Kodeks pracy 2019. Na czym polegają wprowadzone zmiany? [LISTA]

Anna Bartosiewicz
Kodeks pracy po zmianach zaczyna obowiązywać 1 stycznia 2019. Zmiany w Kodeksie pracy, które wprowadzili ustawodawcy, dotyczą dokumentacji pracowniczej. Sprawdź, co zmienia się w Kodeksie pracy od 2019 roku.

Kodeks pracy 2019

Kodeks pracy był przedmiotem szerokiej debaty między parlamentarzystami a stroną społeczną. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, powołała Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miała opracować nowe prawo pracy. Komisja przygotowała propozycje zmian w ustawie Kodeks pracy. Jej projekt wzbudził jednak wiele kontrowersji.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Komisja chciała m.in., żeby niewykorzystany urlop nie przechodził na następny rok. Optowała również za tym, aby wszyscy pracownicy mieli do wykorzystania tyle samo dni urlopu. Obecnie etatowcowi przysługuje 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Ostatecznie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zarzuciło prace nad większością istotnych dla pracowników zmian w Kodeksie pracy, chociaż ustawa została zmodyfikowana.

- Nie ma żadnej zmiany w tej chwili, która by wchodziła od 1 stycznia 2019 w zakresie kodeksowych rozwiązań dotyczących urlopu wypoczynkowego, rozliczania i planowania czasu pracy czy regulacji związanych z uprawnieniami pracowników. Natomiast mamy jedną zmianę, która na pewno wchodzi 1 stycznia 2019 roku. Jest to zmiana dotycząca prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej – wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Dlaczego zmieniono Kodeks pracy?

Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy stanowią odpowiedź na postępujący proces cyfryzacji. Nową wersję Kodeksu pracy opracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Warto wiedzieć, co zmienia się wraz z początkiem 2019 roku.

- Zmiany w Kodeksie pracy wiąże się z dwoma wątkami. Po pierwsze, mówiąc w dużym skrócie, dla osób zatrudnionych od 1 stycznia 2019 okres przechowywania dokumentacji po rozwiązaniu stosunku pracy będzie wynosił 10 lat. Zostaje on skrócony, ale sama dokumentacja pracownicza nabiera szerszego znaczenia, bo poza aktami osobowymi pojęcie to będzie obejmowało m.in. dokumenty związane z ewidencjonowaniem czasu pracy czy wnioski o urlopy wypoczynkowe – dodaje nasz rozmówca.

Zmiany w Kodeksie pracy 2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wypunktowało zmiany w Kodeksie pracy. Wydział Prasowy resortu pracy napisał w korespondencji z naszym serwisem:

- W dniu 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357). Wyżej wymieniona ustawa wprowadza zmiany do przepisów Kodeksu pracy. Polegają one na:

  1. Skróceniu okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, co do zasady, z 50 do 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł,
  2. Umożliwieniu pracodawcy prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w postaci papierowej lub elektronicznej, zgodnie z decyzją pracodawcy.
  3. Możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej przez byłego pracownika po ustaniu stosunku pracy, w ciągu miesiąca po upływie okresu przechowywania tej dokumentacji (po upływie 10 lat od ustania stosunku pracy).
  4. Możliwości odbioru poprzedniej postaci dokumentacji pracowniczej (jeżeli pracodawca zmienia postać prowadzenia tej dokumentacji z papierowej na elektroniczną lub odwrotnie) przez pracownika lub byłego pracownika albo członka rodziny (w przypadku śmierci pracownika lub byłego pracownika).
  5. Możliwości uzyskania kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej przez pracownika lub byłego pracownika albo członka rodziny (w przypadku śmierci pracownika lub byłego pracownika).

Kodeks pracy 2019 a okres przechowywania dokumentacji pracowniczej

Przed 2019 rokiem pracodawca miał obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 50 lat. Przepisy te były bardzo pomocne dla przyszłych emerytów. Przykładowo, pracownik, który zgubił świadectwo pracy, mógł zwrócić się do byłego szefa z prośbą o jego duplikat, i to nawet wiele lat po wygaśnięciu stosunku pracy. Od 1 stycznia 2019 r. szanse na odzyskanie starych dokumentów z byłego zakładu pracy maleją

- Rozwiązując umowę zawartą w 2019 r. lub w latach kolejnych pracownik będzie musiał pamiętać, że pracodawca będzie przechowywał jego dokumentację tylko przez 10 lat. Później zostanie ona niszczona. Przechowywanie akt pracowniczych przez okres 50 lat dawało pracownikom poczucie, że po dłuższym czasie mogą wrócić po dokumenty, np. odpis świadectwa pracy – mówi Robert Lisicki.

Kodeks pracy 2019 a prowadzenie dokumentacji pracowniczej

Kodeks pracy zakłada, że od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy nie muszą trzymać akt osobowych i płacowych w wersji papierowej. Wcześniej każdy pracodawca miał taki obowiązek. Nadal jednak pracodawcy muszą gromadzić i przechowywać dokumenty pracownicze. Tyle, że mogą wybrać taką formę akt, która bardziej im odpowiada.

Potrzebujesz pracy? Odwiedź stronę z ofertami pracy Gratka.pl lub pobierz aplikację mobilną Gratki

Od 1 stycznia 2019 r. Kodeks pracy dopuszcza możliwość trzymania akt pracowniczych w wersji elektronicznej. Przedsiębiorcy mogą przeprowadzić digitalizację dokumentacji pracowniczej. Akta w wersji elektronicznej wolno przechowywać na różnego rodzaju nośnikach danych, np. na dyskach, a także na serwerach. Pracodawca musi jednak zadbać o ich bezpieczeństwo.

Kodeks pracy 2019 a odbiór dokumentacji pracowniczej

Od początku 2019 r. pracownik może odebrać dokumentację pracowniczą dotyczącą jego osoby. Powinien zrobić to najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od momentu, kiedy wygasł obowiązek przechowywania jego akt przez pracodawcę. Skraca to znacznie czas na odbiór dokumentów. Pracodawca musi jednak poinformować pracownika o nowym okresie przechowywania akt.

- Pracownicy będą otrzymywali od pracodawców informacje o okresie przechowywania dokumentów. Zabezpieczono ich interesy, nakładając na pracodawców obowiązek, aby wraz z wydaniem świadectwa pracy dodatkowo poinformować pracownika, jaki będzie okres przechowywania jego dokumentacji – podkreśla Robert Lisicki.

Stosowna informacja może zostać przekazana w formie papierowej lub elektronicznej. Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca ma obowiązek zniszczyć dokumentację pracowniczą w ciągu 12 miesięcy po upływie ostatecznego terminu na jej odbiór.

Kodeks pracy 2019 a dostęp do dokumentacji pracowniczej

Jeżeli pracodawca zdecyduje się przejść z dokumentacji papierowej na elektroniczną, pracownik lub były pracownik może odebrać swoje dokumenty w wersji papierowej. W przypadku śmierci pracownika, upoważnienie do odbioru dokumentów zyskuje członek rodziny. Podobnie pracownik lub były pracownik, a w razie jego śmierci – członek rodziny, ma prawo do pozyskania kopii dokumentacji pracowniczej. Dotyczy to zarówno całej dokumentacji, jak i części dokumentów.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z rozporządzeniem wchodzącym w życie 1 stycznia 2019 r. pracodawcy mają obowiązek przechowywać przez 10 lat dokumentację związaną z urlopem wypoczynkowym. Przepisy w kwestii dokumentacji urlopów zostają zaostrzone.

- Pracodawca będzie musiał przez dłuższy okres niż ma to miejsce obecnie przechowywać dokumenty związane z ewidencjonowaniem czasu pracy i wykorzystywaniem urlopu wypoczynkowego – tłumaczy Robert Lisicki.

Kodeks pracy 2019 a korzyści dla firm

Zmiany w Kodeksie pracy zostały wprowadzone w ramach projektu #100zmianDlaFirm. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że roczne koszty związane z dokumentacją pracowniczą wynosiły 130 mln złotych. Zmiany w Kodeksie pracy pozwolą firmom zatrudniającym ok. 500 osób zaoszczędzić nawet 200 tys. zł rocznie.

Zmiany Kodeksu pracy dotyczące dokumentacji pracowniczej mają za zadanie:

  • obniżyć koszty związane z dokumentacją pracowniczą
  • skrócić czas potrzebny na wyszukanie i weryfikację danych
  • przyspieszyć proces opracowywania akt
  • wesprzeć rozwój technologiczny firm

Szukasz atrakcyjnej pracy? Porównaj oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Na zmianach Kodeksu pracy skorzystają przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, w których dokumentacja pracownicza często była rozproszona. W większych firmach cyfryzacja dokumentów usprawni obieg dokumentów pracowniczych. Powinien on odbywać się zgodnie z nowymi standardami, które mają zapewnić ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy dostaniem się dokumentacji w niepowołane ręce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu