Jest praca dla wykluczonych społecznie i ubogich. To najskuteczniejsza pomoc. Jak pomagają przedsiębiorstwa społeczne?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Najskuteczniejsza forma walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym to działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.
Najskuteczniejsza forma walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym to działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Filip Kowalkowski/archiwum Polska Press
Najskuteczniejsza forma walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym to działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Z tego powodu postanowiła przeprowadzić kontrolę. Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej zostały objęte specjalną inspekcją, która zbadała, jak z pomocy korzystają osoby wykluczone i czy szybko rezygnują z zaoferowanej im pracy. Czy rotacja kadr w przedsiębiorstwach społecznych jest duża?

Praca dla wykluczonych społecznie - gdzie można dostać pracę?

Przedsiębiorstwa społeczne nastawione są nie, aby generować i maksymalizować zyski, ale w celu niesienia pomocy, np. zatrudniając do pracy, pozwalając na zarabianie pieniędzy oraz zdobywanie niezbędnego doświadczenia zawodowego.

Pomoc udzielana przez przedsiębiorstwa społeczne pozwoliła na powstanie wielu nowych miejsc pracy przeznaczonych dla osób wykluczonych. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się 11 akredytowanym Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej, które na co dzień pomagają przedsiębiorstwom społecznym.

W ocenie NIK-u udzielana pomoc pozwoliła na stworzenie nowych, wysokiej jakości miejsc pracy.

Oferty pracy dla wykluczonych nie zawsze odpowiadają ich zdolnościom

Izba w czasie kontroli dostrzegła jednak problem z trwałością zatrudnienia. Przez 12 miesięcy na 101 utworzonych stanowiskach pracy zatrudniono łącznie aż 137 osób. Tylko w jednym ze skontrolowanych przedsiębiorstw nie doszło na tych stanowiskach do zmian kadrowych. W niektórych z nich zmiany dotyczyły aż 12 osób.

Jak się okazuje, oferty pracy skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji, nie zawsze odpowiadają ich możliwościom, kompetencjom oraz doświadczeniu zawodowemu.

- Zdaniem NIK tak duża rotacja pracowników świadczy o niedopasowaniu miejsc pracy do potrzeb tych, którym pomoc była udzielana, a także o prowadzeniu wobec nich niewłaściwych działań reintegracyjnych, których celem powinno być włączenie takich osób do życia społecznego i zawodowego - czytamy na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli.

W ocenie NIK może to również oznaczać, że przedsiębiorstwom bardziej zależało na utrzymaniu stanowisk, niż na tym, aby dawać pracę osobom, które ją zajmowały.

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – co to jest?

Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej pomagają w tworzeniu miejsc pracy w

  • spółdzielniach socjalnych,
  • zakładach pracy chronionej,
  • przedsiębiorstwach społecznych.

Ośrodki zajmują się przede wszystkim:

  • udzielaniem dotacji
  • udzielaniem wsparcia pomostowego pokrywając tym samym obowiązkowe opłaty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa (np. składki społeczne i składki zdrowotne),
  • doradzaniem,
  • animacją
  • reintegracją,
  • organizacją szkoleń.

Dzięki temu pomagają w rozpoznawaniu potrzeb, przygotowaniu dokumentacji oraz pomagają w zagadnieniach prawnych i podatkowych powstającym podmiotom ekonomii społecznej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu