Ile trzeba czekać na przyznanie kredytu hipotecznego? W tych bankach może to potrwać znacznie dłużej

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Zgodnie z prawem czas oczekiwania na decyzję ws. przyznania kredytu hipotecznego może wynosić maksymalnie 21 dni.
Zgodnie z prawem czas oczekiwania na decyzję ws. przyznania kredytu hipotecznego może wynosić maksymalnie 21 dni. freepik
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, którego banki nie udzielają od ręki. To, ile potrwa cały proces, zależy w dużej mierze od instytucji, naszej zdolności kredytowej, a także złożonych dokumentów. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na decyzję można znacznie skrócić.

Spis treści

W ostatnim czasie zainteresowanie kredytami hipotecznymi znacznie wzrosło. Według danych BIK w sierpniu br. wnioski kredytowe złożyło 38 tys. osób, co oznacza wzrost o 213,8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Eksperci wskazują, że za taki wynik z jednej strony odpowiada program „Bezpieczny kredyt”, a z drugiej rosnąca zdolność kredytowa Polaków.

- BIK szacuje, że ok. 60% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie Bezpieczny Kredyt. Po części wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale wzrosła ich zdolność kredytowa - wyjaśniał Waldemar Rogowski, analityk Grupy BIK.

Powyższe dane wskazują, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na zakup własnego lokum. To jednak może wpływać na okres rozpatrywania wniosków.

Przeczytaj również:Ruszył Program Pierwsze Mieszkanie. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt

Jakie są etapy ubiegania się o kredyt?

Załatwienie kredytu hipotecznego to proces wieloetapowy, a zarazem czasochłonny. Takie zobowiązanie udzielane jest na wysokie kwoty, przez co bank przed podjęciem decyzji szczegółowo weryfikuje każdego wnioskującego. Etapy te w pewnym uproszczeniu prezentują się następująco:

  • wybór oferty - kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego istotne jest, by zaciągnąć je na dobrych warunkach. Pomóc w tym mogą między innymi rozmaite porównywarki lub konsultacje z doradcą kredytowym,
  • wypełnienie wniosku kredytowego - kolejnym krokiem jest kontakt z bankiem i poinformowanie o chęci zaciągnięcia kredytu. Doradcy na podstawie przekazanych informacji wyjaśnią, jakie dokumenty należy dostarczyć przy wnioskowaniu o kredyt,
  • dostarczenie dokumentów do banku - lista dokumentów będzie dość długa i zależna od rozmaitych czynników m.in. rodzaju mieszkania, źródła dochodów czy historii kredytowej. Zarówno wniosek, jak i wszystkie pozostałe materiały najczęściej należy dostarczyć osobiście,
  • analiza wniosku i decyzja - to czasochłonny etap, podczas którego bank oceni czy kredytobiorca będzie kwalifikował się do tego zobowiązania. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pozostanie oczekiwanie na dostarczenie środków.

Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny?

Według Ustawy o Kredycie Hipotecznym maksymalny czas oczekiwania na decyzję ws. przyznania tego zobowiązania wynosi 21 dni. Należy jednak pamiętać, że okres ten liczony jest od chwili dostarczenia wszystkich dokumentów.

To sprawia, że wiele banków wysyła prośby o dostarczanie dodatkowych dokumentów, zyskując w ten sposób czas na analizę wniosku. Niektóre instytucje stosują również weryfikację dwuetapową, ogłaszając decyzję wstępną, a potem ostateczną.

Średni okres oczekiwania na decyzję kredytową w wybranych bankach prezentuje się następująco:

  • PKO BP - ok. 1,5 miesiąca,
  • Pekao - ok. miesiąca,
  • ING Bank - od 2 tygodni do miesiąca,
  • BNP Paribas - od 4 do 6 tygodni,
  • Santander Bank - od 2 do 4 tygodni,
  • Bank Pocztowy - ok. miesiąca,
  • Bank Milenium - ok. 2 tygodni,
  • BOŚ Bank - ok. miesiąca,
  • Credit Agricole - ok. miesiąca.

Do wymienionego wyżej okresu należy doliczyć czas na przelanie pieniędzy. Banki mają na to do 7 dni w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego oraz do 21 dni, jeśli lokum zostanie zakupione na rynku pierwotnym. W sytuacji, gdy spełniliśmy wszystkie wymogi, a bank nie dostarczył środków, mamy 14 dni na odstąpienie od umowy.

Po podsumowaniu czasu potrzebnego na dopełnienie wszystkich formalności można uznać, że przyznanie kredytu hipotecznego zajmie łącznie około 2-3 miesięcy. Istnieje jednak kilka sposobów na przyspieszenie całego procesu.

Jak skrócić czas oczekiwania na przyznanie kredytu?

Potencjalny kredytobiorca może w pewnym zakresie przyspieszyć proces przyznania kredytu hipotecznego. W pierwszej kolejności warto zadbać o staranne wypełnienie wniosku kredytowego oraz dostarczenie wszystkich dokumentów.

Pomóc w tym mogą konsultacje z doradcą kredytowym lub pracownikiem banku, który na bieżąco wyłapie ewentualnie nieścisłości lub błędy. Dokumentacja powinna być natomiast dostarczona według wytycznych danej instytucji.

Większe szanse uzyskanie szybszej decyzji będą miały osoby składające wniosek w banku, w którym założył konto osobiste. Wówczas dana instytucja będzie miała dostęp do rachunku, co znacznie ułatwi ocenę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu