Spis treści
Do Państwowej Inspekcji Pracy rocznie trafia kilkaset skarg w sprawie zaległego urlopu. Niestety bywa, że pracodawca świadomie blokuje skorzystanie przez pracowników z prawa do przysługującego im wypoczynku.
– Niezależnie od tego, jaki jest powód powstania zaległości urlopowych, nieudzielenie przez pracodawcę zaległego urlopu do końca września stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika W tym roku zarejestrowaliśmy już 365 próśb o interwencję inspektora – informuje w komunikacie Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.
Szef nie chce udzielić urlopu? Może zostać ukarany
Stanecki wyjaśnia, że jeśli nie uda się zniwelować zaległych urlopów w drodze dialogu z pracodawcą, wówczas poszkodowany pracownik może liczyć na wsparcie inspekcji pracy.
– W ostateczności, gdy to się nie uda, inspektor pracy ma możliwość ukarania przedsiębiorcy za niewłaściwą politykę w zakresie udzielania urlopów. Pracodawcy grozi w takiej sytuacji kara grzywny od 1000 do 30 000 zł – dodaje Główny Inspektor Pracy.
Stanecki przypomina również, że po trzech latach niewykorzystany urlop przepada, bez żadnego ekwiwalentu czy rekompensaty.
Prawie tysiąc skarg ws. urlopów
W 2023 i 2024 roku do PIP wpłynęło w sumie 928 skarg w sprawie nieprawidłowości związanych z urlopami. Co ważne, pracodawca może samodzielnie wysłać osobę z zaległościami na urlop i to nawet bez jej zgody. Tymczasem pracownicy nie mają prawa do samodzielnego ustalenia, kiedy wykorzystają takie zaległości. Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2000 r., zgodnie z którym rozpoczęcie wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracodawcy nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Może to więc stanowić podstawę do zastosowania upomnienia, nagany, a nawet rozwiązania umowy z taką osobą.
– Widać w tym przypadku nierównowagę sił. Z perspektywy inspekcji najlepiej by było, gdyby niwelowanie zaległości urlopowych odbywało się na drodze porozumienia stron tak, by zarówno pracodawca, jak i pracownik mogli mieć wpływ na to, kiedy to wolne zostanie wykorzystane – komentuje Główny Inspektor Pracy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!