Jak poprosić o podwyżkę? Kiedy jest najlepszy czas na rozmowę z szefem?
Przede wszystkim myśląc o podwyżce powinna nami kierować autentyczność, pewność i zaufanie do wartości, jaką wnosimy do swojej firmy. Potrzeba minimum pół roku stażu dla danej firmy, aby móc to zauważyć i przeanalizować. Warto jest także wziąć pod uwagę sytuację finansową przedsiębiorstwa. Kryzysy przekładają się na nastroje przełożonych, a szanse na podwyżkę w gorszych okresach firmy są nikłe. Dobrym momentem na rozmowę o podwyżce będzie natomiast przejęcie większej odpowiedzialności w pracy lub zakończenie z sukcesem istotnego projektu, wprowadzenie innowacji, pozyskanie znaczących klientów, usprawnienie działalności firmy itp.
O czym warto pamiętać podczas rozmowy o podwyżce?
Ważne jest pozytywne nastawienie i dobre przygotowanie. Szef, któremu zależy na satysfakcji z pracy swoich pracowników, a tym samym na ich zaangażowaniu i efektywności, weźmie pod uwagę przedstawione argumenty. Jednocześnie dobrze jest mieć asertywną postawę i być gotowym do dyskusji, pamiętając o konkretach i ludzkiej uprzejmości. Arogancją i roszczeniową postawą, można sobie tylko zaszkodzić.
Jak się przygotować do rozmowy z szefem o podwyżce – checklista
- przejrzyj umowę, sprawdź dokładny okres zatrudnienia w danej firmie (przez jaki okres czasu jesteś już członkiem zespołu, jak dobrze znasz firmę i jej potrzeby?)
- wynotuj swoje obowiązki oraz ponadprogramowe zadania, które robisz dla firmy (co wnosi w środowisku pracy Twoje zaangażowanie?)
- przygotuj raport swoich sukcesów jak np. pozyskanie ważnego klienta, znaczące projekty (jakie korzyści przyniosły firmie?)
- zorientuj się w aktualnych stawkach wynagrodzeń na podobnych stanowiskach
- określ wartość podwyżki w widełkach, która będzie satysfakcjonująca (jaka jest najniższa akceptowalna kwota i dlaczego?)
- pomyśl o innych świadczeniach tzw. benefitach, które możesz wynegocjować w ramach umowy (elastyczne godziny lub forma pracy, zasady korzystania ze służbowego samochodu, opieka medyczna, finansowanie szkoleń, dni wolne i inne)
- przemyśl i uzasadnij konkretnie, w jaki sposób podwyżka wpłynie na jakość pracy, którą wykonujesz (podkreślaj przełożonemu, dlaczego warto inwestować w twoją osobę)
- przećwicz prezentację i kolejność swojej wypowiedzi (im bardziej spójna i klarowana twoja wypowiedź, tym lepszy wstęp do negocjacji o pieniądzach i zasadach, a także mniej wątpliwości po drugiej stronie)
- podkreśl swoją sympatię dla firmy i nadzieje związane z dalszą współpracą
- przeanalizuj konkurencję (na ile jesteś lub/i możesz być niezastąpiony na swoim stanowisku?)
- przygotuj odpowiedź na oba warianty: przychylność szefa do podwyżki lub jej brak
Jak poprosić o podwyżkę? Ile czasu poświęcić na przygotowanie do negocjacji?
Z pewnością nie warto stawiać na spontaniczność i iść na tzw. żywioł. Wojtek Woźniczka, autor poradników, ekspert od negocjacji na rynku nieruchomości oraz w miejscu pracy, w rozmowie z autorem i blogerem Michałem Szafrańskim, mówi nawet o pół roku przygotowań. Akcentuje znaczenie: odwagi, przygotowania merytorycznego, dystansu i gotowości na to, że rozmowa może nie pójść po naszej myśli. Ostatecznie czas, jaki poświęcisz na przygotowania do rozmowy z szefem, zależy od twoich umiejętności komunikacyjnych, doświadczenia w prowadzeniu negocjacji, stażu w danej firmie i ocenie konkurencji.