe finansowanie zatrudnienia młodych ma zapewnić Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz REACT-EU.

Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, będzie można ubiegać się o następujące formy wsparcia:

  • dotację na założenie firmy
  • pożyczkę
  • program mentorski
  • przynależność do inkubatora przedsiębiorczości
  • premię dla pracodawcy z sektora MŚP zatrudniającego praktykantów
  • szkolenie
  • wsparcie publicznych służb zatrudnienia
  • finansowanie infrastruktury i technologii umożliwiających naukę z wykorzystaniem środków cyfrowych

Komisja wnioskuje, aby unowocześnić i uatrakcyjnić system edukacji tak, aby ta odpowiadała na wymagania związane z przemianami w obszarze cyfryzacji i ekologii. Porozumienie na poziomie europejskim pozwoli lepiej przygotować młodych ludzi do życia zawodowego, a to przyniesie wymierne korzyści pracodawcom. Sojusz w nowej odsłonie ma szczególnie wspierać koalicje krajowe, sektor MŚP oraz partnerów społecznych (związki zawodowe i organizacje zrzeszające pracodawców).

W krótkiej perspektywie młodzi ludzie otrzymają:

  • możliwość przyuczenia się do zawodu
  • zachętę do podjęcia pracy
  • zachętę do założenia własnej firmy

W średniej perspektywie czasu działania podjęte przez państwa członkowskie:

  • pomogą
  • tworzyć sieci młodych przedsiębiorców
  • rozwijać zdolności młodych ludzi
  • budować międzybranżowe centra szkoleniowe

Nicolas Schmit, komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych uważa, że należy nie tylko tworzyć nowe miejsca pracy dla młodszego pokolenia, ale także inwestować w rozwój umiejętności wymaganych na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu