JSW deklaruje gotowość do wsparcia budowy elektrowni jądrowych. „Jesteśmy gotowi do współpracy z rządem oraz generalnymi wykonawcami"

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest gotowa uczestniczyć w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce – zapowiedziała JSW.
Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest gotowa uczestniczyć w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce – zapowiedziała JSW. Tomasz Kawka/ Polska Press
W obliczu rosnących potrzeb energetycznych Polski, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ogłosiła swój zamiar aktywnego udziału w krajowym projekcie jądrowym. Posiadając status największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej, firma podkreśla swoją rolę jako kluczowego dostawcy surowca dla przemysłu stalowego, niezbędnego w procesie budowy elektrowni jądrowych.

Spis treści

JSW na froncie energetycznej transformacji

Jastrzębska Spółka Węglowa, znana przede wszystkim z wydobycia węgla koksowego, przygotowuje się do odegrania znaczącej roli w transformacji energetycznej Polski. W obliczu planów budowy elektrowni jądrowych, JSW deklaruje gotowość do zapewnienia niezbędnych surowców.

– Jesteśmy gotowi zagwarantować dostawy polskiego węgla metalurgicznego i koksu do produkcji stali, która to będzie potrzebna do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – mówi Jarosław Kluczniok, wiceprezes JSW.

Ta deklaracja podkreśla ważność współpracy międzysektorowej w kontekście narodowych projektów infrastrukturalnych.

Firma nie tylko podkreśla swoją gotowość do współpracy z rządem i głównymi wykonawcami, takimi jak konsorcjum Westinghouse i Bechtel czy EDF, ale także zaznacza swoje zaangażowanie w długoterminową transformację sektora wydobywczego. Udział w budowie elektrowni jądrowych to nie tylko krok w stronę dywersyfikacji działalności JSW, ale również wzrost zaangażowania polskiego przemysłu w strategiczne projekty energetyczne.

Znaczenie JSW dla europejskiej gospodarki

W kontekście europejskim, JSW zajmuje pozycję lidera w produkcji wysokiej jakości węgla koksowego, który jest kluczowym składnikiem w produkcji stali. Wartość tego surowca dla europejskiej gospodarki nieustannie rośnie, co czwarty raz z rzędu potwierdziło przyznanie mu statusu surowca krytycznego. Dzięki temu, JSW ma znaczący wpływ na rozwój i transformację gospodarki nie tylko Polski, ale i całej Unii Europejskiej, dostarczając materiałów niezbędnych w wielu sektorach, od energetyki wiatrowej po budownictwo.

Przyszłość energetyczna Polski

Plan budowy elektrowni jądrowych w Polsce, zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej z 2020 roku, zakłada powstanie dwóch obiektów o łącznej mocy 6-9 GW. Wskazanie przez poprzedni rząd konsorcjum Westinghouse-Bechtel jako partnera dla pierwszej elektrowni i zapowiedź zaktualizowania programu jeszcze w tym roku, podkreślają determinację w realizacji tego ambitnego projektu. Pierwszy reaktor ma rozpocząć swoją działalność w 2028 roku, co stanowi ważny krok na drodze do dywersyfikacji i zabezpieczenia energetycznego kraju.

Deklaracje JSW wpisują się w ten proces jako element wsparcia i zaangażowania krajowego przemysłu w realizację projektów o kluczowym znaczeniu dla przyszłości energetycznej Polski. Firma, poprzez aktywny udział w budowie elektrowni jądrowych, nie tylko umacnia swoją pozycję na rynku, ale również przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu